Gözaltı Morlukları Nasıl Yok Edilir?

Gözaltı Morlukları Nasıl Yok Edilir?

Gözaltı Morlukları Nasıl Yok Edilir? ; Gözaltı Morlukları İçin Krem, Gözaltı Morlukları Nasıl geçer, Gözaltı Morlukları Tedavisi nasıl yapılır. Bazen yorgunluktan bazen başka bir rahatsızlıktan sonra gözaltı morlukları ortaya çıkabilir. Bu Morlukları gidermek için bir çok uğraş veririz. Size bu yazımızda bu sorun nasıl ortaya çıkar ve nasıl başa çıkabilirsiniz anlatmaya çalıştık. Buyurun başlayalım.

 

Gözaltında ki morluklar, gözaltı derisinin incelmesi sonucu kılcal damarlarda oluşan bir hastalık türüdür. Kişinin sürekli hasta ve yorgun gözükmesini sağladığından, sosyal hayatın içerisinde özgüveni zedeleyebilmektedir. Cerrahi müdahale ile gözaltı morlukları yok edilebiliyor olsa da, bitkisel yöntemlerle morluktan tamamen kurtulmak mümkün.

Morluklar Neden Olur?

Vücutta bulunan deriler arasında en ince ve zayıf deri, gözaltında bulunan deridir. Bu derinin incelmesi, yaş ilerledikçe artarak devam eder. Gözaltında ki deriler inceldikçe gözaltında bulunan kılcal damarlar da daha görülür olmaya başlar. Buda mor ya da siyah görüntüye sebep olur.

Polene, hayvan tüyüne ya da toza alerjisi olan kişilerde şiddetli göz kaşıntıları ortaya çıkar. Gözaltı morluklarına bir başka sebepte alerjiden kaynaklanan bu kaşıntı ve sulanmadır.

Gözaltı morlukları esmer tenli kişilerde, beyaz tenlilere göre daha az görülür. Nemli ve sıcak havalar da gözaltı morluklarını tetikleyen unsurlardandır. Tuzlu yemekler, hormonsal değişiklikler zamanla gözaltında sıvı birikmesine neden olur buda gözaltı morlukları olarak karşınıza çıkacaktır.

Aslında gözaltı morluklarının en bilinen başlıca sebeplerinden biri uyku düzenidir. Sırt üstü yatmaya alışkın ve uyku problemi çeken kişiler de gözaltı morluklarına da çok sık rastlanır. Uyunan uyku süresinin az olması ve yeterince dinlenememek gözaltı morluklarına sebep olduğundan yeterli uyku bu noktada çok önemlidir. Yeni doğum yapmış anneler bu durumdan fazlaca mustariptirler. Bununla beraber bazı diğer hastalıklarda bu morluklara neden olabilmektedir. Karaciğer, böbrek hastalıkları, demir eksikliği bu hastalıklara örnek verilebilir. Ayrıca sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar da gözaltı morluğu yapar.

Kaynak: Healthline – What Causes Dark Circles Under Your Eyes?
Çok fazla uyumak, aşırı yorgunluk yada yatma saatinizden saatler geçmesine rağmen uyumamanız gözaltı morluklarına neden olabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır

Gözaltı morlukları ve kötü görüntüsünden kurtulmak birkaç yöntemle mümkün olabilir. Bunlardan ilki bol su tüketimidir. Yeterince uyumak, gözleri güneşten korumak ve tuz tüketimini azaltmak, gözaltı morluklarını da azaltacaktır.

Bol bol meyve tüketmek yani C vitamini morlukları azaltır. Gözaltı morluklarının sebebi kılcal damar hastalığı olduğundan antioksidan kullanımı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Soğumuş çayı pamuk yardımıyla gözaltlarına kompres yaparak uygulamak gözaltı morluklarına iyi gelir. Ayrıca çayı buz kalıplarına koyup dondurduktan sonra gözaltlarına uyguladığınızda gözaltı morluklarının azaldığını göreceksiniz. Bu yöntem hem morlukları azaltır hem de şiş görünümünü yok eder.

Gözaltı Morlukları İçin Krem

İçeriği C ve K vitamini olan gözaltı kremleri de işe yarar. Son bir yöntem ise cerrahi müdahale ile gözaltı morluklarından kurtulmak. Bu yöntem biraz zahmetli olsa da diğer yöntemlere göre kesin çözümdür.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer bir yazımız olan Fazla Kilolarımdan Nasıl Kurtulurum? yazımızı okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap