Duymanızı Güçlendirecek 6 İpucu

iyi duymak

İyi duymak eve iyi duymanızı sağlayacak önerilerimiz bu yazıda.İşitme kaybı konusunda sıkıntı yaşayan pek çok insandan biri de belki sizsiniz. O zaman bu makale tam da size göre… Yazımızda sizin için çeşitli kaynaklardan derlediğimiz ve daha iyi duymak konusunda yardımcı olacağına inandığımız 6 ipucu veriyoruz. Böylece işitme kaybı için daha fazla endişelenmenize gerek kalmayacak.

 

 

 

Bol Egzersiz Yapın

Bu ipucunu doktorunuzun dahi bilip bilmediğinden şüpheliyiz. Ama yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, fiziksel olarak ne kadar hareketli olursanız işitme duyunuz o kadar iyi olur.

Bunun nedeni bisiklete binmek, yürümek vb. aerobik aktivitelerin akciğerlerinize daha fazla oksijen girmesini sağlamasıdır. Böylece kulaklarınız da dahil olmak üzere, bütün vücudunuzdaki kan akışı artar. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, kan akışının artışına bağlı olarak kulakların daha iyi duyduğu saptanmıştır.

Diyetinizde Avocado Tüketin

Avocadonun krem kıvamındaki etli kısmında bulunan magnezyum minerali, sizi gürültüye bağlı işitme kaybı yaşamaktan korur. Tercihen tüketeceğiniz avokadonun her tarafının eşit şekilde koyulaşmış olmasına dikkat edin.

Olgun bir avokado buzdolabında 2 ila 3 gün kadar saklanabilir.

Günde 1 Ya da 2 Kadeh Şarap Tüketin

Günlük az miktarda tüketilen şarabın kalbinize iyi geldiğini muhtemelen biliyorsunuz. Ama aynı miktarı şarabın, kulaklarınızı da sağlıklı tutabileceğini biliyor musunuz? Günlük 1 küçük bardak şarap ya da bira içmek, sizi yaşa bağlı işitme kaybına karşı koruyabilir.

Fakat bu miktardan, daha fazla alkol tüketmemelisiniz. Günde 4 veya daha fazla bardak şarap içmek, hem işitme duyunuzda kayıp olmasına yol açar, hem de genel sağlığınız üzerinde olumsuz etkiler yaratır.

Diş Bakımınıza Özen Gösterin

Yapılan araştırmalar ağzınızda ne kadar çok kendi dişiniz kalırsa, işitme duyunuzun da o kadar iyi kalacağını bildiriyor. Araştırmacılar bu konuda 1000’den fazla kişide inceleme yaptılar ve diş sağlığı ile işitme kaybı arasında bağlantı olduğunu buldular.

Araştırma sonucuna göre her bir diş, işitme kaybını 2 kat arttırıyor. Bunun sebebi tam olarak bilinmiyor. Ama muhtemel sebepler şunlardır:

  • Diş kaybı sonucu çenenin duruşunda değişiklik olması,
  • Diş kaybı sonucu işitme tüpünü etkileyebilecek kas aktivitesinin azalmasının işitme kaybına yol açabileceği düşünülüyor.

Partnerinizin Horlamasından Uzak Kalmaya Çalışın

Büyük ihtimalle genel olarak gürültünün duyma yetinize yaptığı olumsuz etkiyi biliyorsunuzdur. Fakat yanınızdan gelen horlama sesinin işitme duyunuz üzerindeki olumsuz etkileri olduğunu duymamış olabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar horlama sesinin, ortalama bir şehir trafiğinden daha yüksek desibelde olduğunu ortaya çıkardı. Uzun süre herhangi bir yüksek sese tekrar tekrar maruz kalmak, duyma yetinizi olumsuz etkiler.

Bunun için öncelikle bir kayıt cihazı yardımıyla partnerinize horladığını ispatlayın. Daha sonra da ona tedavi olmasını önerin. Horlama kalp hastalığı ile ilgili bir solunum bozukluğundan kaynaklanan uyku apnesinin bir işareti olabilir. Uyku apnesi ani ölümlere yol açabilen, önemli bir sorundur ve tedavi edilmelidir. Bu nedenle partnerinizin horladığı için doktoru ile görüşmesi gereklidir.

Ginkgo Biloba Alın

Gingko biloba işitme problemleri için geleneksel olarak, uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu konuda yapılan birkaç bilimsel çalışma bu bitkinin işitmeyi önemli ölçüde iyileştirebileceğini, hatta kaybolan işitme duyusunu geri getirebileceğini gösteriyor.

İşitme probleminizin ağırlığına göre günde 2 kere 12 mg ila 120 mg ginkgo biloba alarak deneme yapabilirsiniz.

İşitme kaybı ile ilgili olarak aklınızda bulunmasında yarar gördüğümüz ipuçları bunlardır.

İşitme kaybı kronik hastalık mıdır? Cevabını Kronik Hastalıklar Nerede Yazıyor? başlıklı içeriğimizden inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer soruların cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap