Eklem Ağrıları ve Kurtulma Yolları

Eklem Ağrıları ve Kurtulma Yolları

Eklem ağrıları ve kurtulma yolları nelerdir? Bir çok insan eklem ağrılarından şikayetçi özellikle ağır iş yapanlar veya hareketsiz kalanlar eklem ağrılarına maruz kalmakta . Bizde bu eklem ağrıları konusunu sizler için araştırıp izledik.iyi okumalar dileriz.

 

 

 

 

Eklem Ağrıları ve Kurtulma Yolları

 

Eklemler vücudun menteşeleri gibi düşünülebilir. Sağlıklı eklemler, kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlar. Böylece günlük yaşam faaliyetlerinizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Eklem ağrısı ve eklem sertliği daha çok kadınları rahatsız eden, önemli bir sorundur. Yapılan araştırmalar 2040 yılına kadar eklem iltihabından ( artrit) şikayetçi hastaların 3’te 2 ‘sinin kadın olacağını gösteriyor.

 

Eklem Ağrılarına Neden Olan Hastalıklar

En sık görülen eklem ağrısı etkeni Osteoartrit için obezite önemli bir dezavantajdır. Menapoz döneminde kilo alınması, eklemler üzerine bindirilen baskıyı arttırır. Bunun yanı sıra kadınların vücutlarında salgıladıkları bazı hormonlar da eklemlerin bağlantılarını gevşetir. Ayrıca yapılan daha başka bilimsel araştırmalarda ise, kadınların kalça ve dizleri arasındaki açının ön çapraz bağ yaralanmalarına (ACL) zemin hazırladığı öne sürülmektedir. Ön çapraz bağ yaralanmaları osteoartrit oluşumunu destekleyen sebeplerden bir tanesidir.

 

Weill Cornell Tıp ve Özel Cerrahi Hastanesinde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Irıs Navarro-Millan eklem hastalıkları hakkında yaptığı açıklamada, kadınların bağışıklık sistemlerinin erkeklerden daha güçlü olmasına karşılık, bağışıklık sisteminin aşırı aktif çalışmasının bir şekilde eklemlere saldırıya yol açtığını söylüyor. Buna bağlı olarak da kadınlar daha çok Romatoid Artrit ve Lupus gibi otoimmün eklem hastalıklarından şikayetçi oluyorlar.

 

Aslında bütün bunlara rağmen eklemleri mutlu edebilmek için yapılabilecek çeşitli şeyler bulunuyor. Rush Üniversitesi Tıp Merkezinde Spor Hekimi Yardımı Doçent olarak görev yapan Kathy Weber düzenli aktivitenin eklem sağlığında çok önemli olduğu belirtiyor. Düzenli olarak hareket etmek eklemler üzerinde besleyici ve yağlayıcı etki yaratır. Ayrıca düzenli hareket kasları ve tendonları da güçlendirerek, eklemleri koruyucu etkide bulunur.

 

Vücutta taşınan her 1 kg ağırlık, eklemlere 4 kg ek yük bindiriyor. Obezite sadece eklemleri zorlamaz, aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı destekleyen metabolik aktivitelere zemin hazırlar. Bu konuda yapılması gereken değişiklikler çok fazla değildir. Vücut ağırlığının % 5 ila ’u kadar kilo vermek, diz ağrısını azalttığı gibi dizlerin işlevini daha rahat yapmasını da sağlar.

 

Eklem ağrılarından sorumlu 30’dan fazla etken bulunabilir. Bu yazıda en yaygın eklem ağrısı sebeplerinden ve eklem ağrılarından kurtulmanın yollarından bahsediyoruz.

 

Osteoartrit ( OA)

Osteoartritin başlıca sebepleri şunlardır:

 

 

 • Yaralanmalar,

 

 • Yaşlanmak,

 

 • Genetik özellikler,

 

 • İltihaplanmadır.

Yukarda sayılan sebepler, kemikleri koruyan kıkırdağın bozulmasına yol açar. Bunun sonucunda da eklemlerin astarı olarak kabul edebileceğimiz sinovyumda iltihaplanma olabilir.

 

Osteoartrit Belirtileri

 

OA vücutta bulunan pek çok eklemi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Kadınlar için özellikle yaygın OA şikayetine rastlanan bölgeler şunlardır:

 

 • Kalçalar,
 • Dizler,
 • Omurga,
 • Başparmağın başlangıç yeri,
 • Küçük el eklemleridir.

OA’dan etkilenen bölgelerde zaman içinde önce hassasiyet, daha sonra da sertlik oluşmaya başlar.

 

Osteoartrit Teşhisi

 

OA tanısı koymak için doktorlar fiziksel muayenenin yanı sıra X-ışınları vb. görüntüleme tekniklerin kullanırlar. Doktorlar diğer nedenleri elemine etmek için kan tahlili de isteyebilirler.

 

Osteoartrit Tedavisi

 

Bir kez hasar gören kıkırdak, ne yazık ki kendiliğinden iyileşmez. Bu nedenle cerrahi müdahale çoğu kez önerilen, iyi bir çözümdür. Osteoartrit tedavisinde asıl amaç, ağrının azaltılması ve eklemin işlevini tekrar kazanmasını sağlamaktır.

 

Bu amaçla genellikle hastadan, kaslarının güçlenmesi ve eklemleri daha iyi destekleyebilmesi için düzenli egzersiz yapması istenir. Çoğu kez hastalar fizik tedaviye yönlendirilir.

 

Ayrıca steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar da, hastanın OA şikayetlerini azaltabilir. Bazı durumlarda hastalığın alevlenme gösterdiği yere steroid ve diğer maddeler enjekte edilebilir. Bütün bunlar işe yaramaz ise, eklem replasmanı denenebilir.

 

Romatoid Artrit (RA)

Romatoid artrit kısaca tarif edilecek olursa, bağışıklık sisteminin vücudun eklemlerine saldırması sonucu eklemlerde kalıcı hasar olmasıdır. Öncelikle eklem astarı iltihaplanır ve daha sonra kıkırdak ve kemiği yok edecek bileşikler üretilir. Romatoid artrit kalıtsal bir hastalık olsa da, bireyin yaşam tarzı da RA oluşumunu tetikleyebilir. Genetik yatkınlığı bulunan kişiler, aynı zamanda sigara içiyorlarsa bu durumda RA olma riski 40 kat artar.

 

Romatoid Artirit Belirtileri

 

Sabah kalktığınızda ya da uzunca bir zaman hareketsiz kaldıktan sonra eklemlerinizi çok sertleşmiş hissedebilirsiniz. Hareketsizlik dönemini takip eden 1 saatlik bir aktivite sonucu eklemlerde gevşeme, ağrılarda hafifleme hissedilebilir. (Oysaki OA hastalığında ağrılar, yorucu aktivitelerle daha kötü hale gelir.) Genellikle RA ‘nın ilk görülmeye başladığı vücut bölgeleri ellerin ve ayakların küçük eklemleridir. Bu eklemler aynı zamanda şiş, kırmızı ve sıcak olabilir. RA hastalarında rahatsız eklemlerin vücudun 2 tarafında görülmesi de ihtimal dahilindedir. RA bireylerde yorgunluğa da neden olabilir.

 

Romatoid Artrit Teşhisi

 

Hastalığın başlangıcında yaşanan şikayetler belli belirsiz ve gelip geçici olabilir. Bu nedenle de hastalar RA olduklarını fark etmeden önce yıllar geçebilir. Bu konuda uyanık olmakta yarar vardır. Çünkü RA tedavisine erken başlanması, sonucu etkileyen önemli bir faktördür.

 

RA teşhisi için doktor öncelikle hastadan ayrıntılı bir özgeçmiş ister ve fiziksel muayene yapar. Daha sonra kan tahlili yardımı ile iltihap ve hastalık belirtilerini saptar.

 

Romatoid Artrit Tedavisi

 

RA tedavisinde asıl hedef, eklemlerin mümkün olduğu kadar az hasar görmesi için iltihap oluşumunu durdurmaktır. Bu amaçla doktor kontrolünde olmak üzere, bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı etkisi olan biyolojik ilaçlar kullanılabilir. Şikayetler devam ettiği takdirde, vakit kaybetmeden tekrar doktora görünerek değişik tedavilerden yararlanılmalıdır.

 

Fibromiyalji

Fibromiyalji sık rastlanan bir problem olmasına rağmen, fibromiyalji konusunda halen bilinmeyen pek çok nokta vardır. Başlıca fibromiyalji belirtileri şunlardır:

 

 

 • Bütün vücutta yaygın ağrı,
 • Kas ağıları,
 • Genel yorgunluk,
 • Beyinde bulanıklıktır.

Fibromiyalji konusunda verilebilecek tek güzel haber, kronik fibromiyaljinin kalıcı hasara sebep olmamasıdır.

 

Lyme Hastalığı

Lyme hastalığı insanlara kene ısırığından gelen bakteriler yolu ile bulaşır. Lyme hastalığı olabildiğince erken tedavi edilmelidir. Aksi takdirde dizlerde ve diğer eklemlerde çok şiddetli ağrı ve şişmelere yol açabilir.

 

Lupus

Lupus bir otoimmün sistem hastalığıdır. Lupus hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 

 

 • Eklem ağrısı,
 • Genel yorgunluk,
 • Yüzde kelebek şeklinde döküntü ( her zaman olmayabilir)

10 Lupus hastasından 9’u kadındır.

 

Eklem Sağlığı İçin Egzersiz

Eklemlerin en büyük dostu harekettir. En iyi egzersiz, yapmaktan hoşlandığınız ve bolca yapacağınız egzersizdir. Son araştırmalarda koşucularda diz artiriti riskinin ‘’0’’ a yakın olduğu saptandı. Eklem ağrılarından şikayetçi iseniz aşağıdaki ipuçlarını unutmayın.

 

Akıllıca Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmadan önce 1-2 dakikanızı ısınma hareketlerine ayırın. Böylece eklemlerinizin çevresinde yer alan kaslarınız egzersize hazır hale gelir. Bu da yaralanma ihtimalini en aza indirger. Isınma hareketleri için sadece yerinizde ısınmayın, dinamik ısınma hareketlerini de tercih edin. Koşmaya başlamadan önce, yürüyün. Eğer egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız, yapacağınız egzersizin ağırlığını ve zamanını dereceli olarak arttırın.

 

Karışık Hareketler Deneyin

Farklı hareketler denemek, değişik kasların çalışmasına sebep olur. Böylece yaralanma ihtimali azalır. Eklemler için yoga mükemmel bir metottur. Bütün vücudunuzun esnekliğini ve doğal olarak enerjinizi arttırır.

 

En ideal eklem egzersizi, hızlı yürüyüş ya da bisiklet gibi yaklaşık haftada 150 dakikayı bulan orta dereceli aerobik egzersizleri ile birlikte serbest ağırlık kaldırma çalışmalarının birleştirilmesidir.

 

Dengenizi Geliştirin

Denge konusu ile ilgili en önemli tanım ‘’propriyosepsiyon’’ sözcüğüdür. Propriyosepsiyon vücudunuzun uzayda bulunduğu yeri fark etmeniz anlamına gelir. Bu konuda farkındalığınızı arttırmak için, yapabileceğiniz en kolay uygulama şudur:

 

 

 • Her gün diş fırçalama sırasında önce bir ayağınız üzerinde durun.
 • Daha sonra ikinci ayağınız üzerinde durarak bekleyin.

 

Çok Uzun Süre Hareketsiz Kalmayın

Bir bilgisayarın başında uzun saatler geçirmek, eklem sertliğine yol açar. Eklemlerin yağlı kalması için belli zaman aralıkları ile mola verin. Telefonunuza bir zamanlayıcı ayarı yerleştirin. Her 30 dakikada bir ayağa kalkın ve bir süre dolaşın. ( Hiçbir şey yapamazsanız, 30 dakikada bir yerinizde yürüyün)

 

Egzersizleri Kendinize Göre Ayarlayın

Yaptığınız egzersizlerden rahatsızlık hissederseniz, bütün egzersiz çalışmalarından vazgeçmeyin. Bu konuda birlikte çalıştığınız doktor ya da antrenörünüz ile bisiklet, tai-chi ya da su aerobiği gibi hafif egzersizleri tercih edin ve bunları yapın. Eklem ağrılarından kurtulmak için en önemli konu düzenli egzersizdir.

Dilerseniz bir diğer yazımız olan Mesane Taşları Nedir? adlı makalemizi de okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve farklı konular hakkındaki sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close