Kabin Memuru Kimdir ve Ne İş Yapar? Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Kabin Memuru Kimdir ve Ne İş Yapar? Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Kabin memuru kimdir? Tam olarak ne iş yaparlar? Bu mesleği icra etmek için gerekli şartlar nelerdir? Hepsini anlatıyoruz.

Bu kişiler genellikle yolcu taşımacılığı yapmakta olan hava taşıtları içerisinde yolcuların konforu ve güvenliği ile ilgilenen görevlilerdir. Bunların dışında ihtiyaç duyulduğunda yardımcı pilot ve pilotların kokpit alanı içerisinde bulunmayan talimatları yerine getiren, gereken bilgileri onlara iletme gibi görevleri de olan insanlardır. Kadın çalışanların hostes, erkek çalışanlarınsa host olarak adlandırıldığını bilmekteyiz. Havacılık kuruluşları içerisindeki oluşan kurallara göre belirlenen bu insanlar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce belirlenmiş şartları da yerine getirmektedirler.

Görevleri Nelerdir?

Hosteslerin ve hostların görev alanı, kokpit kapısı itibarından başlayarak mutfak bölümüne kadar uzanan bölgeyi kapsamaktadır. Bu insanlar kokpit içinden veya uçak dışından sorumlu değildirler.

Hosteslerin ve hostların görev yetkileri hem acil hem de normal durumlar için geçerlidir. Uçağın sol ve sağ tarafında bulunmakta olan uçak çıkış kapılarını uygun talimatlar gereğince kapatır veya açarlar. Hostesler ve hostlar acil durumlar içerisinde de acil çıkış kapısını açabilmektedir. Acil çıkış kapısının hemen yanında oturmakta olan yolcularda bu sorumluluğu kabul etmiş sayılmaktadır. Uçağın iç kısmına yükleneceği zamanda gereken malzemeler kabin memurlarının görevi, şirketler tarafından farklılık göstermektedir. Hosteslerin ve hostların servis konusu içerisindeki görev tanımları da şirketler arasında farklılık göstermektedir. Bazı hava yollarında kabin memuru görevleri yalnızca belirlenen zamanlar içerisinde büfe ve servis hizmeti vermektir. Bazı hava kurumlarında ise hostesler ve hostlar bütün yolcuların istekleri ile ilgilenmelidir. Hostes ve hostların asıl amacı acil durum yaşanan olaylarda yolculara ne yapılması gerektiğini hem görsel hem de işitsel olarak anlatmaktır.

Kabin Memuru Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hostes ve hostlar havacılık kuruluşlarındaki belli kurallara göre seçilmektedir. Bunun yanı sıra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kurumunca belirlenen şartlar ile beraber şirketten şirkete değişen şartlara tabi tutulmaktadırlar. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kurumu tarafından yayınlanan ilgili haberlerde yer alan gereklilikleri sağlayarak bu kişiler ilgili mesleği icra edebileceklerine dair bir sertifika almaktadırlar.

Meslek için gereken koşullar aşağıdaki şekildeki gibi belirtilmiştir:

  • Kişi en az 18 yaşında olmalıdır.
  • Sosyal Güvenlik Havacılık kurumu tarafından belirlenen bir sağlık kuruluşundan alınan bir sağlık raporu lazımdır. Ayrıca bu kuruluştan düzenli bir şekilde fiziksel ve psikolojik muayenelerden geçmesi gerekmektedir.
  • İşletme El Kitabi içinde belirtilmekte olan şartlara uygun olmalıdır. Bu şartlar kilo, boy, psikolojik durumlar ve benzeri koşullardır.
  • Yurt dışında veya yurt içerisinde asgari olarak 10 yıllık bir eğitim veren lise ya da dengi bir kurumdan mezun olunmalıdır.
  • İyi derece İngilizce dili bilinmelidir. Bu hususla alakalı gerekli detaylar görev alacağı kurumun iç prosedürlerine göre belirlenmektedir.
  • Adli Sicil Arşivi veya Adli Sicil Kaydı bulunmaması gerekmektedir.
  • Daha önce başka bir kurumda çalışılmışsa, çalışılan hava kurumundan sağlık nedenleri veya uçuş görevlerinden disiplinsizlikle ayrılmamış olmalıdır.
Kabin Memuru
Kabin Memuru

Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Tüm hostesler ve hostlar aynı ücret üzerinden çalışmamaktadırlar. Bu duruma mesai ücretleri de dahil edilebilmektedir. Bir kabin memurunun mesai zamanları ile birlikte alacağı fiyat yaklaşık olarak ayda 10 bin TL civarında olabilmektedir. Yine de kabin memurlarının fiyatındaki değişiklik sektör içerisinde geçirdiği zaman sürecine göre de değişmektedir. Bu mesleği yapan bir kişi genellikle ilk yılında 5 ya da 6 bin TL maaş alırken ikinci senelerinde bu rakam yaklaşık 7 ile 8 bin TL arasında değişebilmekte. Sektör içerisinde 15 yılı aşkın çalışan bir kabin memurunun ise aylık ücreti yaklaşık 10 bin TL civarındadır. Bütün kabin memurların yıl içerisinde 4 maaş ekstra olarak ikramiye edilmektedir. Aylık maaşlarına yatılı kalınan yer, yakıt parası da dahil edilmektedir. Özellikle yaz ayları içerisinde çok fazla çalışan kabin memurları aylık 80 saati aştıklarında ek ücret almaktadır. Kabin memuru maaşları yine de havayolu şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Kabin Memuru Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bu başvuruları internet siteleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Belirtilen şartları taşımayan kişilerin veya yanlış bilgilendirme yapan kişilerin başvuruları kesin bir şekilde kabul edilmemektedir. İlan içerisinde verilen özellikleri sağlayan adaylar mülakat, online uygulama gibi test süreçlerine katılmaktadır.

Değerlendirme süreçlerinde belirtilen kriterlere uymayan adaylar sürece devam edememektedir. Tüm bu sürecin sonunda ilgili özellikleri sağlayan başarılı adaylara iş teklifleri sunulmaktadır. Böylece adaydan işe başlama evraklarının hazırlanması istenmektedir. İstenilen evrakların eksiksiz olması ve olumlu değerlendirilmesi sonucunda aday eğitimlere yönlendirilmektedir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap