Gmail Gelen Kutusu Nasıl Açılır?

Gmail gelen kutusu nasıl açılır

Gmail Gelen Kutusu Nasıl Açılır? İnternetin günümüzdeki yaygın kullanımı kişilerin ve kurumların iletişim biçimlerinde köklü değişikliklere sebebiyet verdi. Hemen herkes mail adresi kullanmaya başladı. Fakat mail adreslerini çok kullanmayan insanlar Gmail gelen kutusu nasıl açılır diye çevrelerine ve arama motorlarına sorup çözüm aramaya başladı. Bu yazımızda sizlerin bu sorularına köklü çözümler bulacağız. Sadece Gmail gelen kutusu nasıl açılır sorusuna değil, aynı zamanda hesap oluşturmanız için gereken teknik bilgileri de anlatacağız.

Gmail Gelen Kutusu Nasıl Açılır – Gmail Hesap Oluşturma İşlemleri Nasıl Olur?

Yukarıda biraz bahsettiğimiz gibi gelen kutusundaki mesajları okumak için öncelikle bir Gmail hesabına sahip olmalısınız. Bu hesabı oluşturmak ise gayet basittir.

Öncelikle internete erişiminiz gereklidir. Ardından internete bağlayabileceğiniz bir cihaz ve bu cihazda kullanmanız için bir internet tarayıcınız olmalıdır. Ardından tarayıcıya girip arama bölümüne mail Google yazmalısınız. Bu yazıyı yazıp enter tuşuna bastığınızda karşınıza ilk çıkacak site Gmail’in kendi web sitesi olacaktır.

Gmail’in web sitesinde ise karşınıza birkaç seçenek ve bir çok yazı çıkacaktır. Bu yazıların arasında dikkat etmeniz gereken iki tane içerik olacak. Birincisi hesap oluştur ya da hesap oluşturma şeklinde karşınıza çıkar. İkincisi ise oturum aç ya da giriş yap şeklinde karşınıza çıkar. Eğer daha önce bir Gmail hesabınız var ise direkt olarak oturum açı tıklayıp mail adresinize giriş sağlayabilirsiniz. Mail adresinize nasıl gireceğinizi yazının devamında daha ayrıntılı anlatacağız.

Bir gmail hesabına sahip değilseniz yukarıda bahsettiğimiz hesap oluştur ya da hesap oluşturma yazan kısma tıklamanız gerekir. Bazen gmail hesabım yok ya da gmail hesabına sahip değilim olarak da karşınıza çıkabilir. Bu ikisi de aynı işlemi yapacaktır. Yani bunları da tıklayabilirsiniz. Tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa açılacak ve bu sayfada sizden bazı bilgileri girmenizi isteyecektir.

Gmail Hesabı İçin Kişisel Bilgileri Girmek

Gmail hesabı sizin Google hesabınız anlamına gelir. Google hesabınız ile alışveriş yapabilir, bir işyerine başvuru yaparken Google hesabınızı paylaşabilir ya da devlet kurumları ile paylaşabilirsiniz. O yüzden bu bilgileri doğru girmek sizin lehinize olacaktır.

Gmail hesabı için girilen bilgilerin güvenliği ile ilgili endişeleriniz olabilir. Bu gayet doğaldır. Fakat internette herhangi bir yerde kişisel bilgilerinizi kullanmanızdan daha güvenilirdir. Kurumsal bir firmadır ve muhatap alabileceğiniz kişiler vardır. Tabi ki merkez bankasının kasası kadar güvenli değildir. Fakat diğer muadillerine göre daha yoğun güvenlik önlemleri alır.

Konumuzun özüne dönecek olursak, hesap oluşturmak için açılan sayfada kişisel bilgilerinizi girmeniz istenecek. Bu bilgiler isim soy isim, doğum tarihi ve cep telefonu numarası olacaktır. Bu bilgiler mail gönderdiğinizde karşı tarafın görebileceği bir içeriktir. Doğum tarihiniz ya da telefon numaranız gözükmez. Fakat isminiz ve soy isminiz mail gönderdiğiniz kişinin karşısına çıkacaktır.

Telefon numarası ve doğum tarihiniz ise genelde hesabınızın şifresini unuttuğunuzda kullanmak için istenir. Şifrenizi unuttuğunuzda telefonunuza hesabınızı kurtarma mesajı gelebilir. Bazı durumlarda sizin hesabın gerçek sahibi olduğunuzu onaylamak için doğum tarihi bilgilerinizi de isteyebilir. Aslında bu yöntem hesabınızın çalınmasını engellemek için yapılmıştır.

Konumuzun Temeli Gmail Gelen Kutusu Açma

Yukarıdaki gibi mail adresinizi oluşturdunuz ya da var olan mail adresinize giriş sağladığınızı varsayalım. Giriş yaptıktan sonra karşınıza hoş geldiniz der gibi büyük bir “M” harfi çıkacak. Bu “M” harfi Gmail’in logosunda bulunan “M” harfi gibi olacak ve altında Gmail yükleniyor yazacak. İnternet hızınıza göre Gmail hesabınız açılacak.

Hesabınız açıldığında karşınızdaki sayfanın düzeni şu şekilde olacak. Sol üst köşede büyük ve beş farklı renk ile yazılmış bir “M” harfi ile karşılaşacaksınız. Sol üstteki  “M” harfinin hemen yanında üst üste binmiş üç adet yan çizgi göreceksiniz. Bu çizgilerin etrafında sayfanın zemin rengine yakın bir yuvarlak olacak ve farenizi bu görselin üzerine getirip basmadan beklettiğinizde “Ana Menü” yazacak.

Ana Menüye yani yuvarlak içindeki yatay çizgilere tıklarsanız, Ana Menü yazan kısmın hemen altında bir şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Ana Menünün hemen altındaki kısım genişleyip daralacaktır. Bu kısım genişlediğinde orada yazılanları okumanız gerekir. Aşağıya doğru sırayla okuduğunuzda ilk başta büyük bir yuvarlak + işareti ve yanında oluştur yazısını göreceksiniz. Bu simgenin hemen altında ise Gelen Kutusu yazan ve yanında kırmızı bir dikdörtgen içinde boş bir dikdörtgen daha olan görsel olacak. O kısma tıkladığınızda Gmail gelen kutusunu açabileceksiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar



Giriş Yap