Farenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

farenjit nedir

Farenjit Nedir? Halk dili ile Faranjit nedir? Farenjit nasıl tedavi edilir? Farenjit hastaları nelere dikkat etmelidir? Farenjit tedavisi nasıl? Akut Farenjit nedir? Bir üst solunum yolu hastalığı olan Farenjit ile ilgili tüm kaynakları araştırarak sizler için bir kaynak hazırladık. Umarız işinize yarar. Buyurun başlayalım..

 

 

 

Farenjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı, ağrı ve kaşıntıya neden olan bir durumdur. Genellikle soğuk algınlığı ile ortaya çıkan farenjit, Coxsackie ve mononükleoz gibi boğaz ağrısı enfeksiyonlarının bir sonucu da olabilir.

Farenjit Nedir?

Farenjit nedir? Bu sorunun kısa cevabı, boğazın yutak adı verilen arka kısmının iltihaplanması olarak verilebilir. Bu genellikle insanlar arasında boğaz ağrısı veya farenjit olarak bilinir. Bu rahatsızlık çoğunlukla soğuk kış aylarında ortaya çıkar ve yakın temaslar arasında hızla yayılma eğilimindedir. Köken olarak viral veya bakteriyel olabileceğinden, tedavi yöntemi ajana bağlı olarak değişir.

Yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, yutma güçlüğü gibi rahatsızlıkları olan hastalar bir an önce doktora görünmelidir. İlerleyen farenjit hava yolunu tıkayabilir veya boğazın arkasında apseye neden olabilir. Bu aynı zamanda romatizma ve böbrek hastalığı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabileceği için özel bir öneme sahiptir. Zamanında teşhis ve erken tedavi ile kolayca tedavi edilebilir.

Farenjit Kendini Nasıl Gösterir?

Farenjitin en önemli belirtileri kuşkusuz boğazda batma ve yanma hissi, yutma güçlüğü, burundan akıntı, boğaz ağrısı, öksürük, ateş, boğaz kuruluğu, kaşıntı ve yabancı cisim girme hissidir. Ayrıca halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrısı gibi genel belirtiler de görülebilir.

Bakteriyel farenjitte hastalık daha şiddetlidir. Bir doktor tarafından yapılan faringeal muayene sayesinde hastalık yayılmadan önce kolayca tespit edilip tedavi edilebilir. Bu nedenle, yukarıda listelenen belirtilerden birini veya birkaçını fark ederseniz, derhal profesyonel yardım almanız önemlidir.

Farenjit’i Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Virüsler, farenjitin en yaygın nedenidir. Ancak bakteriler dahil birçok mikroorganizma hastalığa neden olabilir. Farenjit ile ilişkili bazı bulaşıcı hastalıklar;

 • Kızamık
 • Suçiçeği
 • Krup, havlayan öksürük ile karakterize bir çocukluk hastalığı
 • Boğmaca
 • A grubu streptokokların neden olduğu beta enfeksiyonu.
 • Soğuk algınlığına neden olan adenoviral enfeksiyonlar
 • Öpücük hastalığı olarak da bilinen bulaşıcı mononükleoz

Nadir görülen bakteriyel farenjit nedenleri arasında bel soğukluğu, klamidya ve korineform bakteriler bulunur. Sık sık soğuk algınlığı ve grip boğaz ağrısı riskini artırır. Sağlık personeli, alerjisi olan kişiler, asit reflü hastalıkları ve sık sinüziti olan kişiler özellikle risk altındadır. Sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan kişilerde de farenjit olasılığı artmaktadır.

Farenjit’i Gerçimek İçin Ne Yapılmalı?

Viral boğaz ağrıları için bazı ev uygulamalarını çalıştırarak semptomları hafifletebilirsiniz. Viral boğaz ağrısına iyi gelen bazı uygulamalar;

 • Bol sıvı içilmeli
 • Et suyu içeren sıcak çorbalar içilmeli
 • Ilık tuzlu suyla (1 çay kaşığı tuz ve 1 bardak su) gargara yapılmalı
 • İstirahat edilmeli
 • Hastanın odası nemlendirilmeli

Farenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Farenjit tedavisinde öncelikle önlemi belirlemelisiniz. Bakteriyel farenjiti tedavi etmek için antibiyotik tedavisi kullanılır. Semptomları hafifletmek için gargaralar, spreyler ve ağrı kesiciler gibi diğer ilaçlar reçete edilir. Viral hastalıklar için antibiyotik verilmez. Herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik edebilen farenjit kronikleştiğinde tedavi süreci farklıdır ve daha zor bir süreci içerir. Her iki durumda da sigara içmemek, alanı sürekli havalandırmak, tozu ve çeşitli kimyasalları solumaktan kaçınmak önemlidir.

Bir hastada reflü varsa, sık sinüs enfeksiyonu olan kişilerde tedavi ve sinüzit şarttır. Peki reflü nasıl çalışır? Bunun için uyurken yatağın başını kaldırmak ve yatmadan 1,5 saat önce yemek yemeyi bırakmak önemlidir. Domates, turunçgiller, acı ve baharatlı yiyecekler gibi asit reflüye neden olan gıdalardan kaçınmak ve anti-reflü ilaçlar kullanmak faydalı olabilir.

Çocuklarda Farenjit Görülür Mü?

Çocuklarda sık görülen farenjit genellikle kış aylarında ortaya çıkar. Bulaşıcı olduğu için özellikle okul çağındaki çocuklar arasında kolaylıkla yayılır. En sık 2 ila 12 yaş arası çocuklarda görülür. Farenjit semptomları halsizlik, boğaz ağrısı ve ateşi içermesine rağmen, bazı çocuklarda kusma ve mide ağrısı da görülebilir.

Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları makalemizi inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer konular için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close