İdeal Kilo nedir ? ideal kilo nasıl olmalı?

ideal kilo nedir nasıl olmalı

İdeal kilo ile alakalı merak edilen birçok detay var. İdeal kilo; sağlıklı yapıda olan bir vücudun, vücut yüzeyine yani boyuna göre kilo oranının hesaplanarak bulunması işlemidir. Buna aynı zamanda vücut kitle indeksi de denilmektedir. Buna göre 18,5 – 25 arası olan kilolar ideal kilo olarak adlandırılır. Fakat vücut kitle indeksi, ideal olan vücut ağırlığının hesaplanabilmesi açısından yeterli gelmeyebilir. Vücut tipleri, vücut yağ oranı da ideal kiloyu belirleyebilmektedir. Peki ideal kilo tam olarak nedir? Nasıl hesaplanır? Hepsi ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız; o halde vakit kaybetmeden size her şeyi anlatmaya başlayalım!


İdeal Kilo Nedir?

Sayfa İçeriği

ideal kilo nedir

Peki ideal kilo tam olarak nedir? Gerekli bir şey midir? İdeal kilo, kişinin boyuna bakılarak olması gereken kilonun hesaplanması işlemidir. Örneğin 1.50 boyundaki bir insanın 100 kilo olması normal bir durum değildir. Bu tür durumlar yaşandığı zaman çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmeye başlar. Bu da, kişinin alanında yetkin olan bir uzmandan yardım alarak ideal kilosunun hesaplanması gerektiğini gösterir. Çünkü bunun sonucunda diyet yapılması kararı alınabilir ya da sadece fiziksel aktivite yeterli olabilir. Bunu tamamen doktor belirler, hasta da buna uymakla yükümlüdür.İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Herkes, ideal kilosunu nasıl hesaplayacağını merak ediyor. Bu konu hakkındaki bazı bilgiler, son derece kafa karıştırıcı olabiliyor. Birçok internet sitesi, ideal kilo hesaplama uygulaması sunuyor. Sunmasına sunuyor tabii ama bunlar ne kadar güvenilir olur gerçekten de bilemiyoruz.

Bir kişinin sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürebilmesi için bulunması gereken kilo ideal kilodur. İdeal kilo hesaplama konusunda kişinin kilosu, cinsiyeti ve boyu büyük etkiye sahiptir. Sağlıklı olan bir birey, dengeli ve yeterli şekilde beslenir ve bir de yeteri kadar fiziksel aktivite gerçekleştirirse ideal kilosuna ulaşabilir.

Herhangi bir türde sağlık sorunu var olan kişiler ise ideal kilolarına ulaşabilmek için spor yapmadan ya da beslenme rutini oluşturmadan önce bir uzmana danışmalıdır. Uzmanın önerdiği seviyede, bedenlerini çok da yormadan spor yapmalıdırlar.

Şimdi kağıdı kalemi hazırlayabilirsiniz. Gelelim ideal kilonun tam olarak nasıl hesaplandığına! Aslında bu işlem son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Fakat başta herkes için karışık görünebiliyor. Panik yapmaya hiç gerek yok. Şu şekilde siz de hesaplama yapabilirsiniz:

Vücut ağırlığınızın, boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi sonucunda beden kitle indeksiniz belirlenmiş olur. Ortaya çıkan her bir değer; kişinin normal, çok kilolu, obez ya da zayıf olup olmadığını ortaya çıkaran en güvenli veriler olarak dikkat çekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise vücut kitle indeksi açıklamaları detaylı olarak şu şekildedir:

 • 18,5 kg/m²’den düşükse eğer zayıf,
 • 18,5 – 24,9 kg/m² arasında yer alıyorsa normal,
 • 25 – 29,9 kg/m² arasındaysa hafif kilolu,
 • 30 kg/m²’den daha büyükse de obez olarak sınıflandırılmaktadır.

Kişinin normal vücut kitle indeksinin olması, ideal kiloda olduğunun en önemli kanıtı olarak herkesin dikkat çeker. Kadın bireylerde normal vücut kitle indeksi değer aralık bölgesinin alt seviyelere yakın olduğu görülürken erkeklerde üst sınıra yakın olması gerekir. Bunun asıl olan sebebi ise erkek bireylerin kas oranının kadın bireylere göre çok daha fazla olmasıdır. Kadın bireylerin yağ oranının ise erkek bireylere göre daha fazla olmasıdır.Birçok uzman, vücut kitle indeksi değerini içeren kasların, yağlara olan oranını hesaba ilave etmez. Bel ve kalça oranı yönteminin daha net sonuçlar verdiğini düşünürler. Bel ve kalçanın oranı, belin en ince kısmının çevresinin ve kalçanın en geniş yerinin çevresine bölünmesi sonucunda ortaya çıkar. Ortaya çıkmış olan değer doğrultusunda sağlık riski de belirlenmiş olur. Kadın bireylerde bu oranın;

 • 0,80 değerinden küçük olması düşük sağlık riskini,
 • 0,80 – 0,85 arasında yer alması orta sağlık riskini,
 • 0,85’ten büyük olması ise yüksek sağlık riskini ifade eder.

Bu durum, erkek bireylerde ise şöyle olmaktadır;

 • 0,95’ten küçükse düşük sağlık riski,
 • 0,96 – 1 arasındaysa orta sağlık riski,
 • 1’den büyükse de yüksek sağlık riskinin varlığını ifade eder.

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama

Yaşa Göre İdeal Kilo Hesaplama

Birçok kişi, ideal kilo hesaplamanın yaşa göre farklılık gösterip göstermediğini merak ediyor. Bunu da net bir biçimde çözüme kavuşturarak soru işaretlerinizi tamamen gidermek istedik: Vücut kitle indeksi sonucunda elde edilen veriler, büyüme çağındaki kişiler ve 65 yaş üzeri kişiler için ciddi derecede farklılıklar gösterebiliyor. Bu konuda kesinlikle endişe edilecek bir şey yoktur, tamamen doğal bir durumdur. Çocuklarda vücut kitle indeksi ile birlikte persentil eğrileri de aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Persentil demek, büyüme eğrisi demektir. Çocuk ve bebeklerin akranları içerisinde kilo ve boy olarak hangi sıralamada olduğunu bu yöntem gösterir. Persentil değerine göre çıkan sonuçlar şu şekilde sınıflandırılarak açıklanmaktadır:

 • 5 – 85 aralığında yer alıyorsa normal,
 • 85 – 95 aralığında yer alıyorsa çok kilolu,
 • 95 persentilden daha büyükse obezite sorunlu şeklinde sınıflandırılmaktadır. Kişiler yaş aldıkça normal vücut kitle indeksi değer aralıklarının üst seviyesi hedef olarak baz alınmaktadır. Bunun sebebi ise yaş ile beraber oluşma ihtimali olan kas kaybından dolayı kilo kaybını engellemek, başlıca gayelerden birisidir.

İdeal Kilo Hesaplama Yaş Boy Kilo

İdeal kilo hesaplamanın en önemli ayırıcı durumlarından biri ise, vücut tipleridir. İnsanların her birinde 3 farklı vücut tipi vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 1. Ektomorf

Bu vücut tipi, zayıf insanları temsil etmektedir. Yağsız ve incecik bir görünüme sahip olurlar. Metabolizmaları aşırı hızlı çalışır. Kilo almaları son derece zordur.

 1. Mezomorf

Bu vücut tipi ise atletik bir yapıya sahip olan, güçlü ve diri insanları temsil eder. Bu insanlar, basit bir şekilde kilo alıp verebilmektedir.

 1. Endomorf

Son vücut tipi olan endomorf ise yumuşak, yuvarlak ve bodur vücutların en net temsilidir. Bu insanlar güçlü kaslara sahiptir. Yağ yakmaları çok zordur.Farklı denebilecek vücut şekillerinin ideal olan kiloya tesir edip etmediği tartışma konusu olmuştur. Kas oranı yüksek olan bir kişinin vücut kitle indeksi yüksek çıkabilir. Fakat görünüş açısından son derece ideal ve fit oranlara sahip de olabilir. Tam aksi biçimde yağ oranı yüksek olan bir bireyin görünümü biraz kiloluyken vücut kitle indeksi tamamen normal değerlerde görünebilir. Bu tarz durumlarda bel ve kalça oranı daha etkin bir roldedir. Tabii bu da, vücut tipiyle ideal kilo arasında yer alan büyük bir bağa işaret eder. 

İdeal Boy Kilo

İdeal boy kiloya ulaşmanın en önemli yolu kesinlikle yeterli ve dengeli beslenmekten geçer. Bu yolda adım atarken sabırlı olmalısınız. Kilo almak ya da vermek istiyor olabilirsiniz, bu gayet doğal bir durumdur. Fakat her iki durumda da sağlıklı şekilde bir başarıya imza atmak önemlidir. İdeal kilonuz neyse o kiloya yükselmeli ya da düşmelisiniz. Örneğin 1.80 boyundaki bir bireyin 40 kilo olması son derece anormal bir durumdur. Siz de kilonuzun boyunuza oransız olduğu kanısındaysanız muhakkak bir doktora danışın. Doktor, ideal vücut kitle indeksinize ulaşabilmeniz için size birçok tavsiyede bulunacaktır. Hatta takviyeye ihtiyacınız varsa bunu da yine bir uzman belirleyecektir.

boy kilo endeksi

Tüm bunların yanı sıra kilonuzu herhangi bir şekilde kontrol altında tutmanız da bu konuda büyük önem taşıyor. Kiloyu kontrol altında tutabilmenin diyet, hap ya da egzersiz planı ile alakası olmamaktadır. Bu tamamen kişiye bağlı şekilde gerçekleşen bir olay zinciridir. Her zaman sağlıklı alışkanlıklarınızı koruyun, böylece sağlıklı bir kiloda kalabilirsiniz. Bu şekilde size zor gibi görünmüş olabilir fakat inanın ki hiç zor değil. Kilo vermek ve kilo verdikten sonra sağlıklı olan bir bedenle yaşam sürmek için kendinize bir sağlıklı beslenme programı oluşturun. Bunu rutin haline getirmeyi de asla ihmal etmeyin. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için online diyetisyenlerden de yardım alabilirsiniz. Deneyebileceğiniz başka yöntemler olduğunu da belirtelim isteriz:

 • İlk adım sizce nedir? Elbette spor! Düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Hareketsiz kalmak, sağlıksız bir şekilde hızlı kilo almanıza neden olacaktır. Her gün, sokağa çıkın ve en az 10 bin adım atın. Temiz hava da almış olursunuz. Daha fazla da adım atabilirsiniz, bu tamamen size kalmış. Koşu gibi aktiviteleri de gerçekleştirin. Ama dediğimiz gibi, en az 10 bin adım atmak şart.
 • Bol bol su tüketmeye her zaman dikkat edin. Su hayattır sözü gerçekten doğru! Su içmek, vücudunuzda yer alan kötü toksinleri atmanızı sağlar.
 • İşlenmemiş, paketlenmemiş gıdalar tüketin. Az yağlı süt ve yoğurtlar, kepekli tahıllar, sert kabuklu kuru yemişler, kuru meyveler her zaman için lezzetli ve sağlıklı seçimler olmaktadır.
 • Kalorilerinizi düzenli olarak izleyebilmeniz adına yediklerinizi not tutun. Aldığınızdan daha çok kalori yakmanız, kilo vermenizin en önemli noktasıdır. Televizyon seyrederken sürekli bir şey atıştırıyorsanız ya da dışarıya çıktığınızda lokantalarda hep büyük porsiyonlar yiyorsanız bu not tutma işi bir hayli işinize yarayacak demektir. Zamanla yediklerinizi azaltmayı ya da arttırmayı da öğrenmiş olacaksınız. Harika değil mi sizce de?

İdeal Kilo Endeksi

İdeal kilo hesaplama, ideal boy ve kilo hesaplama şeklinde birçok farklı seçenek yer almaktadır. Birçoğu, evinizde yapıldığı zaman bazı hataları ortaya çıkarır. Kilonuzla alakalı herhangi bir açıdan endişeye sahipseniz, kesinlikle ilk olarak yeme düzeninize el atın. Ardından hareket etmeye başlayın.Bol bol yürüyün, koşun, aktivitelere katılın. Eğer sağlıklı bir yaşam tarzına sahipseniz, vücut kitle indeksiniz de normale dönecek demektir. Sadece biraz sabredin, hiçbir şeyin emeksiz olmadığını unutmayın. Zayıflamak ya da kilo almak için ilaç kullanmak, zayıflama kürleri hazırlayıp durmak hiç de sağlıklı bir yöntem değildir.

Eğer zayıflamak ya da kilo almak istiyorsanız bunu her zaman sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Emin olun sağlıksız şekilde kilo alır/verirseniz çok daha fazla keyfiniz kaçacak demektir. Bu yüzden emekleyerek ilerleyin, ama en güzel sonuca varın. Bu yolda birilerinden destek almaktan da asla ama asla çekinmeyin.

Birçok kişi, günümüzde bu konuda bir uzmandan yardım almaktan çekinmektedir. Halbuki kilo almak ya da vermeye ihtiyaç duymak, bir sağlık durumudur. Bu durumda elbette yardım almanız gerekir. Kendi düşüncelerinize göre uyguladığınız diyetler sizi sağlığınızdan edebilir. Fakat bir doktorun tavsiyesi sonucunda alacağınız takviyeler ve yapacağınız diyetler, sizi çok daha konforlu bir konuma götürür. Bu yazıda size aktarmış olduğumuz bilgiler ışığında bir uzmana danışabilir, sizin için en uygun olan vücut kitle indeksinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızdan sonra dilerseniz Ne Kadar Sürede Kilo Verilmeli? adlı yazımızı okuyabilir yada wikipedia dan yardım alabilirsiniz. Her zaman sağlıkla kalın, hoşça kalın!Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.Giriş Yap