Hamilelikte Turp Yemek Sağlıklı Mı?

hamilelikte turp yemek

Hamile kaldınız ve araştırma yapıyorsunuz Hamilelikte Turp yemek sağlıklı mı ? Evet bu yazımız da sorumuz bu. Hamilelikte birşeyler yerken bana ve bebeğime  zararı olur mu anlayışıyla araştırma yapıyorsunuz ve canınız Turp çekti ve hamilesiniz. Sizde her dikkatli anne adayı gibi bu konuyu araştırıyorsunuz bizde sizler için bu konuyu enine boyuna araştırdık. İyi okumalar dileriz.

Hamilelikte Turp Yemek Sağlıklı Mı?

Hamilelik süreci pek çok kadın için en büyülü anlardan sayılır. Turp ise doğada yer alan en mucizevi sebzelerden biri olarak görülüyor. Konuyla ilgili, çoğu hamile kişinin aklında aynı soru var. Bu da hamilelikte turp yemek sağlıklı mı sağlıksız mı sorusu…

Hamilelik, anne adayının dikkatli olması ve doğru kararlar alması gereken bir dönemdir. Bu dönemde vücudunuz eskisinden daha fazla kalori ihtiyacı duyar. Çünkü bebeğinize de yiyecek sağlamalısınız. Sağlıklı yiyecekler tüketerek, bebeğinizin gelişimine de en iyi şekilde katkı sağlayabilirsiniz. Peki, turp tüketmeli misiniz? Ayrıntılara göz atalım.

 

Turpun Faydaları

Turp, karnınızda büyüyen bebek için yararlı mineral ve vitaminlere sahiptir. Ayrıca kalsiyum içerir. Kalsiyum, bebeğinizin dişlerinin, kemiklerinin ve kaslarının oluşumuna yardımcı olur. Turp, bebeğin doğum kusuru olmadan doğmasını sağlamaya destek olan folik asit barındırır. Bu önemli sebze, sizin ve bebeğiniz için gerekli olan potasyum, C vitamini ve demir açısından da oldukça yüksektir. Bu nedenle, hamilelikte turp yemek sağlıklıdır. Fakat birçok yiyecekte olduğu gibi miktarı abartmamalısınız. Önemli bir diğer konu ise tükettiğiniz yiyeceğin hijyenik olmasını sağlamanız gerektiğidir.

 

Turp Nasıl Yenir?

Turp içeren herhangi bir yemek pişirmeyi planlamadan önce, bu sebzeyi ılık suyla yıkadığınızdan emin olun. Sebzenin yüzeyindeki kiri fırçalayın. Ardından iyi bir şekilde durulama yapın.

Hamilelikte turp yemek istediğinizde tercih edebileceğiniz pek çok pişirme yöntemi var. Salatada kullanmak için turpu dilimleyin.Turp pişirmek iyi bir fikir olabilir. Isının bakterileri öldürdüğü yaygın bir bilgi. Turpu sotelerseniz tüm parazit ve bakterilerin yok olmasını sağlamış olursunuz. Turpla birlikte yaprakları da yıkayın. Yaptığınız yemeğe göre yaprakları da pişirebilirsiniz.

 

Turp Tüketiminde Bunları Unutmayın!

Genellikle insanlar turpları ham haliyle yerler. Ancak hamilelik döneminde bu şekilde turp tüketmek doğru değildir. Hamilelikte çiğ turp tüketmenin getirdiği tehlikeler vardır. Çiğ turp yerseniz bazı hastalıklara yakalanma riskiniz artar. Bunun nedeni, çiğ turpun çeşitli enfeksiyonlar oluşturabilecek bakteriler barındırma ihtimali diyebiliriz. Hamileyken bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışmadığı unutulmamalıdır. Çeşitli bakteri ve parazitler, enfeksiyonların artışına yol açabilir. Bu nedenle, hamilelikte turp yemek her ne kadar sağlıklı olsa da çiğ tüketilmemesi tavsiye edilir.

Hamilelik, bir kadının hayatında hem güzel hem de çok önemli bir dönemdir. Bu yüzden yediklerinize ve içtiklerinize çok dikkat etmelisiniz.

Dilerseniz Gebelikte Horlama Nedenleri ve Tedavisi adlı makalemizi de inceleyerek gebelikte horlama ile alakalı bilgi edinebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için saglik.gov.tr ‘yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap