Emziren Anneler Ne Zaman Zayıflamaya Başlar?

emziren anneler

Emziren Anneler ne zaman zayıflar.doğum yapan ve çocuğunu emziren kadınların en büyük dertlerinden biride Emziren kişiler ne zaman zayıflamaya başlar. Emziren anneler ne gibi bir diyet uygulamalıdır. Emziren Anneler ne yemeli? bu ve buna benzer bir çok sorunun cevabı yazımızda.

 

 

 

Emziren Anneler Ne Zaman Zayıflamaya Başlar?

Emziren anneler ne zaman zayıflamaya başlar? Sorusu doğum yaptıktan sonra doğum kilolarından kurtulmak isteyen annelerin sık sık merak ettiği bir sorudur. Bizde annelere destek olmak adına bu araştırmayı yaptık ve en doğru şekilde sizlere aktarıyoruz. Bu yazı kapsamında Emziren Anne Diyeti, Doğum sonrası kilo verme teknikleri, Sezeryanla doğum sonrası kilo verme, Doğumdan sonra kilo verenler, Doğum sonrası kilo verme gibi birçok merak edilen konuyu inceleyeceğiz.

Doğum Sonrası Kilo Verme Zamanı

Doğum yapan anneler doğum yaptıktan hemen sonra doğum kilolarını hala atamazlar ve üzerinde taşırlar. Hal böyle olunca da birçok kadın bu durumdan rahatsız olur ve bir an önce doğum sonrası kilolarını vermeye çalışır. Bazı kadınlar bu kiloları rahatlıkla verebiliyorken bazı kadınlar ise bu kilolarını verememektedirler. Burada bu konuya açıklık getirip o doğum kilolarınızı ne zaman verebileceğiniz ile ilgili tıbbi açıklamaları yapacağız.

Bir anne gebelik dönemi boyunca ortalama olarak 9 veya 12 kilo civarında fazla kilo alır. Eğer anne dengeli ve aynı zamanda etkin beslenip anne sütü de vermeye devam ederse bu kilolardan 6 ay içerisinde kurtulacaktır. Bunun için herhangi bir şey yapmasına gerek yok ancak anne gebelik döneminde alışık olduğu yemek yeme tarzını devam etirirse işte o zaman bu sorun dahada büyür ve kilo vermek şöyle dursun kilo almaya başlar.

Ancak eğer anne hamilelik döneminde iken 18 veya 30 kilo civarında kilo aldıysa bu durumda annenin tekrar eski haline gelmesi içim çok daha uzun bir zaman gerektirecektir. Normal şartlarda emziren her anne kilo kaybeder. Bazı anneler sütün kalitesini artırmak adına yağlı, şekerli veya asitli tarzlarda birçok şey tüketmektedir. Yani annenin yanlış beslenmesi sonucunda anne kilo vermeye değil bu seferde kilo almaya başlar.

Doğum Sonrası Kilo Almayı Engellemek

Annelerin yanlış beslenmesi sonucunda doğum sonrasında da anneler kilo alabilmektedir. Emzirme dönemindeki anne her gün ortalama 6-7 çay bardağı 700 ml civarında süt üretir ve salgılar. Bunun içinse anne yaklaşık olarak 500 veya 700 kalori civarında kalori harcar. Bu kalori ciddi bir miktardır ve bir saatlik spora eşdeğerdir. Gündelik hareketlerde göz önüne alındığında bir anne günde ortalama 1000 kaloriye kadar kalori harcayabilmektedir. Bu durumda eğer anneler beslenmelerine dikkat ederse işe o zaman herhangi bir spor veya diyet yapmadan doğum kilolarından bir an önce kurtulabilir.

Zaten bir annenin gebelik esnasında aldığı kilolar fazla kilo değil annenin süt üretebilmesi için aldığı kilolardır. Dolayısıyla anne çocuğunu besledikçe o kilolarda gidecektir. Eğer gebelik sürecinde anne yeteri kadar kilo almazsa bu gibi durumlarda doğum sonrasında annenin sütü gelmez ve çocuğunu emziremez. Bu durum ise pek istenilen bir durum değildir.

Emziren Anne Diyeti

Emziren anneler eğer diyet yapmak istiyorsa yapabileceği birkaç diyet bulunmaktadır. Ancak anne diyet yaparken son derece dikkatli olmalıdır. Çünkü anne emzirmek zorundadır ve bu emzirme sürecinde annenin yeterli miktarda kalori alması gerekmektedir. Bu yüzden anneler için özel oluşturulmuş birkaç diyet bulunmaktadır. Bu diyetlere baktığımızda:

  • Taze yeşillik: Dereotu ve yeşil soğan benzeri taze olan yeşillikler önemle tüketilmelidir.
  • Kalsiyumlu besinler: Kalsiyum bir anne için en gerekli besinlerdir. Süt, yoğurt, peynir gibi
  • A Vitamini: Flor kaynağı olan kuru hurma ve aynı zamanda kuru çerez tarzları
  • Su tüketimi: Bir anne günde bir insandan ortalama daha çok sıvı tüketmesi gerekir, Yaklaşık 3 veya 4 litre kadar.
  • Çay Türleri: Doğum sonrası anneler için çaylar önemlidir. Yeşil çay, kuşburnu, nane çayı, papatya çayı gibi çaylar kesinlikle tüketilmemelidir.

Emziren anneler bu durumlara dikkat ettiğinde çok daha iyi olacaktır. Aksi takdirde kilolarınız sabit kalabilir veya daha çok kilo alabilirsiniz. Hayat doğal akışına dahi bırakılsa anne doğum sonrasında kilolarını kendisi verecektir.

Bazı durumlarda anneler düşük kalorili ürünlerle beslenerek mevcut sütün kesilmesine, azalmasına veya besin değerinin düşmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda bebek yeterli besin miktarını alamaz ve bir süre sonra da bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar. Bu yüzdendir ki anne beslenmesine son derece dikkat etmeli ve besin değeri düşük olmayan şeyler tüketmelidir.

Eğer hamilelik dönemindeyseniz Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizi inceleyerek nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Cevabını merak ettiğiniz diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap