İstenmeyen Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemlerii

İstenmeyen gebelik sonlandırma yöntemleri nelerdir? Başınıza bir istenmeyen gebelik geldi.Ve sizde bu durumdan kurtulmak istiyorsunuz. Bunu yapmadan önce yazımızı muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz. Buyurun buradan başlayalım.

 

 

 

İstenmeyen Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

 

İstenmeyen gebelik durumlarında gebeliğin sonlandırılması için tıbbi, cerrahi ve bitkisel olarak farklı farklı çözümler bulunabilir. Bir kısmı sağlıksız olan gebelik sonlandırma yöntemlerinin dikkatle araştırılması ve uygulanmaması gerekir. Hastane ve doktor kontrolünde gerçekleştirilen gebelik sonlandırma yöntemleri ise diğer yöntemlere göre daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

 

Tıbbi Gebelik Sonlandırma

İlaçla düşük yapma olarak da tabir edilen tıbbi gebelik sonlandırma yönteminde birkaç ilacın kullanılması ile düşük gerçekleşebilmektedir. Tamamen doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar anne karnındaki bebeğin gelişimini durduran ve rahimin kasılmasını sağlayan ilaçlardır.

 

Gebelikte bebeğin gelişimini sağlayan progesteron hormonunu durdurmak amacıyla doktor tarafından gebeye bir ilaç verilir. Bu ilacın kullanımından iki gün sonra rahime etki eden ve kasılma sağlayan başka bir ilaç daha verilecektir. İlaçların en büyük etkisi birkaç gün içerisinde düşük yapmayı sağlamasıdır. Ancak yanlış kullanımda rahimin bozulması ve yeniden hamile kalamama gibi sorunlarda yaşanabilmektedir.

 

Cerrahi Gebelik Sonlandırma

Rahim ağzının çeşitli aletlerle açılması ve ceninin kesici aletlerle dışarı çıkarılmasından oluşan bu işlem genelde kadınlar için ikinci sırada yer alan bir uygulamadır. Tıbbi gebelik sonladırma yönteminin tercih edilemediği ya da farklı komplikasyonların oluşması nedeniyle bu uygulama tercih edilebilir. İlerleyen gebeliklerde tercih edilen bu yöntem rahimde herhangi bir parça kalmasını engellemektedir.

 

Cerrahi gebelik sonlandırma yöntemi rahim ağzından bebeğin çıkarılması şeklinde olabileceği gibi ilerlemiş gebeliklerde karından bir kesi açılarak bebeğin çıkarılması şeklinde de olabilir. Kanama, kramp ve ağrı gibi belirtilerde bu işlem sonrası karşılaşılan durumlardandır.

 

Sağlıksız Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

Gebelik sonlandırma yöntemleri içerisinde bitkisel karışımlar kullanmak ya da doktor tarafından tavsiye edilmemiş ilaçlar kullanmak oldukça tehlikeli görülen seçeneklerdendir. İnternet üzerinde satışı yapılan bu ürünler direkt olarak hormonları etkilediği gibi ilerleyen dönemlerde hamile kalmayı önleyecek sorunlara da yol açabilir. Ayrıca bazı ilaç ve bitkisel karışımların kullanılması nedeniyle rahimde aşırı kanama durumu görülebilir. Kanamanın durdurulamaması ise bir süre sonra kan kaybına bağlı ölümlere neden olabilmektedir. Yoğun fiziksel hareketlerin yapılması gibi yöntemlerde ise düşük gibi bir durum oluşsa da annede aşırı kanama yapabilir. Mutlaka doktor kontrolünde gebelik sonlandırma yapılmalıdır.

Dilerseniz bir başka makalemiz olan Kürtaj İstanbul Yapan Merkezler adlı makalemizi de okuyabilir, dilerseniz saglik.gov.tr yi de ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap