Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar? 2020

Endüstri Mühendisliği Nedir? Endüstri mühendisliği; insanların, yapıların, makinelerin ve süreçlerin verim, kar ve performansını arttırmak üzere çalışan bir...

Endüstri Mühendisliği Nedir?

            Endüstri mühendisliği; insanların, yapıların, makinelerin ve süreçlerin verim, kar ve performansını arttırmak üzere çalışan bir mesleki daldır. Birçok bilim dalını ve branşı kapsayan bir alandır. Bir yıl hazırlık okulundan sonra genellikle 4 yıllık lisans öğrenimiyle endüstri mühendisleri yetiştirilmektedir. Cüzi miktardaki kaynakların en verimli olacak şekilde kullanılmasını sağlayan endüstri mühendisliği insanoğlunun var olmasından bu yana ortaya çıkmıştır.

Endüstri mühendislerinin; üretim süreçlerini planlamak, maliyeti uygun düzeyde tutmak, zamanı doğru kullanmak, donanım ve teçhizat seçimini ayarlamak, stok kontrolü yaparken sipariş miktarını da belirlemek, çalışanların verimini arttırmak, ürün ya da hizmetin tüketiciye kolay ve rahat ulaşmasını organize etmek gibi amaçları vardır.

Endüstri-MühendisliğiEndüstri-Mühendisliği

 

Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar?

Endüstri mühendisliğinin temelinde istatistik bilimi vardır ve birçok analiz ve hesaplamalarda istatistik biliminden fayda sağlanır. Herhangi bir firmada çalışan bir endüstri mühendisi, o firmanın ürününün hangi zamanlarda daha çok satıldığının analizini matematiksel açıdan ortaya koyabilir.

Bunun dışında Operation Research denilen yön ve eylem araştırması endüstri mühendisliğinin yoğun çalışılan alanıdır. Endüstri mühendisi bir çalışmanın çözümünü matematiksel verilere dayanarak tespit edebilir. Üretici bir firmanın satışları hangi bölgelerde, hangi faktörlerde, hangi çeşitlilikte farklılık gösteriyorsa bunu belirleyip, firmanın hangi bölgede ne derecede hizmet vereceğini tespit edebilir.

Endüstri mühendisliğinin en yoğun ve yaygın alanlarından biri üretim ve metot mühendisliğidir. İçerisinde barındırdığı metotları kullanan endüstri mühendisi, firmanın potansiyelini ve verimini arttırıp, maliyetini düşürürken zarardan kurtarabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz diğer bir makalemiz olan  Bademli Şam Tatlısı Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap