Google Drive Hesabı Nasıl Açılır?

Google Drive

Google Drive Hesabı Nasıl Açılır? Hemen hepimiz teknolojinin gelişmesiyle dijital arşivler ve belgeler oluşturmaya başladık. Bu arşivleri kaydetmek için Google kullanıcılarına Google Drive adı altında depolama alanları açtı. Peki, Google Drive nedir? Kimler kullanabilir? Google Drive hesabı nasıl açılır? Bu ve benzeri sorularınız cevaplarını yazının devamında ayrıntılı olarak anlatacağız.

Google Drive Nedir?

Yukarıda kabaca bahsettiğimiz gibi özünde bir depolama alanıdır. Fakat bildiğimiz hard diskler gibi değil sanal bir depolama alanıdır. Bulut sistemi de denebilir.

Google tarafından kullanıcılarına sunulmuş büyük bir hizmettir. Bu sistem sayesinde telefonlarımız ve bilgisayarlarımız için ek depolama alanına gerek duymadan çalışabilir ya da biriktirebiliriz. Bu hizmetten gmail hesabı olan herkes yararlanabilmektedir.

Neden Google Drive İhtiyacı Duyalım?

Günümüzde cep telefonu, tablet ya da bilgisayar benzeri bir cihaz kullanmayan neredeyse kalmadı. Hatta 5 yaşlarındaki çocuklar bile bu cihazları aktif olarak kullanmaya başladı.

Bu cihazlar ile çocuklar oyunlar oynayıp arkadaşları ile fotoğraflar çekmeye başladı. Pandemi günlerinde eğitimler de online hale geldi ve ders çalışmak için de bu cihazlara ihtiyaç duyuldu.

Biz yetişkinler ise fotoğraf ve video çekmek için başka cihaz aramaz olduk. Eskiden fotoğraf veya video çekilme ihtimali olan bir yere giderken fotoğraf makinesi ya da video kayıt cihazlarını yanımızda götürürdük. Yanımızda götürsek bile kullanım alanları az olduğu için çok çekim yapamazdık. Fakat yanımızdan telefonlarımızı ayırmadığımız için fotoğraf ve video çekmek günlük rutin işlerimiz halini aldı.

Yetişkinler olarak mesleklerimiz de bu teknolojilere göre şekillendi. Eskiden tüm ofislerde klasör yığınları ile gerekli evraklar biriktirilir ve genel olarak sadece iş yerinde çalışılabilirdi. Artık evde otururken ya da tatildeyken bir dosya gönderebilir ya da size gönderilen dosya üzerinde çalışmanız istenilebilir hale geldi. Bu yüzden ofisler evimize hatta cebimize taşınmış oldu.

Tüm bu teknolojik gelişmeler ile ürettiğimiz fotoğraf, dosya, oyun ve daha birçok içeriği biriktirecek alanlara ihtiyaç duyar olduk. Bu ihtiyaçları ise karşılayan yegâne firma Google Drive oldu.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamayı kullanmanız için gmail hesabınız olması gerekiyor. Eğer böyle bir hesaba sahip değilseniz gmail nokta com sitesinden bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra Google Drive uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra size belli bir depolama alanının ücretsiz olarak tahsis edildiğini göreceksiniz. Eğer size ücretsiz verilen depolama alanı kullanımınız için yetersiz ise, ekstra depolama alanı satın alabilirsiniz.

Google Drive Hesabıma Hangi Dosyaları Yükleyebilirim?

Yukarıda ayrıntılı bahsettiğimiz gibi bir hesaba sahipseniz, hesabınızı nasıl kullanacağınızdan bahsedelim.

Drive hesabınıza günlük hayatta kullandığınız ya da geçmişte kullandığınız ve arşive koymak istediğiniz dijital verileri depolayabilirsiniz. Bu verilerin arasında fotoğraflar, videolar, Word dosyaları, excel dosyaları ve daha birçok dosya girebilir.

Kısaca açıklamak gerekirse dijital ortama aktarılmış ve depolama alanınızdan büyük olmayan hemen her dosyayı arşivleyebilir, istediğiniz zaman bilgisayarınıza indirebilir ve başkaları ile paylaşabilirsiniz.

Google Drive Hesabının İşletmeler İçin Avantajları Nelerdir?

Eğer bir işletme sahibiyseniz ve işlerinizin işyerine gelmeden yapılabilme olanağı var ise bu uygulama sizin için çok büyük bir hizmet sunuyor. Nedir bu hizmet?

Bu hizmet dahilinde siz işlerinizi evinizde kahvaltı ederken planlayabilirsiniz. Bu planlamayı çalışanlarınıza aktarmak için video uygulamalarına ya da devasa ofislere gerek duymadan yapabilirsiniz.

Bir Google drive hesabı açın. Açtığınız hesabın sizin kullanımınıza yetecek depolama alanı olduğunu kontrol edin. Eğer depolama alanınız sizin için yeterli değilse ekstra depolama alanı satın alın. Emin olun satın alacağınız ücret, ofisteki aylık çay ve kahve giderleri kadar etmeyecektir.

Hesabınıza kullanıma uygun depolama alanı oluşturduktan sonra dosyaları sisteme yükleyin. Yüklediğiniz dosyaların muhataplarına o dosyalar üzerinde görüntüleme ya da değiştirme gibi yetkiler verin. Bütün bunları sadece mail ile iletin. Öncesinden mesai saatlerinde mail kutularının başında olacağını bilen çalışanlarınız işlerine başlayacaklardır.

İşletme Çalışanlarının Bu Hizmete Dahil Edilmesi ve İşletme İçin Faydaları

Birçok çalışan ofis ortamından ya da ofise ulaşmak için harcanan zamandan rahatsızdır. Bu uygulama ile çalışanlarınız sizin kahvaltı masasından gönderdiğiniz işleri pijamaları ile görüntüleyip, uzanarak yapabilecekler.  Bu işlem hem işçinin daha rahat çalışmasına, hem de iş verenin ofis giderlerini sıfıra yakın bir miktara düşürmesine katkı sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap