Enginarın Faydaları Nelerdir? Enginar Nasıl Pişirilir?

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın Faydaları Nelerdir?; gibi soruların öznesi olan Enginar, çzellikle Akdeniz ilimizde çokça tüketilir ve Türk Geleneksel Mutfağı’nın bir vazgeçilmezidir. Hem mineraller hem de vitaminler bakımından zengin olan enginar, bizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bu yazımızda Enginar’ın faydalarından, Enginar’ın geçmişinden ve saklarken ve pişirirken dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. İyi okumalar.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginarın anayurdu Akdeniz ülkeleridir. Enginar iklimi yumuşak ve nemli olan pek çok ülkede yetiştirilebilmektedir. 1 m kadar uzunluğu olan bitkinin toprak üstü bölünmüş her yıl çiçeklenme döneminden sonra ölür ve ertesi sene yeni çiçek ve yapraklar verir. Yaprakları bol tüylü ve çiçekleri mordur. Ekiminden 4-8 yıl sonra yıl içinde rozet demeti giderek kalınlaşır ve bu nedenle çiçek başı büyüklüğü ve kalite düşer. Bitki bu yaşa geldiğinde kök parçalarından alınan sürgünlerle yeni bitkiler üretilir.
Yağlı bitkiler dışındaki hiçbir bitki, meyve ve sebze, mineral bolluğu açısından enginarla yarış edemez. ayrıca enginarda bol miktarda potasyum, magnezyum, kalsiyum, A, B1, C vitaminleri vardır. Enginarın en büyük yararı karaciğeri temizlemesi ve safranın kolay akışını sağlamasıdır. Bu yüzden enginar karaciğeri hasta olanlara ve romatizmalılara önerilen bir bitkidir. Enginar unlu yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve idrar söktürücü özelliği vardır. Diyet yapanların enginarı bu özelliklerinden dolayı göz ardı etmemeleri gerekir. Enginarın 100 gramı 53 kalori içermektedir.
Enginarın suyu da kendisi kadar yararlıdır. Bu yüzden atmayarak, içinde değerli mineraller bulunan bu suyu çorba yaparak değerlendirmeniz önerilir.

Geçmişte ve şimdi sağlık için enginar

16 yüzyılda yaşayan ve çağının ünlü hekimi olan Castro yüksek ateşte haşlanan enginar suyunu birçok hastalığın tedavisinde kullanırdı.
Karaciğer dostu olan enginarı mevsiminde tüketmenizde fayda var. Mevsiminde 60 tane yenen enginarın vücudu tüm hastalıklardan koruduğu düşünülür.

Enginarı saklarken ve pişirirken dikkat etmeniz gereken noktalar

Enginarın kararmaması için saklarken limonlu suyu ilave edilmiş, su dolu bir kapta beklemeniz gerekir. Ayrıca pişirme sırasında da enginarın içine katacağınız bir dilim limon kararmayı engeller.
Enginarı kendiniz soyacaksanız enginarın sapını pişirmeden hemen az önce kesin. Bunun nedeni sapı kesilen enginarın tazeliğini ve beyazlığını koruyamamasıdır.
Saplarını bıçakla kesmek yerine kırmalısınız. Eğer saplarını bıçakla keserseniz, dibindeki lifleri temizleyemezsiniz. Bu lifleri, sapını kırdıktan sonra bıçakla temizleyebilirsiniz.
Pişirirken, enginarın pişip pişmediğini anlamak için enginarın tam ortasına, bir çatal veya bıçak yardımıyla bastırın. Eğer pişmiş ise bıçak veya çatal kolayca batacaktır. Bu kıvama gelmemiş enginarı yemeniz tavsiye edilmez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap