Karavan Yaşamı Hakkında

karavan

Karavan 19. Yüzyıllarda kullanılmaya başlansa da günümüzde hala oldukça popülerdir. İlk başlarda sirk çalışanları ve çingeneler tarafından tercih edilen Karavan günümüzde ülkemiz için lüks bir araç halini almıştır. Zaman içerisinde hippi yaşam tarzını benimseyen kimseler tarafından daha yoğun tercih edilmiştir. Fakat salgın hastalığın hüküm sürdüğü günlerde hemen herkesin ilgisini çekmiş ve doğal olarak bu aracın fiyatlarında artış yaşanmıştır. Karavan nedir? Çeşitleri nelerdir? Nereden alınır? Hangi ehliyet sınıfı bu araçları kullanabilir? Bu ve buna benzer bütün sorularınızın yanıtını aşağıda yazdığımız makalede tüm ayrıntıları ile işledik. Sorularınızın cevabı için okumaya devam edin.

Karavan Nedir?

Kabaca mobil ev olarak tanımlanabilir. Ünlü oyuncu Kemal Sunal’ın Kartal Tibet yönetimindeki 1990 yapımı “Gülen Adam” adlı toplumsal komedi filmindeki tekerlekli evin reel hayattaki karşılığıdır. Filmden kısaca bahsedecek olursak filmin ana karakteri Yusuf’tur. Yusuf karakterini halk arasında “Şaban” olarak da bilinen Kemal Sunal canlandırır. Yusuf hayatında yaşadığı bütün olumsuzluklara gülerek tepki vermektedir ve bu durum çevresinde fark edilir. Tepkileri için doktora giden Yusuf’un evi o dönemde yoğun yapılan “gecekondu” olarak adlandırılan kaçak yapılardandır. Bu yapılar hazine arazilerine yapıldığından belli dönemlerde belediye ekipleri tarafından yıkılmaktadır. Yusuf’un evi de ekiplerce yıkılmak istenmektedir.

O dönemde yapılan evlere gecekondu denmesinin sebebi bir gece içinde yapılmasıdır. Temel atılmadan kalabalık bir ekip ile bir gecede ev yapılmaktadır. Bir gecede yapılan bu eve Yusuf yine bir gece içinde tekerlek takar ve ekiplerden kaçırır. Film bu ev çerçevesinde devam eder.

O dönem yapılan bu güldürü hem ekonomik hem toplumsal eleştiriler içerse de günümüzde ki karavan ihtiyacı ile hemen hemen aynı ihtiyaçtan doğmuştur. Ülkemizde ehli keyif bir araç olarak tanımlansa da oldukça ekonomik bir evdir. Birçok kişi de bu yüzden bu araçlara yönelmektedir.

Karavan Kentler

Dünyada bu araçların içinde yaşamlarını sürdüren birçok insan ve aile vardır. Macera için ya da sabit bir mekânda kalmamak için tercih edilse de, dünya çapında tercih edilmesinin en büyük sebebi ekonomik olmasıdır.

Biraz aylık sabit giderlerinizi düşünün. Toplumun büyük çoğunluğunun kirada olduğu gerçeği ile kira giderlerini katarak hesap yapalım. Aylık ödediğiniz kira, varsa apartman ya da site aidatı, elektrik faturası, ısınma ve yemek için gaz giderleri ve su faturası. Bunların toplamı asgari ücretin tamamına yakın bir miktar ediyor. Hatta birçok kentte asgari ücretli bir kişi tek başına bu giderleri karşılayamadığı için paylaşımlı evlerde yaşamak zorunda kalıyor.

Karavan hayatında ise bu giderler oldukça azdır. Aracın içinde yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için ayrı bir yaşam aküsü vardır. Bu akü genelde aracın tavanına yapılan güneş paneli ile şarj edilir. Aracın büyüklüğüne göre içinde banyo ve tuvalet yapılır. Banyo, tuvalet ve yemek için harcanan su araçta bulunan bir depodan kullanılır. Bu deponun hacmi küçük olduğundan suyun akışı da bilinçli olarak kısıtlanır. Bu kısıtlama dolaylı yoldan suyun israf edilmesini de engeller.

Bu depodan suyu kullanmak içinse genelde bir arıtma sistemi kurulur. Bu sistem sayesinde suyun alındığı kaynak ortalama bir temizliğe sahipse gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Buraya kadar anlatılanları düşündüğünüzde karavan içinde elektrik faturası, su faturası ve kira giderleriniz tamamen yok oldu. Diyeceksiniz ki bu araç da benzinle çalışıyor ve benzin oldukça pahalı. Evet, haklı olabilirsiniz fakat araç aynı zamanda sizin eviniz. Yani evinizi sürekli gezdirmek zorunda değilsiniz. Eğer sabit bir mekânda işiniz var ise yakın ve müsait bir alana aracınızı sabitleyebilirsiniz.

Karavan Hayatının Olumlu Yönleri

Eviniz sabit olmayacağından sizde sabit olmak zorunda olmayacaksınız. Diyelim ki x kentinin x muhitinde çalışıyorsunuz. Bu yüzden evinizi buraya yakın tutmak zorundasınız. Bu işten ayrıldığınızda ise yine evinize yakın bir iş aramak durumda kalıyorsunuz. Fakat karavan içinde yaşadığınızda başka bir semtte ya da başka bir şehirde çıkan iş fırsatlarını kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda giderleriniz oldukça düşük olacağından kazandığınız paradan da birikim yapma olanağınız doğacaktır.

Birçok kesim tarafından tavsif edilmeyen bir yaşam tarzı olarak görülse de karavan hayatı oldukça ekonomik ve oldukça keyiflidir. Mesai bitiminde stresinizi atmak için ormanın içinde konaklayabilir ve sabah işinize gidebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap