E Devlet Nedir? E Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

e devlet

E Devlet Nedir? E Devlet Giriş Nasıl Yapılır? Hayatımıza giren internet, bütün alışkanlıklarımıza etki etmiştir. Bu etkilerinin bir kısmı da devlet kurumlarını ve bu kurumların vatandaşlara verdiği hizmetleri de kapsamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet ve bazı özel kurumlarda olan işlerini online olarak yapmaları için E devlet sistemini oluşturmuştur. Nüfus, vergi, ikamet, sabıka gibi birçok işlerimizi buradan yapabilme olanağı sunmuştur. Fakat insanlar e devlet giriş nasıl yapılır soruları sormaya başlamıştır. İnternet birçoğumuz için yeni karmaşık bir sistemdir. Bundan kaynaklı herkes tam olarak E devlet sistemine alışamamıştır. Bu yazımızda bu sistemden nasıl faydalanılacağını, nasıl şifre alınacağını ve olanaklarını anlatmaya çalışacağız.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bu sistem dahilinde devlet kurumları ve tanınmış özel kurumlardaki birçok işimizi online olarak halledebilmekteyiz. Bu sisteme dünya çapında geçiş yapan ülkelerin ise başında gelmekteyiz. Peki, E devlet şifre işlemleri için ne yapmak gerekir? Şimdi şifre alım işlemlerinden biraz bahsedelim.

Bu sisteme giriş yapmak için kişisel bir şifre gerekmektedir. Bu şifreyi ise veren tek bir kurum vardır. O da PTT’dir. Kişi TC kimlik kartı ile herhangi bir PTT şubesine gidip şifre oluşturma talebinde bulunabilir. Başvuru ve sonuç kısmı ise çok vakit almamaktadır. PTT işlem sırası size geldiğinde gerekli personel tarafından birkaç dakika içinde şifrenizin olduğu bir zarf tarafınıza teslim edilir. Bu zarfı aldıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Fakat ilk girişinizin ardından şifrenizi değiştirmek sizin yararınıza olacaktır. Hem şifrenin yazılı olması birinin eline geçme ihtimali oluşturduğundan, hem de sizin zarfı kaybedip şifrenizi unutma ihtimalinizden kaynaklı hatırlamanız kolay olacak bir şifre belirlemelisiniz.

E Devlet Giriş Nasıl Yapılır?

Bu sisteme giriş sağlamak için öncelikle yukarıda ayrıntılı bahsettiğimiz gibi PTT’ye başvurup şifre edinmeniz gerekir. Ardından giriş yapmak için en büyük ekipmana sahip olacaksınız. Giriş yapmanız için gerekli diğer ekipmanlar ise internet bağlantısı olan bir cihaz ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınız olacaktır.

Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar aracılığı ile internete bağlanmalısınız. Bağlandıktan sonra tarayıcınızda “turkiye gov tr” adresinize giriş yapmanız gerekir. Bu web sitesi Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web sitelerindendir. Sitenin ana ekranını göz gezdirdiğinizde sağ üst köşede dikdörtgen bir kutucuğun içerisinde “giriş yap” yazan bir kısım göreceksiniz. Bu kutucuğa tıklamalısınız.

Tıkladığınız kutucuk sizi E devlet giriş sayfasına yönlendirecektir. Yönlendirildiğiniz sayfada sizden bazı bilgiler talep edilir. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve sisteme giriş için PTT’den aldığınız şifredir.

Açılan ekranın orta kısmında T.C. Kimlik No yazan ve sağ tarafında içi boş beyaz bir kutucuk göreceksiniz. Bu kısma Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazmanız gerekir. Ardından aynı kutucuğun altında içi bol beyaz bir kutucuk daha göreceksiniz. Sol tarafında şifre yazdığını göreceksiniz. Bu kutucuğa da PTT’den aldığınız şifreyi girmeniz gerekir.

 

Bu bilgileri girdikten sonra ekranın sağ alt kısmında koyu mavi bir kutucuğun içinde “giriş yap” yazısını göreceksiniz. Bu kutucuğa tıkladığınızda e devlet giriş işlemleriniz başarılı bir şekilde gerçekleşir. Bazı uyarıları en başta yapmak istiyoruz. Eğer kişisel bilgisayarınızdan ya da cihazınızdan giriş sağlamıyor iseniz, işlemlerinizi yaptıktan sonra güvenli çıkış yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Kişisel cihazlarınızda kullanırken de işiniz bittiğinde güvenli çıkış yapmayı alışkanlık haline getiriniz.

E Devlet Hizmetleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere bu hizmet dünyada devlet tarafından verilen nadir hizmetlerdendir. Bu sistem ile kamu kuruluşları, belediyeler ve bazı özel firmalar ile ilgili işlemleri kolaylıkla yapabilir duruma geldik. Bu sistem hem yapıla işlemleri hızlı hale getirdi, hem de çalışanların üzerindeki iş yükünü oldukça hafifletti. E devlet üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden popüler olanların bazıları şu şekildedir:

 • Adli sicil kaydı alma ve sorgulama
 • Nüfus kayıt örneği alma ve sorgulama
 • İkametgah adresi sorgulama, alma ve değiştirme
 • Üzerine kayıtlı araç sorgulama
 • Üzerine kayıtlı şirket sorgulama
 • Üzerine kayıtlı tapu bilgileri sorgulama
 • Trafik cezaları sorgulama
 • Sigorta bilgileri sorgulama
 • Sigorta ve Bağkur ödemeleri sorgulama
 • Vergi borcu sorgulama
 • Dava ve dosya bilgileri sorgulama

Yukarıda bahsettiğimiz işlemler E devlet kapısı tarafından verilen hizmetlerin sadece küçük bir kısmıdır. Bu sistem ile daha birçok işleminiz online olarak yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için sisteme giriş yaptıktan sonra gerekli menülerde dolaşabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap