Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

hes kodu

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır? Bahsi geçen kod hayatımıza salgın hastalık olan Covid-19 ile birlikte girmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından ulaşım ya da kurumlara giriş çıkışlarda kullanılması zorunlu kılınmıştır. Açılımı Hayat Eve Sığar Kodu olarak tanımlanır. Bu kod ile amaçlanan şey, kişinin günlük dolaşımını denetlemek ve olası hastalık riskini belirlemektir. Aynı zamanda hastalığa kapılmış birinin de dolaşımını belirleyip olası bulaştırma riski olan kişilere ulaşımı kolaylaştırmaktır. Kısaca HES kodu pandemi sürecinde hayatımızı kurtaracak bir koddur. Peki, bu kod nasıl elde edilir. HES kodu alma işlemleri nasıl ve nereden yapılır. Herkes alabilir mi? Bu ve buna benzer bütün sorularınızın cevabı için yazının devamını dikkatle okumalısınız.

HES Kodu Alma İşlemi Nereden Yapılır?

Bu kodun önemini yukarıdaki başlığın altında ayrıntılı olarak anlattık. Şimdi de HES kodu alma işlemini anlatacağız.

Bu kod iki farklı yol izlenerek alınabilir. Bunlar;

  1. E Devlet Uygulamasından HES Kodu Alma

Bu işlem en popüler işlemlerdendir. Bunun için öncelikle cep telefonu ya da internete bağlanabilen bir cihaz gereklidir.

Cep telefonunuzun ya da tablet, bilgisayar gibi cihazlarının internet tarayıcısına giriniz. Buraya e devlet kapısı yazıp karşınıza çıkan “turkiye gov tr” adresine tıklayınız. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde giriş yap yazan yazıya tıklayın ve karşınıza çıkan ekrana TC kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından açılan sayfanın üst ve orta kısmında beyaz bir kutucuk göreceksiniz. Kutucuğun içinde biraz silik bir şekilde yazılmış, “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazıyor olacak. O kısma tıklayıp “HES Kodu alma” yazıp enter tuşuna basmanız ya da aynı kutunun sap tarafında bulunan büyüteç işaretine tıklamanız gerekir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada “Sağlık Bakanlığı/HES Kodu Üretme ve Listeleme” yazan yazıya tıklayınız. Sizi bir sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada eğer önceden bir kod oluşturmuşsanız onlar listelenecek ve aynı zamanda sağ üst köşede başında artı (+) işareti olan “Yeni Hes Kodu” yazısını göreceksiniz. Eğer önceden oluşturduğunuz bir kod yoksa da bu yazı çıkacaktır.

Bahsi geçen yazıya tıkladıktan sonra kendim için ya da 18 yaşını doldurmamış çocuğum adına yazan iki adet seçenek göreceksiniz. Bu seçeneklerden size hitap edeni işaretlemeniz gerekir. İşaretledikten sonra devam et yazan kısma tıklayınız. Sonrasında size açıklama yazmanız için bir alan ve alt kısmında alacağınız kod için süreli ya da süresiz olması için seçenek çıkacaktır. Açıklamayı ve size hitap eden seçeneği işaretleyip devam et yazısına tıkladığınızda karşınıza kod çıkacaktır. Bu kodun ya ekran görüntüsünü alınız ya da bir yere not ediniz.

  1. Kısa Mesaj İle HES Kodu Alma

Bu işlem genelde interneti sık kullanmayan kişiler ya da belli bir yaşın üstündeki bireyler tarafından tercih edilir. Bu işlem için herhangi bir cep telefonuna ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınıza ihtiyaç duyulacaktır.

Cep telefonunuzun kısa mesaj oluşturma bölümüne giriniz. Arından büyük harfler ile HES yazınız ve bir boşluk bırakınız. Boşluktan soran 11 haneden oluşan Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazınız ve yeniden boşluk bırakınız. Bu kez de kimlik kartınızda bulunan seri numaranın son dört (4) hanesini yazınız ve yine bir boşluk bırakınız. Bu boşluktan sonra HES Kodu geçerli olmasını istediğiniz süreyi gün olarak yazınız. Örneğin 30 gün geçerli olmasını istiyorsanız rakam ile 30 yazmanız gerekir. Bu bilgileri yazdıktan sonra mesajı 2023 numarasına gönderiniz.

Mesajı yazıp gönderdiğinizde 2023 numarasından size bir kod gelecektir. Bu kod sizin kullanımınızdadır. Bu mesajı saklamanız ya da kodu bir yere not almanız gerekir.

HES Kodu Nerede Kullanılır?

Yukarıda biraz bahsettiğimiz üzere bu kodlar Covid-19 riskinizi ya da hasta olduğunuz takdirde sizinle teması olan kişileri belirlemek için çıkarılmıştır. Bu yüzden günümüzde hemen her yerde kullanılmaktadır. Fakat popüler olarak kullanılan alanlar şunlardır:

  • Belediye ulaşım araçları
  • Şehirlerarası otobüs bilet işlemleri
  • Banka girişleri
  • Alışveriş merkezleri (AVM) girişleri
  • Şehirlerarası ve uluslararası uçak bileti işlemleri

Yukarıda bahsi geçen kodun popüler kullanım alanlarından bahsettik. Daha birçok alanda kullanılan bu kodu yukarıdaki yönergeler ile alabilirsiniz. Fakat siz mecbur kalmadıkça evden çıkmamaya özen gösterin.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap