Kamp Hayatı Hakkında

kamp

Kamp eskiden beri yapılan bir faaliyettir. Eski zamanlarda konargöçer toplulukların vazgeçilmez barınma biçimidir. Daha eski yaşamlara bakıldığında ise günümüzdeki kamp hayatı o dönemin normal yaşantısıdır. Bizim doğanın içinde yaptığımız barınaklar, yaktığımız ateşler eski dönemlerde yaşayan insanların günlük rutinidir. Belki de kamp yaptığımızda aldığımız keyif içgüdüsel bir durumdur. Bu yazımızda kamp hakkında bilinen, bilinmeyen ve yanlış bilinen birçok şeye değinmeye çalışacağız. Aynı zamanda doğada hayatta kalmak için bazı teknik bilgilerden de bahsedeceğiz. Ayrıntılara hakim olmak için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Kamp Nedir?

Geçici konaklamadır. Birçok Hollywood yapımı filmde karşılaşabileceğiniz bir faaliyettir. Türk sinemasında da işlendiği birçok örnek yapım vardır. Genel olarak bir yerden bir yere ulaşmaya çalışılırken dinlenme, uyuma ve beslenme gibi faaliyetlerin yapıldığı molalara verilen isimdir.

Bu molalarda genelde uyumak ya da dinlenmek amaçlı çadırlar kurulur. Eğer çadır yok ise çevrede bulunan doğal malzemelerden hızlıca ufak barınaklar yapılır. Ardından ateş yakılıp beslenme ya da ısınma gibi ihtiyaçlar giderilir.

Kamp yapmanın bazı kuralları vardır. Bu kuralların bazıları yasalar ile belirlenmiştir. Bazı kurallar ise yasalarda yer bulmaz. Fakat uyulmaz ise kişilerin yaşam güvenliği sağlanmayabilir. Yazımızın devamında bu kurallardan biraz bahsedeceğiz.

Kamp Yaparken Nerelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle ülkemizde ve dünyada kişiler istedikleri her yerde konaklama faaliyeti gerçekleştiremezler. Bunlar belli yasalar ile koruma altına alınmıştır. Bazı yerel güçler kişilerin art niyetli olmadığı kanaatine varırlarsa bu yasalarda esneme yapabilirler. Fakat konakla yapılacak alan seçilirken yine de bu yasalar göz önüne alınmalıdır.

İkinci yasal durum ise kamp yapılan alanlarda bazı yasak faaliyetlerdir. Örneğin bazı alanlarda ateş yakmak yasaktır. Bunun temel sebebi ise ortamın yangına oldukça müsait olması ve dikkat edilmesine rağmen yangın çıkma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bazı alanlarda ise balık tutmak ya da başkaca hayvanları avlamak yasaktır. Zaten ülkemizde av faaliyetlerini herkes yapamamaktadır. Av yapacak kişinin gerekli ekipmanlara ve ruhsatlara sahip olması gerekir.

Yukarıdakiler haricinde bazı yasal zorunluluklar da olabilir. Fakat bu zorunlulukların ayrıntısına girmeyeceğiz. Kamp yaparken doğada hayatta kalabilmeniz için diğer ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Kamp Alanı Seçimi

Öncelikle konaklama için seçilecek alan oldukça önemlidir. Dere ya da akarsu kenarlarında konaklamak genelde oldukça keyif verir. Suyun akışının verdiği huzuru hiçbir büyükşehir yaşamında duyamazsınız. Aynı zamanda suyun yakınında olmanız konaklama süresinde ihtiyacınız olan suyu taşımayacağınız anlamına da gelir. Eğer balık tutmak için gerekli izin ve ekipmanlara da sahipseniz bu durum akarsu kenarında konaklamayı daha da cazip hale getirir.

Fakat akarsu kenarları konaklamalarda birçok kolaylık sağladığı kadar büyük risklerde taşır. Olası bir yağışta akarsular taşar ve kenarlarını sel alır. Bu durumda kamp yaparken huzur değil ölüm sizi bulabilir. Bundan kaynaklı dere yataklarının biraz daha üzerine konaklamak önemlidir. Aynı zamanda yağışların yoğun olduğu mevsimlerde bu alanlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu durum kış aylarında çığ riski taşıyan yerler içinde geçerlidir.

Seçimin bir diğer önemli boyutu ise kamp alanının vahşi hayvan popülasyonudur. Eğer ayıların ve kurtların yoğun yaşadığı bir yerde konaklamayı tercih ediyorsanız kendinizi bu hayvanlardan korumanız gerekecektir. Şehir yaşamında olduğu gibi sizi koruyacak kolluk güçleri ya da binalar yakınlarınızda olmayacaktır.

Kamp Yaparken Hangi Malzemeler Gereklidir?

Bulunduğunuz alan doğada olacaktır. Bu yüzden barınma, beslenme ve güvenlik için gerekli bütün altyapıyı kuşanarak gitmeniz gerekir. En önemli malzeme çadırdır. Yağış durumuna ya da hava sıcaklığına göre malzemenin kalitesi değişkenlik gösterse de gereklidir. Yazları sizi böceklerden ve sineklerden, kışları ise soğuk havadan korur.

Bir diğer ekipman ise ateş yakmanız içindir. Bu çakmak, kibrit, çakmak taşı ya da magnezyum çubuğu olabilir. Yakacağınız ateş hem ısınmak, hem yemek pişirmek hem de sizi vahşi hayvanlardan korumak için elzemdir. Aynı zamanda sağlam bir bıçağınızın da olması gerekir. Kamp yaşamında bıçak en önemli alettir. Gerektiğinde yemek yapabilir, odun kesebilir, barınak yapabilir ya da küçük aletler yapabilirsiniz.

Bu ekipmanlar genel olarak yeterli olacaktır. Fakat vahşi hayvanların olduğu bir bölgeye gidiyorsanız güvenlik için ateşli silahlara ihtiyacınız olabilir. Eğer böyle bir ruhsata sahip değilseniz ya güvenlik hizmeti veren alanlarda konaklamasınız ya da güvenlik güçlerinden gerekli korumayı talep etmelisiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap