Google Gmail Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Gmail hesap kurtarma

Google Gmail Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır? Google hesabı bugünlerde banka hesabı kadar değerlidir. Bütün kişisel bilgileriniz, eski mesaj ve mailleriniz, bu mailler dahilinde eski çalıştığınız iş yerleri, arkadaşlarınız hesabınızda kayıtlıdır. Aynı zamanda Google hesabınızın açık olduğu cihazlar, bu cihazlarda bulunan kişi listeleri ve telefon numaraları, banka hesap bilgileri ve kayıtlı şifreleriniz, Google Drive içinde kayıtlı dosyalarınız ve daha bir sürü şey Google hesabınızda yer alır. Doğal olarak hesabınızın şifresini unuttuğunuzda ya da güvenlik açığı oluştuğunda Google Gmail hesap kurtarma işlemlerinin nasıl olacağının araştırmasını yaparsınız. Öncelikle panik yapmamanız ve sakin olmanız gereklidir. Ardından Google Gmail hesap kurtarma için aşağıdaki yönlendirmeleri izlemelisiniz. Eğer hesabınızda kayıtlı banka bilgileriniz var ise Google hesabınızı kurtarana kadar banka işlemlerini askıya almanızı öneririz.

Google Gmail Hesap Kurtarma İşlemi İçin Hangi Bilgiler Gerekir?

Google hesabı oluştururken, Google sizden bazı bilgiler talep eder. Hesap açarken bu bilgileri doldurmak size gereksiz bir detay ve iş yükü olarak gözükebilir. Birçok insanda aynı duyguları hissettirmektedir. Fakat bu bilgiler hesabınızı kurtarmak için gerekli bilgilerdir. Yani bu bilgileri eksik ya da yanlış girmişseniz ve girdiğiniz eksik bilgiyi hatırlamıyorsanız işiniz oldukça zordur.

Üye olurken sizden isminiz, soy isminiz, doğum tarihiniz, ikinci bir elektronik posta adresiniz ve cep telefonu numaranız istenir. Cep telefonu numaranızı ve ikinci elektronik posta adresinizi olası bir durumda hesabınızı kurtarmak için istemektedir. Google gerekli gördüğü bazı durumlarda doğum tarihi bilgilerinizi de sorabilir.

Bu bilgiler haricinde sizden hesabınızı kullandığınız süre boyunca yaptığınız bazı işlemlerin detaylarını da isteyebilir. Bu durumun daha net anlaşılması için biraz daha örnekler ile ilerleyelim.

Şifrenizi Mi Unuttunuz?

Google hesabınıza şifrenizi unuttuğunuz için erişim sağlayamıyorsanız Google size birkaç alternatif yol sunacaktır.

İlk başta şifrenizi siz doğru girene kadar tekrarlamanızı ister. Belli bir deneme sonucunda hala başarısız olursanız siz farklı sorular yöneltmeye başlar.

Eğer telefonunuza kısa mesaj olarak doğrulama yöntemini eklediyseniz ilk başta o yöntem ile giriş sağlamanızı ister. Bu yöntemi kullanmıyorsanız, varsa kullandığınız diğer iki aşamalı doğrulama yöntemini dener.

Telefonunuza bildirim gönderir. Girmek istediğiniz cihazdan giriş yapılmaya çalışıldığını ve bunun sizin bilginiz dâhilinde olup olmadığını sorar. Evet, seçeneğini tıkladığınızda giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemi de kullanmıyorsanız sizi sesli çağrı ile arar. Sesli çağrı iki aşamalı doğrulama yöntemlerinin sonuncusudur.

Yukarıdaki yöntemlere sizin için geçerli olmayabilir. O zaman Google hesabınızın açık olduğu farklı bir cihaz var ise o cihaza elektronik posta ya da bildirim ile bilgilendirme yapar. Gelen bilgilendirmeye yanıt verdiğinizde sorun çözülecektir.

Sistemde Kayıtlı Telefona Erişiminiz Yok ise Yapmanız Gerekenler

Bu durumlar için Google sizden en başta hesabınız kurtarmak için farklı bir elektronik posta adresi ister. Şifrenizi unuttuğunuzda ya da güvenlik açığı olduğunda bu hesaba elektronik posta gönderir.

Bazı durumlarda aksilikler üst üste gelir ve bu iletişim araçlarının hiçbirine ulaşımımız olmaz. Belki de böyle bir olasılığı ön göremediğimiz için bu araçları güncellememiş de olabiliriz.

Google bu durumda sizden tek bir şey bekler. Beklediği şey giriş yapmaya çalışan kişinin siz olduğuna emin olmaktır. Bu yüzden size kullanımınıza dair birçok soru yöneltir.

Öncelikle sizin daha önce oluşturmuş olduğunuz güvenlik sorusunun yanıtını sorar. Hatırlamaya bilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Fakat cevabı hatırlamadığınızda size en yakın gelen cevabı girmelisiniz. Örneğin güvelik sorusu en sevdiğiniz şehir olsun. Siz yanıtın Şanlı Urfa olduğunu düşünüyorsunuz. Girdiniz ve reddedildi. O zaman en yakın cevabı girin. Urfa yazın. Dedenizin ismini güvenlik sorusu yapmış olabilirsiniz. Dedenizin adının Abidin olduğunu varsayalım. Girdiniz fakat kabul etmedi, Abdi yazmayı deneyin.

Ardından size en son hatırladığınız şifreyi ya da son gönderdiğiniz elektronik postayı sorabilir. Bunları hatırlamıyorsanız hatırladığınız en yakın şifreyi ya da en son gönderdiğinizi düşündüğünüz elektronik maili girin. Son işlemleri hatırlamıyorsanız hatırladığınız herhangi bir şifreyi ya da maili girebilirsiniz.

Bütün Yönlendirmeleri Yaptım Fakat Google Gmail Hesap Kurtarma Yapamıyorum

Bu durumlarda Google hesabınızı askıya alır. Sizden neden giriş yapamadığınıza dair bir bilgilendirme mesajı ister. Bu mesajda giriş yapamama sebebini net olarak yazarsanız Google bu durumu çözmekte o kadar hızlı olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap