Kalp Hastalıkları Niye Olur?

Kalp Hastalıkları Niye Olur

Kalp Hastalıkları Niye Olur? Sorusu birçok insan tarafından sık sık sorgulanmakta ve sorulmaktadır. Bizde sizler için en doğru bilgileri vermeyi kendimize borç bildik ve bu yüzden sizler için detaylı araştırmalar ve incelemeler yaptık. Yaptığımız araştırma ve incelemeler neticesinde bu yazımızda Kadınlarda kalp hastalıkları belirtileri, Genç yaşta kalp hastalığı belirtileri, Kalp yetmezliği öldürür mü, Kalp hastalıkları belirtileri, Sağ kalp yetmezliği, En tehlikeli kalp hastalıkları, Kronik kalp hastalıkları nelerdir, Kalp yetmezliğine ne iyi gelir? Gibi soruların veya konuları işleyip cevaplarını vereceğiz.

 

 

 

Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Kalp hastalıkları sadece bir tek türü bulunmamaktadır. Kalp hastalıklarının birçok türü bulunmaktadır. Bu türlerin her biri kendi içerisinde farklı nedenlere dayanmaktadır. Farklı nedenleri olduğu gibi farklı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Ancak bu yazımızda tüm kalp hastalıklarına değil çok daha sık rastlanan kalp hastalıklarına değineceğiz. En sık görülen kalp hastalıkları şöyledir:

 • Koroner Arter Hastalıkları: Nerdeyse tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada olan kalp hastalığıdır.
 • Mitral Kapak Hastalıkları: Nefes darlığı, efor kapasitesinin düşüşü ve çarpıntı gibi şeylere sebep olmaktadır.
 • Aort Kapak Hastalıkları: Göğüs ağrıması, bayılma veya nöbet gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.
 • Aort Anevrizmaları: Ölüme sebep olabilen bir kalp hastalığıdır. Tedavisi için erken teşhis önemlidir.
 • ASD (Atriyal Septal Defekt) Kalp duvarında yer alan kulakçıkların delik olmasıdır. Tedavisi cerrahi yöntemdir.

Görüldüğü üzere kalp hastalıkları son derece ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu yüzdendir ki kontrolü, teşhisi ve tedavisine dikkat etmeniz önem arz eder.

Kalp Yetmezliği Öldürür Mü?

Kalp yetmezliğinin işleyişine baktığımızda aslında karşımıza şu şekilde bir durum ortaya çıkar. Kalp vücuda kan pompalamakla görevli bir organımızdır. Ancak kalp vücuda yeterli miktarda kanı pompalayamazsa işte burada birçok sorun baş göstermeye başlar. Kalp tarafından vücuda yeterli kan pompalaması yapılmaz. Vücut kansız kalır ve vücudun tüm işlevleri bozulur. Artık vücut kendisinden istenilenleri yapamayacak duruma gelmiş olur. İnsan git gide zayıflar, kendisini yorgun hisseder, rahatsızlanır ve bazı semptomlar baş göstermeye başlar.

Bu aşamadan sonra kişi yavaş yavaş ölüme doğru sürüklenir ve sonunda ölüm gerçekleşir. Buradan da anlaşılacağı üzere kalp yetmezliği ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ciddi sorunu aşmak için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve önereceği tedaviyi harfiyen yerine getirmelisiniz. Çünkü kalp hastalıkları ciddi bir hastalık olup ihmale asla gelmez.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliğinin belirtilerine bakacak olursak belirtilerinin şu şekilde olduğunu görebiliriz:

 • Her zaman aşırı yorgunluk hali,
 • Yemek yeme ve iştah kaybının olması,
 • Sürekli derin öksürükler,
 • Hızla ani kilo kayıpları ile zayıflama,
 • Düzensiz nabız varlığı,
 • Karın şişkinliği ve hissi,
 • Kalp çarpması ve çarpıntıyı hissetme,
 • Zor nefes alma ve nefes darlığı,
 • Çıkıntılı halde bulunan boyun damarları,
 • Bacaklar ve ayaklarda şişkinlik,

Gibi durumlar kalp yetmezliğinin ana temel belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak şunu belirtmem gerekiyor ki buradaki hiçbir belirti tek başına kalp yetmezliğinin belirtisi olarak yorumlanamaz. Bunun için burada yer alan belirtilerin aynı anda birden çok belirtinin yaşanması gerekmektedir. Bu konu son derece önemli olup dikkat edilmelidir. Özellikle Kalp Hastalığında kulaktan dolma bilgiler ile veya arama motorlarındaki arama sonuçlarına göre teşhis koyarsanız yanlış yaparsınız. Çünkü yukarıdaki belirtilerin birçoğu kalp yetmezliğinin belirtileri olduğu gibi başkaca hastalıklarında belirtisi de olabilmektedir.

Kalp Yetmezliğinin Tedavisi Nedir?

Kalp yetmezliği tehlikeli bir hastalık olup tedavisi mümkün hastalıkların arasında yer almaktadır. Kalp yetmezliğinin birden çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tabi ki bu tedavi yöntemleri kalp yetmezliğinin neden yaşandığı ile ilgili genel bilgileri elde ettikten sonra ancak belirlenir. Çünkü kalp yetmezliğinin tek bir nedeni olamaz. Bu açıdan bakıldığında kal yetmezliğinin tedavileri şu şekildedir:

 • Kalp pilli

Kalp pili kalp yetmezliği için kullanılan tedavi yöntemlerinde sadece biridir. Bu tedavi yöntemi kalbin kan pompalamasında herhangi bir sorun olmadığı, aynı zamanda işlev bozukluğunun olmadığı ancak kalbin elektriksel sisteminde belli başlı hasarların olması durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir.

 • Kalp yetmezliği ilaçları

Kalp yetmezliği ilaçları, kalp yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan semptomların şiddetini azaltıp kalbin yükünü hafifleten ilaçların kullanılmasıyla tedavi edilir.

 • Baypass

Kalp yetmezliğinde en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Kalp tarafından dağıtılan kanlar koroner arter adı verilen damarlara iletilir. Bu damarlardan geçen kan damarlar tıkalı olduğu için akışı gerçekleştirmez ve kalp krizine neden olur. Bu yüzdendir ki baypass ameliyatı ile bu damar açılır ve tedavi tamamlanmış olur.

 • Stent

Kalp yeterince beslenmediği durumlarda kalp damarlarında tıkanmalar oluşur. Bu sorunu tedavi etmek için ilk önce lokal anestezi yapılır ve tıkalı olan damara stent takılarak tedavi tamamlanmış olur.

Dilerseniz bir önceki Nefes Darlığına Ne Sebep Olur? Nefes Darlığı Belirtileri adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap