Hazımsızlık Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

hazımsızlık

Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlığın sebebi nedir? Hazımsızlık tedavisi nasıl olur? tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık ve yazdık. Herkesin başına gelebilecek ama devam ettiğinde büyük bir sorun yaratan hazımsızlığın nedenlerini ve tedavisini anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olur sizin için…

 

 

 

Hazımsızlık Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Tıbbi adı hazımsızlık olan hazımsızlık sorunu, üst karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık gibi yaygın sorunların genel adıdır. Diğer nedenlerle gelişen mide ağrısından en büyük farkı, ağrının yemek yedikten veya içtikten sonra başlamasıdır. Semptomlar dayanılmaz olmamakla birlikte hazımsızlık sorunu sürekli tekrarlarsa günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kişilerin sorunun nedenini araştırmak için sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

Hazımsızlık Nedir?

Çoğu zaman yemek yediğinizde ortaya çıksa da, bazı durumlarda enfeksiyonlar veya bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilen üst karın bölgesinde ağrı ve şişlik hissidir. Bu olumsuz belirtilere ek olarak hazımsızlık hastaları genellikle rahatsızlık, bulantı ve kusma ve geğirme (geğirme) gibi belirtiler yaşarlar. Bazı hastalarda karın ağrısı hissi göğüs bölgesine de yayılabilir ve göğüs ağrısına benzeyebilir. Genellikle yedikten ve içtikten hemen sonra ortaya çıkan bu belirtiler, az miktarda yemiş olsalar bile kişiyi çok yiyormuş gibi hissettirir. Dispepsi başlı başına bir hastalık değildir, çeşitli nedenlere bağlı olarak karın rahatsızlığına bağlı bir grup belirtiye verilen genel isimdir. Bu nedenle, dispepsi olan kişilerde bu semptomlar için semptomatik tedavi tercih edilebilirken, tedavinin büyük bir kısmı soruna neden olabilecek olası nedenleri araştırmaktır.

Hazımsızlık Semptomları Nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi hazımsızlık bir hastalık değil, bir dizi semptomdur. İnsanlar hissettikleri bu semptomların hazımsızlık belirtileri olduğunu kolayca anlayabilirler. Semptomlar çok yaygın olmasına ve şiddeti değişiklik gösterebilmesine rağmen hemen hemen herkeste görülürler. Hazımsızlığın en yaygın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Karın ağrısı
 • Dolu hissetmek
 • Üst karın bölgesinde şişlik (üst karın)
 • Ağızdan hava (geğirme)
 • Çok tok hissetmek
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Reflü (mideden ağza gelen asit)
 • Mide bulantısı ve kusma

Yukarıdaki semptomlar, dispepsinin en yaygın semptomlarıdır. Bu semptomlardan da anlaşılacağı üzere hazımsızlık, birçok insanın hayatının bir noktasında yaşadığı bir sorundur ve her zaman ciddi bir hastalığa işaret ettiği söylenmeyebilir. Hafif hazımsızlığı olan kişiler için bu durum, bir beslenme planı ile ilgili bazı önlemler alınarak ve ek tedavi gerektirmeden düzenli egzersiz yapılarak çözülebilir. Bununla birlikte, çok şiddetli hazımsızlık sorunları olan kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurmalı, ayrıntılı bir muayene yaptırmalı ve altta yatan rahatsızlıkları için tedavi görmelidir.

Hazımsızlığa Neler Sebep Olur?

Hafif hazımsızlık genellikle yüksek yağlı veya sindirimi zor yiyecekler içeren yemeklerden sonra veya hareketsiz kişilerde yemeklerden sonra görülür. Bu tür dispepsi vakalarında semptomlar çok şiddetli değildir ve semptomlar 2 haftadan fazla sürmedikçe hastalığın ayrıntılı bir incelemesine gerek yoktur. Hazımsızlık semptomları genellikle mide asidi midenin içindeki mukoza ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Hazımsızlığın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Çok hızlı veya çok fazla yemek
 • Yüksek kafeinli içecek ve alkol tüketimi
 • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi
 • Stres ve duygusal travma
 • Çikolata ve gazlı içecekler gibi yiyeceklerin aşırı tüketimi
 • Mide zarının iltihaplanması veya diğer mide-bağırsak enfeksiyonları (özellikle Helicobacter Pylori enfeksiyonu)
 • Safra taşları
 • Hiatal herni (mide fıtığı)
 • Obezite
 • Pankreas iltihabı (pankreatit)
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı
 • Ülser
 • Antibiyotik ve steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçların (NSAID’ler) kullanımı
 • Mide kanseri

Yukarıda sıralanan yaygın hazımsızlık nedenlerine ek olarak, bazı hastalarda yapılan tüm tıbbi testlere rağmen uzun süreli hazımsızlık sorunlarının nedeni bulunamamaktadır. Fonksiyonel dispepsi adı verilen bu durumda mide, herhangi bir yapısal veya metabolik hastalık olmamasına rağmen normal olarak besin almaz ve gerektiği gibi sindiremez. Durum böyleyse, belirtilerinizi kontrol etmeye yardımcı olacak uygun bir tedavi planı doktorunuzun görüşüne göre oluşturulabilir ve uygulanmaya başlanabilir.

Hazımsızlık Nasıl Teşhis Edilir?

Çok hafif hazımsızlık çeken insanları tedavi etmeye gerek yoktur. Bu hastalar daha az yemek, aşırı miktarda yağlı ve baharatlı gıdalardan kaçınmak, alkol ve sigaradan uzak durmak, çay, kahve gibi yiyecekleri kısıtlamak ve düzenli egzersiz yaparak bu sorunları aşabilirler. 2 hafta veya daha uzun süre hafif hazımsızlık semptomları yaşayan, ancak rahatlama veya şiddetli hazımsızlık olmayan hastalar hemen bir tıbbi tesise gitmeli ve bir muayene yaptırmalıdır. Testlerin yapılması açısından birinci basamak sağlık kuruluşları tercih edilebilir. Bu durumda hekimin gerekli görmesi halinde üst düzey sağlık kuruluşuna gerekli talimatlar verilecektir.

Muayene sırasında öncelikle hastanın detaylı tıbbi öyküsü alınır. Hastanın ve ailesinin diğer öyküleri okunduktan sonra fizik muayene sırasında boğaz, karın ve göğüs bölgeleri kontrol edilir. Altta yatan herhangi bir hastalıktan şüpheleniliyorsa, doktorunuz bazı teşhis testleri isteyecektir. Bunlar genellikle kan testleri, sindirim sisteminin görüntülenmesini sağlayan endoskopik prosedür, biyopsi, H. Pylori varlığının tanısal testleri, karın boşluğu ultrasonu, röntgen, karın boşluğunun bilgisayarlı tomografisi (BT) ve karaciğer fonksiyon testleridir. Daha ağır vakalarda, daha fazla teşhis testi istenebilir. Hekim bu tür teşhis testlerinin sonuçlarını değerlendirdikten sonra hastalığın kesin teşhisi konulabilir ve tedaviye başlanabilir.

Hazımsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Hazımsızlık bir hastalık değil, bir semptom olduğundan, hazımsızlık tedavisi, altta yatan hastalıkların teşhisi sonrasında yukarıda bahsedilen teşhis yöntemleri kullanılarak oluşturulabilir. Hazımsızlığa neyin iyi olduğu, hazımsızlığa neyin iyi geldiği gibi sorular hazımsızlık sorunu olan birçok kişinin ilgilendiği sorulardır. Hazımsızlık tedavisinin en önemli kısmı diyetinizi planlamaktır. Hazımsızlık çeken insanlar normalden daha küçük öğünler yemeye alışmalı ve daha az ve daha az yemek yeme alışkanlığı haline gelmelidir. Bu öğünler olabildiğince yavaş yenmeli ve besinler çok iyi çiğnenmelidir. Yağ oranı yüksek yiyeceklerden, baharatlardan, asitli içeceklerden ve kafein içeren içeceklerden tamamen uzak durulmalıdır. Domates ve turunçgiller bol miktarda asit içerdiklerinden mümkün olduğunca az yenmelidir.

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan probiyotik besinler ve lif içeriği yüksek besinler diyete yeterli miktarda dahil edilmelidir. Karnınızdaki tokluk hissi yemekten sonra birkaç saat geçene kadar uzanmayın ve reflü semptomlarınız varsa reflü yastığı kullanın. Hazımsızlığın nedenlerinden biri strestir. Bu nedenle hastaları stresten uzak tutmak, rahatlamalarına yardımcı olacak hobiler peşinde koşmak ve kendilerine zaman ayırmak da hazımsızlığı önlemeye yardımcı olacaktır. Sigara ve alkol tüketimi durdurulmalıdır. Düzenli egzersiz alışkanlık haline gelmeli ve yemeklerden önce ve sonra bir saat sonra yapılmalıdır. Dolu bir mideyle egzersiz yapmak hazımsızlığı artırdığı için kaçınılması gereken bir davranıştır. Karnınıza baskı yapan dar pantolonlar, dar giysiler ve korselerden kaçının.

Yukarıdaki önlemlere ek olarak, doktorunuz gerekli görülürse semptomları azaltmaya veya altta yatan durumunuzu tedavi etmeye yardımcı olacak ilaçlar önerebilir. Bu ilaçların düzenli kullanımı ile hazımsızlık sorunu neredeyse yüzde 100 önlenebilir. Siz de hazımsızlık sorunları yaşıyorsanız ve diyetiniz açısından gerekli önlemleri aldıysanız ancak bu sorunların üstesinden gelmediyseniz hemen bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalısınız. Muayeneler ve teşhis testleri yapıldıktan sonra daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için mevcut hastalıkları en kısa sürede teşhis edip tedavi edebilirsiniz.

Dilerseniz bir önceki Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.Cevabını merak ettiğiniz diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap