Hangi Kiloda Askere Gidilmez

Hangi Kiloda Askere Gidilmez

Hangi Kiloda Askere Gidilmez? Sorusu askerlik çağına gelmiş birçok Türk erkeğini yakından ilgilendiren bir konudur. Bizde sizler için bu konuyu detaylıca araştırdık. Bu yazımızda sizler için Askerlik kilo çürük, Askerlik boy kilo hesaplama 2020, a32f01’e göre askerliğe elverişlidir, Askerlik kilo sınırı hesaplama 2020, Askeri hastaneye sevki uygundur, 105 kiloyum askere gidebilir mıyım sorularını cevaplarını vereceğiz.

 

 

 

Askere Gidebilme Kilosu

Askere gitmeden önce her erkek muayene olur ve muayene kapsamında doktorlar tarafından değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeye tabi olan alanlardan biri de kilolardır. Aslında askerlik kanuna göre belli bir kilo üzerinde olanlar askere alınamaz diye bir kural yoktur. Buradaki asıl mantık boy ve kilo oranlarının uyumudur. Yani sadece kilonuz fazla diye askere alınmamazlık yapılmaz. Boy kilo oranları sonucu hangi kiloda askere gidilmez sorusununuz cevabını alırsınız. Uygulanacak formül şudur:

 • Askerlik muayenesinde boy oranınız ölçülür,
 • Boy oranınız ölçüldükten sonra kilo durumunuza bakılır,
 • Boy ve kilo oranınız ile doktor muayenesine geçersiniz,
 • Sağlık muayenesi olduğunuz doktor kararı verecektir.

Buradaki asıl önemli olan kısım boy ve kilo oranınız ideal olmasıdır. Bu durumda da aklınıza eminim ki boy ve kiloda ideal kilo nedir? Sorusu gelmektedir. O halde fazla zaman kaybetmeden hemen cevaplayalım.

Askere Gidebilmek için İdeal Kilo

Askerlik kanuna göre bok ve kilo şartlarını tam olarak karşılayamayan kimseler askerliğe alınamaz. Bu durumda ideal kilo oranına ulaşana kadarda askerlik yapmasına izin verilmez. Bu durumda hayatımızın her anında önümüze engel olarak çıkmaktadır. Bu yüzdendir ki ideal kilomuza kavuşmamız gerekmektedir.

İdeal kilonun hesaplama yöntemi ise şöyledir:

 • Boyunuzu ölçtürün,
 • Boyunuzun son iki hanesinden 3 eksiltin,
 • Eksilttiğiniz değere 30 ekleyin.
 • Çıkan sonuç sizin için ideal kilodur.

Daha doğrusu askerlik kilo sınırı hesaplama mantığıdır. Çıkan sonuçtan daha ağır iseniz askerliğe alınmazsınız. Askerlik kilo sınırı hesaplama 2020 yılı içinde aynı hesaplama kullanılmaktadır.

Askerlik Kilo Sınırı Hesaplama Örneği

Öncelikle boyunuzu 1.78 olduğunu varsayalım. Ortalama olarak alınan bu değer Türk standartlarına göre ortalamanın biraz üstü olarak kabul edilebilir. Ancak boy oranınızın 1.78 olduğunu düşünelim. Bu kısma kendi boy oranınızı koyabilirsiniz. Hemen ardından basit bir tartı veya baskül aracılığı ile kilonuza bakın. Kilonuz bu baskülde 90 olduğunu varsayalım. Şimdi askerlik kilo sınırı hesaplama işlemi yapalım.

İşlem şu şekilde yapılmalıdır:

 • Boyunuz 1,78 CM
 • Boyunuzun son iki rakamın alın ve ondan 3 çıkarın dediğimizde ise 78 – 3 yaptığımızda karşımıza 75 değeri çıkar.
 • Bu değerin üzerine de 30 ekleyelim yani 75 + 30 = 105 KG
 • Ortaya çıkan 105 kilo sizin askerlik sınırınızdır.

Bu durumda 105 kilodan fazla iseniz askerliğe alınmazsınız. Aynı şekilde 75-30= 45 Kg iseniz de askere alınmazsınız. Zaten askere gidecek bir erkek 45 KG civarında ise mutlaka başka sağlık sorunları vardır. Ya da kas oranı hiç yoktur. Bu durumda da sağlık sorunlarından dolayı askerliğe elverişli değildir raporu verilir.

Bu durumda ideal kilonuz 105’ in altında olan bir rakam olacaktır. Yine bu örneğe rağmen birçok kişi hala şu soruyu sorabilmektedir. 105 kiloyum askere gidebilir mıyım? Bu sorunun cevabına da bakalım.

105 Kiloyum Askere Gidebilir Mıyım?

105 kilo civarında olan biri hem askere gidebilir hemde askere gidemez. Bu nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Eğer yukarıdaki hesaplamanın mantığını anladıysanız ne demek istediğimi de o halde anladınız.

Şöyle ki burada kilo kadar boyda devreye giriyor. Eğer boyunuz 1,70 CM ise,

O Halde:

70 – 3= 67 değeri elde edilir. 67 + 30 = 97 KG. Bu değer askerlik kilo sınırınızdır. Bu sınırdan fazla iseniz askerliğe alınmazsınız. Dolayısıyla bu kilo civarında iseniz ve eğer kilonuzda 105 KG ise askerliğe kilo fazlalığınızdan dolayı alınmazsınız. Ancak boyunuz 1,82 cm ise ve kilonuz 105 KG ise hemen hesaplayalım.

O halde:

82 – 3 = 79 değerini buluruz. 79+30= 109 kg. Bu değer ise askerlik kilo sınırınızdır. Dolayısıyla 105 kilo olduğunuz için askerliğe alınırsınız.

Görüldüğü üzere askerliğe alınmak için 105 kilo ile hem askerliğe gidebilirsiniz hem de gidemezsiniz. Yeterki askerlik kilo sınırı hesaplama mantığını kavrayın.

Aslında süreklilik olduğu sürece zayıflamak kolaydır. Fakat sürekliliği devam ettirdiğiniz sürece yine de zayıflayamıyorsanız Zayıflamak Neden Zor? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer soruların cevabı için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close