Hangi Kültürde Uyma Davranışı Daha Fazla Görülür?

Hangi kültürde uyma davranışı daha fazla görülür

Hangi kültürde uyma davranışı daha fazla görülür? Sorusu kültürler arası araştırma yapan kültür konusunda özellikle araştırma yapan kişiler tarafından çok sıkça aranan bir sorudur. Bizde bu konuya merak duyanlardan olduğumuz için sizler için bu yazıyı hazırladık. Bu yazımızın içeriğinde Sosyal etki ve uyma davranışı örnekleri, Uyma davranışını etkileyen ortamsal etkenler, Kaç tür uyma davranışı vardır, Uyma davranışı türleri nelerdir, Uyma davranışı benimseme örnekleri, Sosyal etki ve toplumsal uyma davranışını etkileyen faktörler, Normdan bağımsız uyma davranışı gibi konulara değineceğiz.
 

Hangi Kültürde Uyma Davranışları Görülür?

Hangi Kültürde Uyma Davranışı Daha Fazla Görülür? Birçok toplumun uyma davranışı göstermesi istenir. Ancak bazen toplum kendi öz benliği dolayısıyla veya ortamın elverişli olmaması gibi nedenlerle uyma davranışı pek göstermez. Uyma davranışının en çok olduğu ülkelere baktığımızda her birinin ortak özellikleri bulunmaktadır. Ortak özellikle şöyledir:

 • Ülke genelinde adalet söz konusudur ve halk adalete gözü kapalı güvenmektedir,
 • Halk yaptığı bir suçun cezasız kalmayacağını bildiğinden kurallara karşı gelmez,
 • Eğitim ve öğretim seviyeleri genellikle yüksektir,
 • Teknoloji ve internet kullanım oranları yüksek olup gelişmiş seviyelerindedirler,
 • Hem kendilerine hem de başkalarının haklarına son derce saygılıdırlar,
 • Vatandaşlık bilinçleri gelişmiş ve haklarını bilmektedirler,
 • Kendilerini yönetecek kişileri seçerken kendilerine verilenlere değil yapabileceklerine bakarlar,

Daha birçok özelliği sıralamak mümkündür. Eğitim ve öğretim seviyesi düşük olan veya katılım oranı yüksek olup ancak kalitesiz eğitim alan ülke toplumlarında da uyma davranışları pek fazla görülmez. İnsanlar uyma davranışı yaparken rahat olmayı ve aynı zamanda diğer insanların kendi haklarına saldırmayacağını bilmelidir ki kendi adaletini sağlamaya kalkmasın. Bu özelliklere baktığımızda uyma davranışlarının daha çok görüldüğü ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Japonya

 

Kanada

 

Finlandiya

 

İsveç

 

İsviçre

 

Norveç

 

 

gibi ülkelerde olduğunu görmekteyiz.

Sosyal Etki ve Uyma Davranışı Örnekleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde varlığını sürdüren ve belaları ile nam salmış bir mahallede suç oranları o kadar yükseldi ki devlet dahi bu suçlar ile baş edemez duruma gelmişti. Bu duruma el atan sosyologlar mahalle üzerinde detaylı çalışmalar gerçekleştirdiler. Bu çalışmalar sonrasında bu mahalledeki çocukların daha küçük yaşlarda küçük suçlar işleyerek daha büyük işler için kendilerinin cesaretlendirildiğini ortaya koydular. Buna çözüm getiren sosyologlar ise bu mahallede işlenen ufak suçların cezasının misliye artırılmasına ve en ufak bir suçun dahi cezalandırılmasını ön görmektedir.

Şöyle ki birine küfretmenin cezası 4 yıl, cam kırmanın cezası 5 yıl gibi. Binbir zorluk ile bu zor olan çalışma uygulamaya konuldu. Polisler artık büyük suçların peşinde koşmuyor küçük suçları arıyordu. Sonunda o mahalle artık devletin çok değiştiğini ve dolayısıyla küçük suçlara bile bu şekilde davranıyorsa daha büyük suçlara kim bilir neler olur düşüncesi yaygınlaşmaya başladı. Devlet ısrarla bu planda ilerleyince o mahalle çok kısa bir süre sonra herkesin rahatlıkla girip çıkabildiği bir yer oldu.

Dolayısıyla bir yerin veya bir kültürün uyma davranışının olmasını istiyorsanız ilk yapılması gereken şey uyma davranışı yok sayan ve meydan okuma gerçekleştirecek en küçük suçlardan başlayarak daha büyük suçlara doğru ilerlemektir.Uyma Davranışını Etkileyen Ortamsal Etkenler

Uyma davranışını etkileyen birçok şey bulunmaktadır. Ancak uyma davranışını etkileyen ortamsal etkenler incelendiğinde en önemli etkenin adalet olduğunu görüyoruz. Eğer bir toplumda adalet yok ise veya halk o adalet sistemine güvenmiyorsa uyma davranışlar pek görülmemektedir. Ayrıca adalet yerini bulsa dahi çok geç bulduğunda da yine aynı etkiler ortaya çıkmaktadır.

Uyma Davranışı etkileyen ortamsal etkenlere şunlardır:

 • Halkın adalete olan inancın sarsılması sonucunda kendi adaletini kendi sağlamak istemesi,
 • Ülkede korku hâkim ise ve korku yönetimi var ise,
 • Ülke içerisinde ekonomik sorunlar veya gelecek kaygısı baş göstermiş ise,
 • Ayrımcılık ve yandaşçılık aşırı boyutlara ulaştı ise,
 • Suçsuz yere ülke yasaları tarafından suçlanıyor ve yargılanıyorsa,
 • Yaşadığı bölgenin sosyo kültürel etkisi uyma davranışına zıt bir kutupta ise,
 • Süreli, Süresiz, Yayın ve yayım organlarının şiddete özendirmeye başlamış ise,

Gibi birçok özelliği sayabiliriz. Buradan da anlaşılacağı üzere insanları suç işlemeye bazen devlet kendisi sevk etmektedir. Ancak doğru yöntemler ile doğru sorunlar açılabilir. Tabi ki yandaşların hakları her şeyden önce gelirse uyma davranışları da hepsinden sonra gelir.

Eğer kültürün neleri etkilediğini de merak ediyorsanız Kültürü Neler Etkiler? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. Kültür ile alaklı merak ettiğiniz diğer sorularınız için ktb.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap