Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli 125666

Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli

Sayfa İçeriği

  Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli

İnsanlık için en önemli kaynaklardan biridir su. Günlük olarak vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda su tüketilmesi her daim vurgulanan konulardan biridir. Gün içinde kaybedilen suyun yerine konması için uyanık olunan saatler boyunca ortalama en az 2 litre su tüketilmesi gerektiği her zaman bahsedilen konuların başında gelir.

Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli
Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli

 

Neden Su Bu Kadar Önemli?

Su insan vücudunun her parçası için faydalı bir kaynaktır. Beyin, böbrekler, kan dolaşımı, atık maddelerin atılması gibi sayılacak pek çok faydası bulunmaktadır.

Özellikle soğuk havalarda vücut ısısının ayarlanması için vücudun suya ihtiyacı vardır. Günlük hareketlerin yapılmasında eklem arısı çekilmemesi adına eklemlerdeki için gereklidir. Vücudun gün içinde biriktirdiği zararlı atık maddelerin vücut dışına atılması için ihtiyaç duyulur.
Önemli organlardan biri olan karaciğerin ve böbreğin düzenli çalışması için günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Hücrelerin ihtiyacı olan besinlerin taşınmasında suyun önemi büyüktür. Organların ve dokuların darbe almalarında korunması açısından su hayati önem taşımaktadır.

Gün İçindeki Tüm İçecekler Su Yerine Geçer Mi?

Gün içerisinde içilen çay, kahve, meyve suyu gibi içeceklerin suyun yerine geçmediği uzmanalar tarafından özellikle vurgulanmaktadır.

Ay ve kahve gibi kafein miktarı yüksek olan içecekler vücuttaki su emilimini sağlaması nedeniyle içilen her çay ve kahvenin yerine bir bardak suyun ilave edilmesi gerektiğinin de üzerinde özellikle durulmaktadır.

Ne Kadar Su İçilmeli?

Günlük su tüketimi her birey için değişebilmektedir. Sağlık sorunları ve hamilelik gibi özel durumların dışında genelleme yapılarak her bireyin gün içinde en az 2 litre su içmesi gerektiği bilinmektedir.

Böbrek sorunu olan kişilerin, hamileliği söz konusu olan kadınların, karaciğer, şeker hastalığı olan kişilerin su tüketimleri uzmanlar tarafından sağlık koşullarına göre belirtilmektedir. Bu tarz rahatsızlığı olan kişilerin doktorlarının tavsiyelerine uygun su tüketimlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli su hayattır asla su içmiyorum diyerek asla övünmeyin. Vücudumuzun %80 i su’dan oluştuğu için vücudumuzun devamlı olarak suya ihtiyacı vardır. Asla Su’dan vazgeçmeyin..

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap