Karbon Peeling Nedir?

Karbon Peeling Nedir? Karbon Peeling İşlemi Nasıl Yapılır? Karbon Maske Nereden Alınır? Karbon Peeling Yararları Nelerdir? Karbon Peeling Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli? evet bu yazımızda konumuz güzelliğine düşkün insanların cilt bakımı olarak tedavi şekli olan karbon peeling. Nasıl yapılır nerede yaptırabilirsiniz. tüm bu konuları sizler için araştrık. Detaylı olarak yazımızda . hadi başlayalım..Karbon Peeling

Peeling işlemi, çeşitli solüsyonlar kullanılarak cildin dış tabakasının pul pul dökülmesidir. Cilde uygulanan bir çözelti veya maske, cildin üst tabakasının pul pul dökülmesini sağlar. Böylece cilt daha pürüzsüz hale gelir. Soyma işlemi; İnce çizgiler, sivilce izleri, ciltte renk değişikliği gibi sorunların giderilmesinde kullanılabilecek bir yöntemdir.

Peeling soyma işlemi cilt sorunlarına bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir. Üç farklı soyma prosedürü vardır: hafif, orta ve derin. Hafif peeling işleminde cildin sadece üst tabakası pul pul dökülür, derin peeling ise cildin daha derin tabakalarına ulaşır. Hafif peeling; Renk değişikliği, akne ve kuruluk gibi cilt problemlerini iyileştirmek için kullanılır. Bu işlemden sonuç almak için peeling işlemini tekrarlamanız gerekebilir. Derin bir peeling ise; Derin kırışıklık ve yara izi gibi hastalıkların, kanserin habercisi olan cilt lezyonlarının tedavisinde kullanılabilecek bir uygulamadır. Derin soyma işlemi genellikle tekrar etmeye gerek kalmadan istenen etkiyi verir. Deriye çeşitli kimyasal maddeler uygulanarak uygulanan çeşitli derinliklerde kimyasal peelinglerin bir dermatoloğun kontrolü ve bilgisi dahilinde yapılması tavsiye edilir.

Peeling işlemi ile cilde uygulanabilen birçok farklı madde bulunmaktadır. Temelde aynı tedaviyi uygulayarak maddenin özelliklerinden dolayı ciltte daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Karbon Peeling Nedir?

Peeling işleminde kullanılan maddelerden biri olan karbon (aktif kömür), cilt sağlığının gelişmesine katkı sağlar. Aktif karbon, sıradan karbon yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında üretilir. Siyah ince toz için uygundur. Bu, öğütülmüş kömürde küçük boşluklar yaratır. Küçük boşluklar, toksinleri ve kimyasalları yakalamada önemli bir rol oynar. Ayrıca içi boş yapısı sayesinde kolay sindirilebilir özellik kazanır. Aktif karbon karbondan elde edilmesine rağmen normal karbon ile aynı yapıya sahip değildir.

Aktif karbon, cilde olan faydalarının yanı sıra vücutta başka faydalı etkileri olan bir maddedir. Zehirlenmede mide ve bağırsaklardaki toksik madde veya ilacı emerek zehir dozunu düşürmek için kullanılır. Kolesterolün sindirim sisteminden emilimini azalttığı için yüksek kan kolesterolünü düşürür. Aktif kömür, vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olduğu için kronik böbrek hastalığı olan hastalara yardımcı olabilir.

Aktif karbonu peeling için kullanılabilecek bir maskeye dönüştürmek, yeni bir cilt bakım ürünü devrinin açılmasını sağladı. Aktif kömür, bakterileri çekme temizleme ve buna ek olarak ciltteki kiri temizleme özelliği sayesinde oldukça etkili bir eksfolianttır. Karbon peeling işlemi sayesinde cilt; Derinlemesine temizler ve pürüzsüzleştirir.

Karbon Peeling İşlemi Nasıl Yapılır?

Etkili bir cilt bakımı yöntemi olan karbon peeling, cildi temizleyen, daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan, lekeleri gideren ve sivilce oluşumunu engelleyen bir yöntemdir. Peeling işlemi sırasında cilde kimyasal bir maddenin uygulanmasını sağladığından, bu tedavi bir dermatoloğun tavsiyesi veya gözetimi doğrultusunda yapılmalıdır. Bir kimyasala düşük doz verilmesi veya maddenin daha kısa / daha uzun süre ciltte bırakılması gibi durumlar ciltte istenmeyen etkilere neden olabilir. Karbon peeling durumunda tedavi öncesinde deneyimli bir dermatologla görüşmeye değer.

Karbon maskesi, uygulamanın sorun olmadığı kişiler tarafından kullanılabilir. Maskenin ciltteki gözeneklere daha kolay nüfuz etmesi sayesinde uygulama öncesi cilt temizlenir. Yüzün tamamına, özellikle alın, burun ve yanaklara ince bir tabaka karbon maske sürülür. Maske, parmak uçlarınızla veya yumuşak bir fırçayla masaj yapılarak cilde iyice yayılır. Karbon maskeyi gözlerinize temas ettirmemeye dikkat edin. Maskenin kuruması için yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yüz ılık su ile yıkanır. Son olarak nazikçe kurumuş yüze nemlendirici krem ​​sürülür. Karbon maskesi cildi kurutabileceğinden bu adımı atlamamanız önerilir. Karbon maskesi normal cilt tiplerine haftada 1-2 kez uygulanabilmektedir. Ancak kuru, hassas ciltler için daha seyrek uygulama önerilir.

Karbon Maske Nereden Alınır?

Karbon maskesi seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Maskeyi uygulamada maksimum etkiyi elde etmek için cilt tipinize uygun bir ürün seçmelisiniz. Yağlı cilde sahip kişiler için kil içeren bir kömür maskesi kullanmak daha avantajlı olabilir. Kil ciltten fazla sebumu emer; Bunu yaparken yağlı cilt ve sivilce oluşumu gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Kuru cilde sahip kişiler için cildi nemlendirmek için hyaluronik asit, zeytinyağı ve jojoba yağı gibi maddeler içeren karbon maskeleri tercih etmek daha avantajlı olacaktır. Bu konu hakkında hiç bilginiz yoksa mutlaka bir dermatolog ile görüşerek muayene olun. Bu sayede doktorunuz cilt tipiniz hakkında detaylı bilgi verecektir. Kendi başınıza aldığınız karbon maskeler olumsuz etkiler bırakabilir.


Karbon Peeling Yararları Nelerdir?

Yüzde en sık kullanılan tedavi karbon peelingidir. Yüze ciddi derecede olumlu etkisi vardır. Yüze uygulanan aktif karbon maskesi sayesinde ciltteki kir, toz ve yağ temizlenir. Etkili bir şekilde temizlenen cilt daha parlak görünür. Aktif karbonun özel içi boş yapısı sayesinde maske, cildin gözeneklerine kolayca nüfuz eder. Gözeneklerden kir, yağ ve diğer istenmeyen maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Derinden etkilenen bu süreç sayesinde gözenekler sağlıklı ve sıkı kalır. Yüzdeki gözeneklerin genişlemesini engeller.

Karbon soymada kullanılan aktif karbonun pürüzlü yapısı cildin üst katmanındaki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlar. Altta yatan deri dokusu bu şekilde ortaya çıkar. Cilt taze, sağlıklı ve ışıltılı görünür. Soyma işleminde karbon maskelerin kullanılması ciltteki yağ dengesini korur. Akne ve sivilceye yatkın yağlı ciltlerde yağ giderici etki gösterir. Sıcak ve nemli havalar gibi yüzün hidrasyonunu artıran durumlarda karbon peeling çok faydalıdır.

Akne; Cildin gözeneklerinde ölü deri hücreleri, sebum ve bakterilerin birikmesinden kaynaklanan bir sorundur. Akne oluşumunda rol oynayan bakteriler; Kızarıklık, şişlik ve beyazlaşma gibi akne etkilerini ortaya çıkarabilir. Kömür (karbon) peeling, derinlemesine temizleme ve gözeneklerde bakteri üremesini engelleme gibi özellikleri sayesinde sivilce oluşumunu azaltır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.


Karbon Peeling Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Karbon peeling uygulaması, çeşitli kimyasalların kullanıldığı bir yöntemdir. Bu nedenle kömür peelingi vücudun her yerinde ve özellikle ciltte istenmeyen etkilere neden olabilir. Karbon peeling yaptırmak isteyen kişiler mutlaka önce bir dermatoloğa başvurmalıdır.

  • Karbon peeling gibi kimyasal peelinglerde uygulama sonrası cildin uygun bölgesinde kızarıklık fark edilebilir. Bu durum iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Derin peeling kullanılması durumunda ciltte kızarıklık birkaç ay devam edebilir.
  • Karbon kömür peelingi nadir olmakla birlikte ciltte iz kalmasına neden olabilir.
  • peeling tedavileri ile karşılaşılabilecek bir diğer sorun ise cilt renginin değişmesidir. Özellikle hafif bir soyulma, cildin rengini koyulaştırabilir ve derin pul pul dökülme rengi açıklaştırabilir.
  • Kimyasal peelingin uygulandığı cilt bölgesinde bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlar kaydedilebilir.
  • Peeling uygulandıktan sonra cildin güneş ışığına karşı hassasiyeti artar. Peeling kullanan kişiler cildini güneşten korumak için doktorlarına danışmalıdır.

Karbon peeling, lekelerden, hafif kırışıklıklardan kurtulmak ve cildi yenilemek isteyen kişiler için oldukça etkili bir yöntemdir. Cilt bakımı ile ilgili tavsiye almak, cildinizin karbona uygunluğunu değerlendirmek, ihtiyaçlarınıza en uygun peeling yöntemini seçmek için peeling öncesi ve sonrasında deneyimli bir dermatoloğa danışmak iyi bir fikirdir.

Karbon peeling işlemini yaptırmadan önce Yüz Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Cilt sorunları hakkında cevabını merak ettiğiniz diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.