Karaciğer Hastalıklarına Kim Bakar?

karaciğer hastalıklarına kim bakar

Karaciğer hastalıklarına kim bakar? sorusu bu yazımızın konusu olacaktır. Sizler için yoğun araştırmalar ve çalışmalar neticesinde oluşturduğumuz bu yazımızda karaciğer hastalıkları ile ilgili birçok konuya değineceğiz. Bu konular arasında Karaciğer yağlanmasına hangi bölüm bakar, Karaciğer hastalıklarına dahiliyenin hangi bölümü bakar, Karaciğer enzimleri için hangi bölüm, Karaciğerde kist hangi bölüm bakar, Hepatit C hangi bölüm bakar, Karaciğer hemanjiom hangi bölüm bakar? sorularının cevapları olacaktır.

 

 

 

Karaciğer Hastalıkları Nelerdir?

Karaciğer hastalıkları ile ilgili herhangi bir rahatsızlık olursa başvurmanız gereken yer dahiliye bölümüdür. Çünkü karaciğer hastalıkları bir iç hastalık olduğu için bu alanla ilgilenen yerde iç hastalıklar bölümüdür. Karaciğerlerde birçok hastalık meydana gelmektedir. Bu hastalıkların her birinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin her biri karaciğerin durumu hakkında doktora bilgi verir. Genel olarak karaciğer hastalıklarına baktığımızda karşımıza belli başlı birkaç hastalık çıkmaktadır.

Karaciğer hastalıklarına baktığımızda:

  • Hepatit: Karaciğer hastalıkları içerisinde en çok rastlanan hastalıktır. Cinsel temas, Kan ve kirli sulardan bulaşır.
  • Karaciğer Yağlanması: Karaciğer ağırlığının %5’ inden fazla yağın karaciğerde toplanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Alkol tüketen kişilerde genellikle görülmektedir.
  • Siroz: Karaciğer hücrelerinin bozulması sonrası karaciğerler fonksiyonlarını yerine getirememesidir.
  • Karaciğer Kanseri: Dünya’ da en çok görülen beşinci hastalıktır. Erkeklerde daha çok görülür.
  • Karaciğer Kistleri: İyi huylu kistlerdir. Kiste neden olan nedene göre tedavisi değişkenlik gösterir.

Karaciğer hastalıkları hastalığın durumuna göre hasta için zorlu ve kolay tedavi edilebilen türleri bulunmaktadır. Kötü huylu bir kanser olarak nitelendirilen karaciğer kanseri Dünya’ da en fazla görülen hastalıklardan biridir. Sigara kullanan kişilerde karaciğer hastalıkları daha çok görülmektedir. Aynı zamanda Alkol tüketimi fazla olan kişilerde de karaciğer yağlanmasına bağlı olarak çeşitli karaciğer hastalıkları oluşur.

Karaciğer Yağlanmasına Hangi Bölüm Bakar?

Karaciğer kendini yenileyebilme özelliğine sahip bir güçlü ve aynı zamanda dirençli bir organdır. Ancak Obezite, beslenme bozukluğu ve hareketsizlik gibi faktörler yüzünden karaciğer yağlanabilmektedir. Karaciğer yağlanması hem ülkemizde hem de Dünya’da yaygın olmakla birlikte son derece önemli bir rahatsızlıktır. Çünkü tedavi edilmediği takdirde karaciğer kanseri, hepatit veya siroz gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden karaciğer yağlanmasına karşı son derece duyarlı ve dikkatli olmalısınız.

Birçok insan ve birçok hasta karaciğer yağlanması olduğunda karaciğer bir iç organ olduğundan dahiliye’ ye gidilmesi gerektiğini düşünür. Ancak karaciğer yağlanmasında karşımıza iki yer çıkmaktadır. Dahiliye bunlardan biri olmakla birlikte asıl ilgilenecek yer Gastroenteroloji bölümü olacaktır. Eğer dahiliye bölümüne giderseniz doktor sizi kısa bir muayene edip Gastroenteroloji bölümüne sevkinizi gerçekleştirebilir. Gastroenteroloji bölümünde muayene olursunuz ve yapılacak yöntemler, teknikler belirlenir.

Karaciğer yağlanmasının en büyük nedenlerinden biri hiç şüphesiz ki aşırı kilo alma problemidir. Aşırı kilo alma ile karşı karşıya olan insanlardan iseniz karaciğer yağlanması konusunda aşırı riskli gruptasınız demektir. Genel olarak çok fazla kiloya sahip olan kişilerin %80’ nde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Dahiliye Prosedürü

Tabiki karaciğer yağlanması ile ilgili şikâyetiniz olduğunda birçok hastanenin prosedürü olarak dahiliye önceliklidir. Bu yüzden ilk olarak dahiliye yönlendirilirsiniz. Burada dahiliye doktoru ile görüştükten sonra ancak Gastroenteroloji veya endoskopi bölümlerinden randevu alabilirsiniz. Bu randevuyu alabilmek içinse dahiliye doktorunun sizi bu bölümlere sevkinizi istemesi gerekecektir. Bu prosedür birçok hastanede bu şekilde işlemektedir.

Şunu unutmamak gerekir ki karaciğer yağlanması genel olarak tedavisi dahiliye’ de yapılmaz. Bunun yerine birçok yerde karaciğer yağlanmasının tedavisini Gastroenteroloji bölümü yapmaktadır.

Karaciğerde Kist Hangi Bölüm Bakar?

Karaciğer vücudun genel olarak en çalışkan organlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Karaciğerinin en büyük özelliklerinden biri ise kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahip olmasıdır. Ancak karaciğerde kist oluştuğunda bu çalışkan organ bundan etkilenmektedir. Dolayısıyla karaciğerde kist var ise yapmanız gereken tek şey karaciğerdeki kist için hangi bölüme gideceğinizi bilmek. Karaciğerde kist sorunlarına bakan yer iç hastalıkları bölümü olan Dahiliye ‘dir. Dolayısıyla hastanenizden dahiliye bölümüne giderek bu sorun için muayene olabilirsiniz.

Karaciğer Neden Önemlidir?

Karaciğer en önemli organlarımızdan biridir. Öyle ki karaciğer kanda var olan kimyasal maddeleri ve aynı zamanda ilaçlardan temizleyen yerdir. Dolayısıyla karaciğerin zarar görmesi durumunda kan içerisinde yer alan kimyasal maddeler çoğalır ve sağlık durumumuz dahada kötüye gitmeye başlar. Bu yüzdendir ki karaciğer ile ilgili son derece dikkatli olmakta yarar vardır.

Karaciğer hakkında tüm detayları sizlerle paylaşmış olduk. Dilerseniz bel ağrısı hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız Bel Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer sorularınızın cevaplarını saglik.gov.tr ‘de bulabilirsiniz.

Etiketler:
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close