Google Kişi Kartları Nedir ve Nasıl Kullanılır? Güvenilir midir?

Google Kişi Kartları Nedir ve Nasıl Kullanılır? Güvenilir midir?

Google kişi kartları, Google’ın ünlü olmayan kişilerin kendisini arama motorunda öne çıkartabilmesi adına geliştirdiği bir işlevselliktir.

Dijital dünyada artık hemen hemen herkesin bir kimliği bulunmakta, gerek sosyal medya platformları gerekse blog siteleri aracılığıyla adınızı ve soyadınızı içeren her yazı Google aramalarında listeleniyor. Adınızın ve soyadınızın kullanıldığı herhangi bir yazının Google’da ilk sıralarda çıkması son derece olası.

Dijital dünyada herhangi bir içeriğinizi olmaması da sizin Google aramalarında öne çıkmamanızı sağlayabilir. Çünkü arama motoru optimizasyonu, eğer ünlü değilseniz, genellikle internette var olan içeriklerinize göre sizi listelerinde konumlandırma yoluna gidiyor.

Google kimliği sayesinde aslında bütün bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Eğer ünlü değilseniz ve Google aramalarında gözükmek istiyorsanız bir kişi kartı oluşturarak işinizi kolaylıkla görmeniz mümkün. Üstelik bahsi geçen özellik sayesinde sizinle benzer ya da aynı isme sahip olan herhangi birisiyle karıştırılma ihtimaliniz de ortadan kalkıyor.

Google Kişi Kartları Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google kişi kartları sayesinde kendi kimliğinizi oluşturarak internet aramalarında öne çıkabileceğinizi bahsetmiştik. İnternetteki kimliğiniz konumuna geçen kişi kartınızı hemen hemen her alanda şahsınızı tanıtmak ya da göstermek için kullanabiliyorsunuz.

Tamamen kendinize ait olması gereken kişi kartının içeriğinde de size ait bilgilerin bulunması gerek. Sonuç olarak oluşturacağınız kişi kartı tamamen sizin kimliğiniz olacak. Adres, telefon numarası, sosyal medya hesapları ve benzeri bilgileri kişi kartınız aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Google kişi kartları özelliğini kullanmanız için izlemeniz gereken adımlar oldukça basit. Bu adımları eksiksiz ve tam bir şekilde uygulayarak siz de tamamen şahsınıza ait olan internet kimliğinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede sizi Google üzerinden arayan herhangi birisi artık kimliğinizle karşı karşıya gelecektir.

Bunun için uygulamanız gereken adımlar sırasıyla şu şekilde;

  • Mobil cihazınıza Google Search uygulamasını yükleyin.
  • Kişisel Google hesabınız ile uygulamaya girin, hesabınız yoksa da oluşturun.
  • Web ve Uygulama Etkinliği özelliğini devreye alın, bunun için bilgisayarınız ya da mobil cihazınız üzerinden aktivite kontrolleri panelini kullanabilirsiniz.
  • Google Search uygulaması üzerinden “add me to google” aramasını gerçekleştirin.
  • Bütün çıkan sonuçlardan sonra kendinizi Google’a eklemek için bir seçenek göreceksiniz, seçeneğe tıklayın.
  • Kişisel bilgilerinizi girin; fotoğrafınızı, mail adreslerinizi, telefon numaranızı, ev adresinizi ve benzeri bütün bilgilerinizi girebilirsiniz.
  • Alt taraftaki önizleme kısmından kartınızın nasıl gözükeceğini görebilirsiniz.
  • Eğer kartınızın görüntüsünü beğendiyseniz kaydedin, tebrikler, böylece Google Kişi Kartları özelliğini kullanmış oldunuz.

Bu özelliğin şimdilik sadece Hindistan, Kenya, Nijerya, ve Güney Afrika’da kullanılabildiğini hatırlatalım. Özellik yakın zamanda Türkiye, Asya, Avrupa ve Amerika’ya da çıkışını gerçekleştirecek.

Google Kimliği
Google Kimliği

Google Kimliği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Halihazırda birçok Google çalışanının da kişi kartları özelliğini kullandığını biliyoruz. Ünlü olmayan insanlar için Google aramalarında öne çıkabilmek gerçekten çok büyük bir sorundu, ancak bahsi geçen özellik ile bu sorun tamamen ortadan kalkacak gibi görünüyor. İlgili özelliğin testleri şu anda bazı bölgelerde yapılmakta.

Ne yazık ki bu bölgeler arasında Avrupa, Asya ve Amerika kıtasındaki ülkeler bulunmuyor. Özelliğin bu kıtalarda aktif hale getirilmesi ile beraber yoğun bir taleple karşılaşacağını bilen firma, bahsi geçen bu sistemini eksiksiz ve tam bir şekilde piyasaya sürmek niyetinde. Uygulamanın testleri bazı Afrika ülkelerinde gerçekleştiriliyor.

Google kişi kartları ile beraber hemen hemen bütün bilgilerinizi sergileyebildiğinizi söylemiştik. Tıpkı ünlü insanların Google sonuçlarında çıkan bilgileri gibi, artık sizin de seçtiğiniz bilgileriniz aramalarda gözükebilecek. Özellikle iş dünyasında aktif olan insanlar için kişi kartlarının çok yararlı olacağı söyleniyor, öyle ki LinkedIn platformunu bile bitirebileceği öngörülüyor.

Google Kişi Kartları Güvenli mi?

Google’ın bu işlevselliği elbette ki son derece güvenli. Halihazırda bütün bilgilerinize sahip olan Google, sadece bu bilgilerinizi kendi istediğiniz doğrultusunda diğer insanlarla da paylaşmanıza imkân tanıyacak. Ancak tanımadığınız kişilerin eline geçmesini istemediğiniz bilgileri kişi kartlarında paylaşırsanız ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Dolayısıyla, eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız, kesinlikle cep telefonu numaranız ve ev adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi internet kimliği kartınızda paylaşmamanızı öneriyoruz. Unutmayın ki bu özellikte paylaşılmasını istediğiniz bütün bilgiler halka açık bir şekilde yayında olacak. İleride size sorun yaratmayacak bilgileri kimlik kartınızda sergilediğiniz sürece herhangi bir güvenlik problemiyle karşılaşmayacaksınızdır.

Eğer kişi kartları hakkında yeterince bilgi aldıysanız Yeni Google Hesabı Açma adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap