Kaç Tane Kültür Vardır?

kaç tane kültür vardır

Kaç Tane Kültür Vardır? Sorusu ile karşınızdayız. Bu sorunun detaylı cevaplaması olacak olan bu yazımızda sizler için kültürün birçok çeşidine değiniyor olacağız. Böylece kültürel çeşitliliği bilerek daha bilinçli bir şekilde kültürleşme faaliyetlerini yürütebiliriz. Bu yazı içeriğimizde Karşı kültür örnekleri, Alt kültür Nedir, Egemen kültür nedir, Kültüre örnek, Folk kültür nedir, Folk kültür nedir, Kitle kültürü örnekleri, Popüler kültür nedir konularına ve sorularına değineceğiz.

 

 

 

Kültür Çeşitleri Nelerdir?

Kaç Tane Kültür Vardır? İnsan topluluklarının olduğu her yerde bir kültür vardır. Bu kültür sadece insanlara özgü değil aynı zamanda hayvanlar aleminde de belli bir kültür bulunmaktadır. Kültürler aslında bir toplumun bir arada yaşaması için gerekli olan düzenlemeleri oluşturur. Bu yüzden kültür çeşitleri çok fazladır. Kültürel çeşitlere baktığımızda karşımıza şu şekilde kültürel çeşitlilik çıkacaktır.

Kültür çeşitleri:

  • Genel Kültür: Bir toplumda var olan ülkenin kültürü dediğimiz kavramdır.
  • Alt Kültür: Genel kültürle uyumlu olup kendine özgü değerleri ve normları olan farklılardır.
  • Maddi Kültür: Bir toplumun üretimini, bilgisini, becerilerini ifade eden bir fiziksel bir görünümdür.
  • Manevi Kültür: Toplumunu düşüncesi, inançları ve değerlerini kapsayan yaşam tarzıdır.
  • Baskın Kültür: Bir toplumun içerisinde en güçlü kültür olarak karşımıza çıkar.
  • Karşıt Kültür: Egemen toplumsal kültürün tamamına karşı gelen yaşam biçimleridir.
  • Kitle Kültürü: Toplumun ürettikleri ticari kaygılarla üretilen kitlesel düzeyde tüketilen kültür.
  • Halk Kültürü: Bir toplumun nesilden nesile geçen sözlü hikayeler yoluyla oluşturulan halk kültürüdür.
  • Yüksek Kültür: Toplum içerisinde varlığını sürdüren özel bir yaşa biçimi yaşayan elit grupların yaşamıdır:
  • Popüler Kültür: Hızlı bir şekilde üretilen ve yine aynı hızda tüketilen ticari ürün öğeleridir.

Kültür çeşitlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Sıralanan bu kültürel çeşitliliğin her biri toplumun başka bir kültürünü ve düzenini hedef almaktadır.

Kültür Çeşitliliğinin Kültürlere Etkisi

Kültür çeşitliliğinin her biri farklı süreci yürütmektedir. Bu kültürel çeşitlilik sayesinde bir toplum hakkında genel bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir. Nasıl ki bir insan psikolojik olarak nasıl harekât edeceğiz psikoloji bilimi ile tespit edilebiliyor ise yine aynı şekilde kültürde bir toplumun psikolojisidir. Dolayısıyla bu kültürel çeşitlilik her ülkenin kendine özgü bir biçimi olarak ortaya çıkar. Ancak son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte kültürün diğer tüm öğeleri popüler kültür altında can çekişmektedir.

Öyleki satılmayan kot pantolonları satmak için yepyeni bir popüler kültür oluşturup kısa sürede o pantolonların satışı yapılırken aynı zamanda para kazanılmak istenen birçok ticari üründe de popüler kültür kullanılmaktadır. Aslında popüler kültür günümüzde kültürden çok kapitalizmin reklam kanalı gibi olmuştur. Buna ışık tutan en büyük şey ise sosyal medyalardır.

Kültür Oluşturma ve Önemi

Japonya bundan yüzyıllar önce çok kötü durumda idi. Japon halkı tembel ve aynı zamanda modern kültür dedikleri Avrupa kültürü altında ezilmiş ve özenti bir toplum olmuştu.

Japonya bir türlü atak yapamıyor ve halk istenilen performansı sergileyemiyordu. Japonya hiçbir şey üretemiyordu, basit bir fikir dahi oluşturamıyordu. Buna son vermek isteyen Japon yöneticiler sosyologlar, tarihçiler ve psikologlar ile bir çalışma yaparak yepyeni bir kültür ortaya çıkardılar.

Bu yeni kültürün adı Samuray kültürüydü. Japonya krallık zamanında iken kralları için canını vermiş Japon tarihinin en asil savaşçıları olarak bilinen Samurayların kültürlerini çıkarıp bu kültürü Japonya halkına benimsetmek istediler. Uzun araştırmalar sonrasında Japon halkının nasıl olması gerektiğine karar verdiler ve Samuray kültürü Japon halkı arasında yaymak için farklı yöntemlere başvurdular. Öncelikle broşürler bastırıldı bu broşürler uçaklar ile tüm Japonya sokaklarına dağıtıldı.

Samuray Japon Kültürü Doğuyor

Japonya halkı bu uçaklar ile atılan broşürler sayesinde atalarını tanımış oldular. Kendileri de o insanların çocuklarıydılar.

Japonya hükümeti uçak ile kültür dağıtımına devam etti. Her seferinde farklı konular işlendi. Hemen arından devlet destekli kültürel kitaplar yayımlandı. Yetmedi okullarda yeni kültürün öğretilerini benimsetmeye başladı. Eğitim sistemi sil baştan yapıldı.

Toplu yaşam alanlarında devletin özel olarak tuttuğu anlatıcılar Samurayları ve kahramanlıklarını anlattı. Birçok Samuray hikâyeside anlatıcılar tarafından uydurulmuştu. Çok geçmeden Japon halkının kültürü tamamıyla değişti ve Japonya üretime başladı. Hızlı bir şekilde makinalaşma ve sanayileşmeye gidildi. Kısa sürede ABD ile yarışır hale geldiler. ABD önce Japonya ile dalga geçmek adına inceltilmiş demiri Japonya’ ya gönderip işte bizim teknolojimiz bir demiri bu kadar inceltebiliyor. Uğraşmayın bizim kadar iyi olamazsınız mesajını verirken Japonya o incecik demire bir delik açıp demiri ABD’ ye yeniden iade etti. Japonya bu davranışı ile verdiği not ise açıktı.

Kültürler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için ktb.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bir diğer konu başlığımız olan Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?  makalemizi de inceleyebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap