Garson Nasıl Olunur? Garsonluk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Garson Nasıl Olunur? Garsonluk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Garson nasıl olunur? Garsonluk maaşları nelerdir? Garsonluk nedir ve nasıl yapılır? Bütün bu soruları sizler için cevaplıyoruz.

Gerek tam zamanlı gerekse yarı zamanlı seçenekler sunmasıyla günümüzün en popüler meslek dallarından bir tanesi garsonluktur. Şehirlerde her geçen gün daha fazla kafe ve restoran açılmaya devam ediyor, bu durum da haliyle garsonluk mesleğinin daha çok öne çıkmasını sağlıyor.

Kafe ve restoran sahiplerinin sürekli bir şekilde garson aradıkları bilinen bir gerçek. Çünkü işletmeciler genellikle aldıkları garsonlardan memnun olmuyorlar. Bu işi hakkıyla yapabilen insan sayısı oldukça az. Hakkıyla yapabilen kişiler de bir noktadan sonra mesleğin yıpratıcılığına dayanamayıp işi bırakmayı seçiyorlar. Eğer iyi bir garson olmayı düşünüyorsanız ve kendinize güveniyorsanız bu meslekte uzun süreler boyunca tutunamamanız için hiçbir sebep yok.

Garsonluk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Garsonluk basitçe yemek ve ikram servisi yapan kimse şeklinde özetlenebilir. İşletmelere gelen müşteriler garsonlar aracılığıyla siparişlerini verirler ve alırlar. Dolayısıyla bir garsonun hem ikili ilişkiler konusunda hem de getir götür işlerinde son derece iyi olması gerekir.

Aynı zamanda bir garsonun görevleri bunlarla da sınırlı değildir. İşletmeden işletmeye çeşitlilik göstermesiyle beraber garsonların farklı görevlerde de hizmet verebildiğini gözlemliyoruz. Kimi garsonlar yeri geldiği zaman temizlik yapabilirken, kimileriyse mutfaktaki aşçıya yardım edebiliyor. Her ne kadar garsonluğun görev tanımında bunlar bulunmasa da günümüz şartlarında ne yazık ki bir garsondan beklentiler sadece getir götür yapması ve müşterilerden sipariş alması şeklinde sınırlı değil.

İyi Garson Nasıl Olunur?

Bu mesleği iyi bir şekilde icra etmek istiyorsanız kendinizi iletişim konusunda geliştirmeniz gerekli. İletişimi güçlü olan insanların genellikle iyi birer garson olduklarını gözlemleyebiliyoruz. Hem iş arkadaşlarınızla, hem patronunuzla, hem de gelen müşterilerle iletişiminizi sıkı tutmalısınız. Eğer bu üç halkadan birinde sorun yaşarsanız garsonluk kariyerinizi uzun süreler boyunca devam ettiremeyeceğiniz aşikardır.

Bir garson, işini iyi yapabilmesi, için hizmet ettiği kurumun şartlarını iyi bilmeli. Yani müşterilerinizle iletişim kurarken yeri geldiğinde öneri yapabilmeniz ve yeri geldiğinde de kendisinin seçimlerini değerlendirebilmeniz gerekmekte. Müşterilerin kendilerinden hesap alan kişilerden en sık talep ettiği konulardan bir tanesi tavsiyedir. Çalıştığınız kurumun sattığı ürünleri iyi bilmeniz ve bu ürünlere göre müşterilerinize güzel tavsiyeler verebilmeniz gerekiyor. Müşterilerinizin istekleri doğrultusunda onların zevklerini tahmin edebilir ve tavsiyelerinizi bu yönde gerçekleştirebilirsiniz.

Garson Nasıl Olunur? Garsonluk Nedir ve Nasıl Yapılır?
Garson Nasıl Olunur? Garsonluk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Garson Nasıl Olunur?

Garsonluk mesleği ile para kazanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken iş arayan kafe ve restoranlara başvurmak olacak. Hemen hemen her ilde garson arayışında olan yüzlerce kafe ve restoran bulunmakta. Bu yerlere başvurularınızı gerçekleştirerek hızlıca çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kaliteli ve büyük işletmelerde genellikle ilk 1-2 hafta boyunca öğrenim sürecine tabi tutulursunuz. Bu süreçte sizlere müşterilerden nasıl hesap almanız gerektiği ve müşterilere nasıl servis yapmanız gerektiği gibi önemli bilgiler verilir. Eğer daha öncesinde garsonluk yaparak bir tecrübe kazandıysanız bu konuda deneyimli olduğunuzu da iş başvurunuzda belirtmeyi unutmayın.

İşletmelerin genellikle deneyimli garsonları aldıklarını da görüyoruz. Bu anlamda, eğer kendinize güveniyorsanız, referansınız olmaksızın deneyimli olduğunuzu belirtebilirsiniz. İşletmelerin çalışma temposuna ayak uydurabildiğiniz sürece hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınızdır. Sonuç olarak bir garson çalışandan beklentiler son derece basittir.

Garson Maaşları Nelerdir?

Her işin maaşı çalışma sürelerine ve temposuna göre değişiklik gösterebilmekte. Kimi işler düşük tempolu çalışma istediği için tam zaman diliminde sunulan asgari ücreti verirken, kimi işlerse daha yüksek tempolarda olduğu için asgari ücretten fazla para verebilmekte. Ayrıca ek mesaiye kalma gibi çalışmalarda da bulunursanız mesai yapacağınız saat başına ek ücret kazanabilirsiniz.

Günümüz şartlarında asgari ücret 2850 liradır. Bu ücret haftalık olarak, pazar günü hariç, 7.5 saatten hesaplanır. Yani 7.5 saatten daha fazla mesai yaparsanız çalışacağınız süreye göre ek bir ücret almanız gerekir. Aynı şekilde pazar günleri yapacağınız iş başları için de ek ücret alabilirsiniz.

Part time çalışanlar içinse durum benzer. Part time çalışacağınız saat bazını asgari ücrete bölerek alacağınız maaşı hesaplayabilirsiniz. Örneğin asgari ücret saatlik olarak 15 liraya eşdeğer ücret sunmakta. Eğer bir hafta içerisinde 10 saat çalışırsanız da 15 liralık ücretlendirme bazında aylık 600 lira maaş alacaksınızdır.

Barmenlik, Garsonluk, Komi ve hizmet sektörü ile alakalı daha fazla bilgi istiyorsanız bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap