Elektronörofizyoloji Nedir? Teknikerlerin Görevleri Nelerdir?

Elektronörofizyoloji Nedir

Elektronörofizyoloji nedir sorusu üniversite adayları tarafından son zamanlarda sıklıkla merak edilmekte. Hem tıp seçmeyi düşünen öğrencilerin, hem tıpta dal seçimi yapacak olan hekim adaylarının, hem de Elektronörofizyoloji teknikeri olmak isteyen kişilerin merak ettiği bu bilim dalı aslında son derece önemli bir görevi icra etmektedir. O halde gelin Elektronörofizyoloji nedir, ne iş yapar, bahsi geçen bölüm hangi üniversitelerde bulunur sorularını sizlere yanıtlayalım.

Elektronörofizyoloji merkezi sinir sisteminde gerçekleşen hasarların tespitini ve tedavisini yürütmekle görevli ana bilim dalıdır. Bu bilim dalına hizmet eden doktorlar ve personellerin birincil amacı hastaların merkezi sinir sistemlerini kontrol etmek ve gerektiği yerde tedavilerini sağlamaktır. Uzman hekimler tarafından kontrol edilen bu işlemler şüphesiz ki günümüzün en önemli tıp dallarından bir tanesidir. Beyindeki sinir bağlantılarını kontrol eden ve bu bağlantıların davranış biçimlerini yorumlayan Elektronörofizyoloji personelleri bu noktada kritik rol oynamaktadırlar.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Hangi Görevle İlgilenir?

Elektronörofizyoloji bölümünde okuyarak tekniker olan personellerin görevi uzman doktorlara yardım etmek şeklinde özetlenebilir. Uzman doktorların hastalar üzerindeki elleri olan bu kimseler hasta ve doktor ilişkisini oluşturarak tıp alanına hizmet etmektedirler. Bu kişilerin genellikle devlet ya da özel hastanelerin nöroloji, psikiyatri, fizyoloji ve benzeri bölümlerinde çalıştığını görmekteyiz.

Genel olarak üniversitede aldıkları eğitimler doğrultusunda hastaların sinir ve beyin bağlantılarını inceleyen teknikerler, bu incelemeleri hasar tespiti ile beraber doktorlara rapor şeklinde sunmaktadırlar. Bu bağlamda teknikerler muhakkak hasta ilişkilerini kuvvetli tutabilecek, hastane makineleriyle içli dışlı olabilecek, kurumsal anlamda sağlıklı rapor çıkartmasını bilecek kimseler olmalı.

Mesleğe Sınavsız Geçiş Var mıdır?

Bu mesleğe sınavsız bir geçiş bulunmamaktadır. Üniversitelerde 2 yıllık olarak verilen ilgili bölümde okumak için muhakkak ÖSYM sınavlarından yeterli puanları almak gerekmekte. Siz de bahsi geçen bölümü okumak istiyorsanız, YKS sınavları aracılığıyla, gerekli dereceleri yaparak rahatlıkla istediğiniz bir üniversiteye gidebilirsiniz. Ayrıca yabancı uyruklu öğrenciler için YÖS gibi alternatifler bulunduğunu da hatırlatmış olalım.

Elektronörofizyoloji Nasıl Okunur?

İlgili bilim alanında genellikle tıp ile ilgili önemli derslerin verildiğine şahit olmaktayız. 2 yıllık üniversitelerde biyoloji, kimya, anatomi gibi dersleri alan öğrenciler merkezi sinir sistemi ve insan fizyolojisi hakkındaki donanımları elde ederek mesleki hayatlarına hazırlanmaktadırlar.

Bütün bunların yanı sıra bazı üniversitelerin sağlık psikolojisi, ilk yardım, stres yönetimi, sağlıkta iletişim ve ingilizce gibi önemli donanımları da öğrencilere sunduklarını bilmekteyiz. Konu hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız YÖK’ün resmi ders platformu olan YÖK Atlas‘a göz atabilirsiniz.

Elektronörofizyoloji Hangi Üniversitelerde Var?

İlgili bölüm Türkiye’nin birçok vakıf ve devlet üniversitesinde mevcut, siz de arzu ettiğiniz şehirde bu bölümü rahatlıkla okuyabilirsiniz. Bölümün mevcut olduğu bazı üniversiteleri aşağıda listeliyoruz, daha fazlası için YÖK Atlas’a göz atmayı unutmayın.

 • Hacettepe Üniversitesi
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi
 • İstanbul Medipol Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 • Ufuk Üniversitesi
 • Biruni Üniversitesi
 • Üsküdar Üniversitesi
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 • Kapadokya Üniversitesi
 • Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Elektronörofizyoloji Nedir
Elektronörofizyoloji Nedir

Teknikerler Nerede Çalışırlar?

Sağlık hizmetleri alanlarında çalışan bu personeller göğüs hastalıkları, sinir hastalıkları, psikoloji, nöroloji, psikiyatri, fizyoloji ve benzeri dallarda görev alabilmekte. Akademik gelecek düşünenlerse yüksek lisans ile üniversitelerde öğretim görevlisi olarak kariyerlerini sürdürebilirler. Kısacası Elektronörofizyoloji personellerinin hemen hemen her tıbbi alanda görev alabileceğini söylersek yanlış olmaz.

Elektronörofizyoloji Dikey Geçiş Var mıdır?

Hemen hemen her bölümde olduğu gibi bahsi geçen alanda da dikey geçiş hakkı mevcuttur. Akademik kariyerinizi daha farklı bir noktaya çekmek istiyorsanız ya da bölümünüzden memnun değilseniz siz de dikey geçiş hakkınızı kullanarak farklı alanlara yönelebilirsiniz.

Elektronörofizyoloji bölümünden ön lisans yapan kimselerin birçok lisans programına geçiş hakkı bulunuyor. Bu programlar ise şu şekildedir;

 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 • Hemşirelik
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 • İktisat
 • Kamu Yönetimi
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Elektronörofizyoloji Hangi Gerekliliklere Sahip Olmalıdır?

İlgili bölüm mezunlarının beyindeki bilişsel davranışları okuyabilme, sinir hastalıklarını tespit edebilme, hasta ilişkilerini sağlıklı bir şekilde kurabilme, anatomi bilgisi, fizyoloji, psikoloji ve biyoloji alanlarında yeterlilik gibi donanımlara ihtiyaçları vardır. Bu donanımlar halihazırda üniversiteler tarafından çeşitli eğitim programlarıyla verilmekte, öğrencilere aktarılmaktadır.

Ayrıca teknolojik aletler aracılığıyla hasta kontrolü yapacak bölüm mezunlarının bilgisayarlarla ve bilgisayar programlarıyla da arasının iyi olması gerekmektedir. Hemen hemen her hastanenin kullandığı teknolojik sistemler aynı olduğu için üniversite ya da staj programları aracılığıyla öğrenilen bilgiler uzunca süre mesleki hayatınızda size yol gösterecektir.

Bu yazımızda sizlere Elektronörofizyoloji bölümü ve teknikerliği ile ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık, bahsi geçen bölüm tıp alanında ilerlemek isteyen öğrenciler adına gerçekten çok iyi bir alternatif oluşturmakta. Daha fazla içerik için bizi takipte kalmayı unutmayın, ayrıca Meslek hastalıkları nedir? Meslek hastaneleri nerede? yazımıza da göz atabilirsiniz, hoşça kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap