E-Mail Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Hesap Açılır?

e posta kur

E-Mail Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Hesap Açılır? E posta kur, e posta aç gibi sorular bugünlerde orta yaş üstü bireylerin ağırlıklı olması ile birlikte her yaş gurubunun soruları arasında yer alıyor. Peki, e posta kur ve e posta aç gibi soruların cevabı nedir? Gelin birlikte bu işin nasıl yapıldığını ve nereden yapılacağını inceleyelim.

E Posta Kur Nedir?

Günümüzde internetin yaygın kullanılması ile insanlar birbirlerine internet üzerinden mesaj atmaya, aramaya, video ve fotoğraf göndermeye başladı. Sabit telefon, mektup, faks ve telgraf neredeyse tarihe karıştı. Yani internet iletişim araçlarında köklü bir değişiklik yaptı. Bu durum belki direkt belki dolaylı yoldan hayatımıza girdi. Fakat artık kullanıp kullanmama referansını bizden aldı ve kısmi bir zorunluluk hali oluştu.

Kabaca açıklayacak olursak elektronik posta adresi anlamına gelir. Yani birilerinin internet yolu ile size posta göndermesi için gerekli adrestir.

E Posta Hesabı Nasıl Açılır?

Ücretsiz olarak e-mail adresi açabileceğiniz web siteleri mevcuttur. Bu siteleri aşağıda paylaşacağız. Öncelikle bu web sitelerine giriş yapmalısınız. Ardından web sitesinin temasına göre değişik yerlerde bulunabilen hesap oluştur seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Genelde bu seçenek sağ üst köşede bulunur. Eğer orada yoksa oturum aç yazan seçeneğe tıklayabilirsiniz. Oturum aç seçeneğine bastığınızda sizi bir sayfaya yönlendirecek ya da sayfa içinde ufak bir ekran açacaktır. Açılan bu sayfada hesabım yok ya da yeni hesap oluştur seçeneklerini görebilirsiniz. Oradan ya da en başta bahsettiğim kısımdan hesap oluştur simgesine tıkladığınızda yapacağınız bazı sıralı işlemler vardır.

E posta kur işlemleri için açılan hesap oluştur sayfasında sizden bazı bilgiler talep edecektir. Genellikle ilk başta isminizi ve soy isminizi ister. Ardından yaşınızı ya da doğum tarihinizi girmenizi ister ve cinsiyetinizi sorar. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sizden bir kullanıcı adı isteyecektir.

E Posta Aç İşlemlerinde Kullanıcı Adı ve Önemi Nedir?

Kullanıcı adı demek sizin mail adresinizin kısa ismidir. Örneğin, isminizin Şener Şen olduğunu varsayalım. E posta kur işlemleri yaparken kullanıcı adınızı “senersen” olarak yazdınız. Bu sizin kısaltılmış isminiz yerine geçer. Bazı yerlerde nick, ıd gibi farklı isimler ile de bahsedilir.

Açmak istediğin mail hesabı sizin dolaylı yoldan kimliğiniz olacaktır. Yani size mail göndermek isteyen herkes bu bilgiyi girip size mail gönderecektir. O yüzden bu kimliğin kısaltmasının nasıl olduğu size mail göndermek isteyen kişide farklı bir izlenim oluşturabilir.

Bir iş yerine iş başvurusunda bulundunuz. İş başvuru formunda mail adresi yazan kısma mail adresinizi yazdınız. Bu mail adresi “serseri”, “seksi”, “isyankâr” benzeri bir kısaltmaya sahip ise muhtemelen iş başvuru formunuz dikkate alınmaz. Bu yüzden yazacağınız kullanıcı adı yani mail adresinizin görünen kısmı kullanacağınız alana uygun ya da isminize uygun olmalıdır.

E Posta Kur Nerede Lazım Olur?

E-mail hesaplarını günümüzde sormayan kurum ya da şirket neredeyse yoktur. Bir yerine iş başvurusuna gideceğinizde sizden e-mail hesabı ister. Bir devlet dairesindeki işinizi halletmeniz gerektiğinde sizden yine bir mail hesabı isteyecektir.

Mail adresi sadece iş arayanları ilgilendiren ve gerektiren bir durum değildir. Bugün iş yeri sahipleri bir şey satın almak istediklerinde gerekli yazışmaların yapılması için bir mail hesabına sahip olması gerekir. Ya da birilerine bir bilgi ya da belge göndermesi gerektiğinde karşı taraf genellikle mail adresine gönderilmesini talep eder.

Bu durumu açıklayacak basit bir örnek verebiliriz. Bir oto kaporta dükkanı sahibi olduğunuzu varsayalım. Kaportasında hasar olan bir araç tamir için dükkanınıza geldi. Gelen aracın masraflarını sigorta şirketi ya da kasko şirketi ödeyecek. Bunun için o şirket sizden bazı bilgiler ve belgeler talep edecek ya da tamir sürecinde bazı yazışmalar olacak. Bu yüzden sizin bir mail hesabınız olması gerekir. Türkiye de hizmet veren firmalar için bu durum belki biraz da kolay olabilir. Fakat yurt dışından sigorta ya da kasko işlemi yapılmışsa mail adresi üzerinden iletişim kurmanız zorunlu hale gelir.

Facebook, instagram gibi hesapları açmak için bile mail adresi gereken dönemde sizler için popüler ve ücretsiz E posta aç sitelerini aşağıda paylaşıyoruz.

  • Yandex
  • Gmail
  • İcloud
  • Outlook
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap