Evden Para Kazanmanın Yolları

Evden para kazanmanın yolları

Evden Para Kazanmanın Yolları nelerdir ve nasıl olur? Mümkün müdür? Evden para kazanmanın yolları birçok kişiyi ilgilendiriyor. Özellikle salgın hastalıkların hayatımızı esir aldığı ve iş alanların kısıtlanıp gelirin düştüğü bu günlerde herkes evden çalışmanın yollarını arıyor. Evden nasıl para kazanılır? Evden çalışmak zor mudur? İyi ve kötü yönleriyle evden para kazanma yöntemleri hakkında konuşalım.

Evden Para Kazanma Yolları

Evden para kazanmak, yani işi eve taşımak için işinizin buna uygun olması gerekir. Mesela, CNC operatörü iseniz bu çok mümkün olmayabilir. Genel olarak sanayii üretimine dayalı birçok işin evde yapılması zordur ya da tamamen olanaksızdır. Yine de bu tarz işlerin, fonksiyonel ve pahalı aletler olmadan evde yapılma olanağı vardır. Fakat lokal düzeyde ve düşük ücretlerdedir.

Evden nasıl para kazanılır diye düşünmeden önce sanal ortamlarda nakledebileceğiniz üretiminiz olması gerekir. Nedir peki bu üretimler?

Evden Para Kazanılan Meslekler

Evden para kazanılan birçok meslek vardır fakat en popülerleri aşağıdaki gibidir.

  1. Grafik Tasarımcılık

Evden para kazanma için en uygun meslek guruplarındandır. Bu mesleği yapabilmek için en doğru başlangıç üniversitelerin grafik tasarım bölümünü okumak olacaktır. Grafik tasarım bölümünü kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Birçok üniversite grafik tasarım bölümüne alacağı öğrenciler için kendi yapacağı yetenek sınavından başarı beklemektedir. Tabi ki bu sınava girmek için üniversite sınavındaki başarınızla o okula kayıt olmanız gerekir. Yani bu sınav üniversite sınavından bağımsız bir sınavdır.

Günümüzde grafik tasarım okumadan hatta ortalama bir çizim becerisi dahi olmadan bu meslek üzerinden para kazanalar vardır. Bir şekilde grafik tasarım ile ilgili programları öğrenmiş ve bu konuda kendilerini geliştirmişlerdir. Alaylı olarak tabir edebileceğimiz bu gruba dahil olmak için de oldukça efor sarf etmeniz gerekecektir.

  1. Web Tasarım, Webmaster, SEO Uzmanı, İçerik Editörlüğü

Yukarıda başlık oldukça eksiktir. Bu meslek grubuna dahil olduğunuzda ve iş yapmaya başladığınızda aslında ne kadar farklı uzmanlık alanları olduğunu göreceksiniz. Bu mesleği öğrenmek için web tasarım bölümünü okuyabilirsiniz. Fakat bu meslek üzerinden iş yapan birçok kişi ya alaylıdır ya da ufak kurslar sayesinde bu mesleğe girmişlerdir.

  1. Yazılım, Bilgisayar Mühendisliği

Bu bölümü yapmak için üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekir. Kazanması zor bir bölüm olduğu kadar öğrenmesi de gayret istemektedir.

Bu meslek çerçevesinde dünya çapında uzman ve ara eleman yetiştiren 4 ülke vardır. Bu ülkeler Amerika, Rusya, Çin, Türkiye’dir. Fakat bu denli yoğun elemanın çıktığı bu ülkelerde bilgisayar mühendisliği okuyan kişi sayısı yetişen eleman sayısından oldukça azdır. Bu meslek grubunun büyük bir çoğunluğu alaylıdır.

Bu mesleğin meslek tanımının alınıp eleman yetiştirilmesi, mesleğin icra edilmesinden daha sonra olmuştur. Doğal olarak bu konuya kafa yoran kişiler bir şekilde bu işte uzmanlaşmıştır. Yani bu meslek grubunda oldukça alaylı birey vardır. Fakat evden çalışılan diğer meslek gruplarına göre daha makul ücretler kazanmaktadırlar.

Evden Çalışmanın Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

Evden çalışmak kulağa çok hoş gelen bir tanımdır. İşe gitmeyip evde oturup çalışmanın düşüncesi bile güzeldir. Fakat davulun sesi uzaktan hoş gelir sözü bu durum için sanırım uygun olacaktır. Fakat davulu çalmaya başlandığında da alışılmıyor değildir. Önce olumsuz yönlerinden başlayacağım.

İlk olarak evde çalıştığınız için iş yerinde işverenin karşıladığı birçok olanağı kendiniz karşılamak zorundasınızdır. Elektrik, internet, kırtasiye gibi masraflar artık sizin sorumluluğunuzdadır. İş yerinde yemek saati geldiğinde yemekhaneye gidip yemek yersiniz. Fakat evde çalışıyorsanız yemeğinizi hazırlamanız gerekecektir. Çay, kahve ve temizlik gibi normalde ofiste başkasının yaptığı işleri de siz yapacaksınız. Bunların hepsinden önemli olanı ise motivasyondur. Normalde evde dinlenir ve kendinize vakit ayırırsınız. Bundan kaynaklı ilk başlarda işte misiniz, evde misiniz sorunsalı sizin motivasyonunuzu etkileyecek ve iş veriminizi düşürecektir.

Olumlu yanları da yok değildir. İş yerinde normalde selam vermeye tenezzül etmeyeceğiniz insanlar ile aynı ortamda bulunmak zorundasınızdır. Evde ise sizin istemediğiniz kimse yoktur. İster takım elbise giyer, ister çıplak çalışırsınız. İşe gitmek için saatlerce yol çekmek zorunda kalmazsınız. Onurlu her işçinin hayatının en az birkaç işinde karşılaştığı mobbinge maruz bırakılmasınız. Yine de mobbing görme olasılığınız olur fakat yüz yüze olan boyutundan daha etkisiz olacaktır.

En önemlisi ise eğer düzenli bir işte maaşlı değil de parça başı birçok işte çalışıyorsanız, muhasebenize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü işler her zaman aynı yoğunlukta olmayabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap