İlhan Cavcav Kimdir?

İlhan Cavcav

İlhan Cavcav

4 Ekim 1935 Ankara doğumlu, Türk iş adamı ve 22. Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanıdır. Çocukluğu Mamak’ın Boğaziçi mahallesinde geçen İlhan Cavcav, ilkokulu Ankara 10. Yıl İlkokulu’nda, ortaokulu ise Ankara Atatürk Lisesi’nde okumuştur. 15 yaşında okul hayatına son vermiş ve aile şirketlerinin veznesinde, sonrasında ise muhasebesinde çalışmıştır.

Gençlik yıllarında futbol oynayan İlhan Cavcav, Mamak Maskespor, PTT ve Bahçeli Gençlik’te 1950’li yıllara kadar top koşturmuştur.

1962’de aile şirketinden ayrılan İlhan Cavcav, tek başına ticarete atılmıştır. Babasının zahire dükkanını devralıp 1970’e kadar ticaretini sürdüren İlhan Cavcav aynı zamanda Polatlı Un Fabrikası’nı da çalıştırmaya başlamıştır. Sonrasında satın aldığı arsayla birlikte un fabrikası kurmuştur. Aynı zamanda entegre sentetik çuval fabrikası, Ankara İnşaat A.Ş. ve Katkı Gıda adında  ekmek katkı maddeleri üretimi gibi alanlarda da faaliyet göstermiştir.

İlhan Cavcav kimdir
İlhan Cavcav

İlhan Cavcav ve Spor

İlhan Cavcav spordan kopamamış ve 1975 yılında Hacettepe futbol kulübünün başkanı olmuştur. 1977 yılında yönetim kuruluna girdiği Gençlerbirliği’nin, 1978 yılında kulüp başkanlığını yapmıştır. İlhan Cavcav’ın başkanlığı sırasında takım, 3. Lig’den Süper Lig’e yükselmiştir.

Gençlerbirliği’ni borcu olmayan bir kulüp haline getirmek için ucuza aldığı yetenekli futbolcuları diğer kulüplere büyük rakamlarla satmıştır.

1977-1978 sezonundan itibaren 35 yıldır Gençlerbirliği kulüp başkanlığını yürüten Cavcav 56 teknik direktör değişikliği yapmıştır. Takım transferlerini kendisi yapmaktaydı.

1986 yılında Türkiye Kupası’nı ilk defa Gençlerbirliği Müzesi’ne getirmeyi başarmıştır. 1989 yılında takımını Türkiye 1. Lig’ine çıkarmıştır. 28 yıldır mücadele eden takım nihayet Cavcav önderliğinde ilk 5e girmeyi başarmıştır. Lig’ yükselme primi olan 1 milyar lira ile Türk futbolunun ilk modern futbol tesisini açmıştır.

Takımının ilk defa UEFA Kupası’nda mücadele etmesini sağlayan Cavcav 22 Ocak 2017’de Ankara Güven Hastanesi’nde 82 yaşında hayatını kaybetmiştir.yüce Allah’tan kendisine rahmet diliyoruz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap