İdiot Nedir?

idiot-nedir-idiot kimlere denir

Sayfa İçeriği

İdiot Nedir?

 

Kime İdiot Denir?

İdiot kelimesi Yunanca kökenli olup, İngilizcede bildiğimiz üzere “aptal” anlamında kullanılır. Aynı zamanda bir psikoloji bilimi terimi olan İdiot, zeka düzeyi 0 ile 25 arasında olan ve kişisel bakımlarını yapmaktan aciz ve bakıma muhtaç insanlar için kullanılır. Bu seviye zeka düzeyinde en alt seviyedir. Bu zeka seviyesinin karşılığı 0-2 yaş düzeyidir.

İdiot Savant Nedir?

Bir de İdiot Savant dediğimiz bireyler vardır. İdiot aptal, Savant ise bilgin, bir konuda derin bilgi sahibi anlamına gelir. Yani bu insanlar genel olarak bir zeka geriliğine sahip olmakla birlikte yalnızca bir konuda üstün yeteneklere sahiptirler. Koku alma duyusu, görme duyusu, işitme duyusu çok üstün idiot savantlar, resim yapma, mekanik işler, matematiksel işlemler, sayıları ezberleme vb. konularda çok üstün idiot savantlar görülmektedir.

Gündelik Hayatta “İdiot” Kelimesinin Kullanımı

Gündelik yaşantımızda bu kelime aptal, gerizekalı, salak vb. anlamlara gelecek şekilde insanlar tarafından aşağılayıcı mahiyette kullanılmaktadır. İdiot kelimesi de birçok diğer yabancı kelime gibi dilimize girmiştir ve gündelik yaşantıda insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu kelimenin yaygınlaşmasında izlediğimiz yabancı yapımlı filmlerin, oynadığımız oyunların katkısı büyüktür. Birçoğumuzun aklına ilk duyduğunuzda “3 İdiot” isimli Amir Khan yapımlı film gelmiyor mu?

Hassasiyet Gösterilmesi Gereken Bir Nokta

Şüphesiz birçok insan bu kelimeyi bir hastalık terimi olduğundan habersiz olarak yalnızca yabancı bir kelime kullanmak niyeti ile kullanmaktadır. Ancak İngilizce kelimelerin daha artistik nasıl söylendiğine dikkat ettiğimiz kadar ne söylediğimize de dikkat etmeliyiz diye düşünüyoruz. Çünkü insanların birbirini aşağılamak için kullandığı bu kelime,  hiç görmedikleri, hiç duymadıkları insanların kendilerinin veya bir yakınlarının en büyük derdi, bir ömür katlanmak zorunda oldukları acı bir gerçek olabilir.

Belki bilmeden kullananlar anlamını öğrendikten ve bu gerçekle yüzleştikten sonra daha dikkatli olabilirler. Bu hassasiyete sahip olabilmek büyük bir erdemdir ve biz çevremizdekilere duyarlı olduğumuz müddetçe insanız. Buna benzer spastik, özürlü ve benzeri kaba şekilde tabir edilen aşağılama maksatlı kullandığımız ve dilimizden törpülememiz gereken oldukça fazla kelime var. Özürlü yerine engelli kelimesinin kullanımı daha nazik değil mi mesela? Gelecek güzel günlerin duyarlı insanları daha çok arttırması ümidi ile.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap