Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Anne olmayı uzun bir süredir düşünen kadınlar için gebe olup olmadıklarını öğrenme süreci oldukça heyecanlı geçen bir süreç olarak bilinir. Gebelik belirtilerinden en sık karşılaşılanı ise regl döneminin kaçması veya reglin birkaç hafta gecikmesidir. Regl döneminizi takip etmeyen biriyseniz ya da regl döneminizde sık sık değişiklikler oluyorsa regl döneminizin ne zaman başlayacağı hakkında fikir sahibi olmama ihtimaliniz yüksektir. Bu durumda yapacağınız şey ise erken gebelik belirtilerini izlemek olacaktır. Fakat her hamile kişide aynı semptomlara denk gelinmeyebilir. Gebe olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenmek istiyorsanız hamilelik testi alıp uygulayabilirsiniz. Dilereseniz hamilelik belirtileri başlıklarına bir göz atalım.

 

 

 

Regl Belirtisi Nasıl Anlaşılır?

Regl takvimi tutuyorsanız ve vakti geldiği halde hala adet görmediyseniz gebelik testi yapmalısınız. Gecikmiş bir regl, gebeliğin en çok rastlanan belirtileri arasında yer almaktadır. Regliniz normal zamanda da düzensizse ya da bir önceki regl tarihinizi anımsayamıyorsanız gecikmiş olduğunuza hızlıca kanaat getirmeyin. Bu tarz durumlarda sık sık idrara çıkma, göğüslerde ekstra hassasiyet ya da bulantı gibi durumlar yaşayıp yaşamadığınızı göz önünde bulundurun. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber birçok kadında hamilelik döneminde oluşabilecek belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Göğüslerde Hassasiyet Oluşması ve Karıncalanma

Regl olmadan birkaç gün evvel göğüslerinizde hissetmekte olduğunuz ağrı ve sızının daha şiddetlisini duymaya başlarsanız bu gebe olduğunuzun en temel belirtilerinden biri olabilir. Gebelik hormonları ile beraber göğüslerdeki kan akışı bir anda artar ve göğüs uçlarında karıncalanmaya yakın bir his ortaya çıkar. Bu da gebeliğin ilk temel belirtilerinden biri olarak görülebilir. Bazı kadınlar döllenme durumundan sonraki ilk haftada dahi bu hissi yaşamaya başlayabilir. Hamilelik ilerledikçe de bu his şiddetini daha çok arttırabilir. Gebeliğin altıncı haftasında göğüsler daha da hassaslaşır. Genişleyip şişerler. Mavi renkteki damarlar daha gözle görülür hale gelebilir. Gebelikteki hormonal değişimlere uyum sağladıktan sonra bu tür hassasiyetler zaman içerisinde kaybolmaya başlayacaktır.

Meme Uçlarında Koyulaşma

Areolalar yani meme başlarını çevreleyen daire biçimindeki bölgeler hamilelik döneminin sekizinci haftasından sonra koyulaşmaya başlar. Bu kısımlar döllenmeyi takip eden birkaç hafta içinde genişleme yapar. Meme uçları daha dik ve sert bir forma kavuşabilir. Cildinizde bu gibi birçok bölgede renk değişimlerine rastlayabilirsiniz. Örneğin vajina bölgesinde yer alan deri de koyu kırmızı bir renk alır. Fakat birçok kadın bu durumu asla fark etmez.

İdrara Sık Çıkma Hali

İdrara çok mu sık çıkmaya başladınız? Gebeliğin erken zamanlarında yani döllenme durumundan iki hafta sonra idrara daha sık çıkmaya başlarsınız. Hormonlarda meydana gelen pek çok değişiklik, idrar miktarını da arttırır. Bunun yanı sıra vücut artık daha fazla kan hacmine sahip olur ve gebeyken böbreklerin verimlilik hali artmaya başlar. Bunun sonucunda vücut artık gereksiz maddelerden daha hızlı bir şekilde arınmaya başlayacaktır, idrara çıkma sayısı da otomatikman artacaktır. İdrara artık daha sık çıkılmasının bir diğer nedeni ise rahmin genişlemesidir. Rahim idrar torbasını baskılar ve idrarın tutulduğu kısmın hacmini daraltır. İdrara çıkarken yanma ya da ağrı hissediliyorsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelmiş olabilir.

Küçük Kanamalar

Bazı kişilerde hormon artışı ile beraber ufak tefek vajinal kanamalar görülebilir. İç çamaşırda açık pembe ya da açık kahverengi biçimde görülen bu kanamalarla beraber hafif kramplar da ortaya çıkabilir. Bu tür kanamaların gebeliğin erken döneminde olduğuna rastlanır.

Bulantı Hali

Diğer bir hamilelik belirtileri nden biri ise gebeliğin ilk üç ayı boyunca kusma ve bulantı yaşanması normal bir durumdur. Nadiren de olsa ilk üç aydan sonraki dönemde de bulantı hissi yaşanabiliyor, bir uzmana görünmek oldukça önem taşıyor.

Halsiz Hissetmek Bitkin Olmak

Her kadın gebelik döneminde halsizlikle karşılaşmaz. Birçok kadında genel olarak günün ilk saatlerinde kusma durumuyla karşılaşılır. Bu yüzden de halsiz düşülür. Gebeliğin dördüncü haftasında görülen halsizlik daha çok altıncı haftada kendini gösterir. Gebelik hormonları fazlasıyla duygusal ya da yorgun hissetmenize sebep olabilir. Yorgunluk tek başına gebelik semptomu olarak görülemez ama sık görülen bir semptom olduğunu da unutmamak gerekir. Bu halsizlik kişiyi en çok gebeliğin birinci ve ikinci üç aylık döneminde etkiler.

Şişkinlik Hissi Vardır

Kişinin kendisini adeta balon gibi hissetmesi halidir. Bu belirti hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelebilir. Şişkinliğin tek nedeni ise hormonal değişiklikler olarak göze çarpar. Tabii başka nedenler de olabilir. Bunun için bir uzmana danışmak gerekir.

Vücut Sıcaklığındaki Artış

Vücut sıcaklığı gebe kalmadan önceki sıcaklıktan 1 derece daha fazla olur, gebelik boyunca bu sıcaklık yüksek kalır.

Aşermeler ve Koku Hassasiyeti

Gebelik dönemi süresince yiyecek, içecek ya da başka şeylerin kokularına karşı kişi aşırı hassasiyet gösterebilir. Gebelikten önce bayılarak tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin kokuları bile sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Aşerme belirtisi ise en sık karşılaşılan gebelik belirtisi olarak göze çarpıyor. Aşerme zamanında bazı yiyecek ve içecekleri çok isteyip bazılarını gördüğünüzde mideniz bulanabilir. Nadiren de olsa bazı kadınlar aşerme hali adet gecikmesinden daha önce de görülebilir. Bazı kişilerin ağzında metalik tat da ortaya çıkabiliyor.

Hamilelik Testinde İki Çizgi Varsa Bu Ne Anlama Gelir?

Az evvel bahsettiğimiz bütün belirtiler ya da bu belirtilerden birkaçı gebelik heyecanı yaşamaya başlamanız için yeterli olacaktır fakat yine de gebelikte kesin olan sonucu gebelik testinden alabilirsiniz. Regl gecikmesinin ilk gününü bekleyin, evde yaptığınız gebelik testine güvenebilirsiniz. Test çubuğu üzerinde iki tane renkli çizgi varsa hamilesinizdir. Tabii en net sonucu jinekologtan almanız gerekir. Belirtileri görüp test yaptıktan sonra mutlaka bir jinekologtan randevu alın.

Hamilelik belirtileri yazımızı dikkatlice inceledikten sonra hamile olup olmadığınızı kesinleştirmiş olacaksınız. Eğer hamileyseniz bu dönem sizin için çok ama çok dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Hem sizin hem çocuğunuzun sağlığı için çok dikkat etmelisiniz. Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? makalemizde dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik. Farklı sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.