Kargo Firması Nasıl Açılır?

Kargo Firması Nasıl Açılır?

Kargo Firması Nasıl Açılır? Bu konu epey yeni bir konu. Kargo firmalarının şubelerini açmak bazı mahallelerde ve semtlerde gerekli ve kargo firmaları işlek yerlere her zaman şube açmak ister. Bu konumuzda kargo firması açmak için ne gerekiyor nereye başvurabilirsiniz. Açık açık anlattık.Buyurun ayrıntılar yazımızda

 

Kargo Firması Nasıl Açılır?

 

Kargo firması nasıl açılır? Gelişen teknolojimiz ile birlikte e ticaret sektörü ciddi anlamda büyük bir ivme kazanmıştır. Geleneksel ticarete kıyasla, e ticaret yapan pek çok firma, ciddi gelirler elde edebilmektedir. Bildiğiniz gibi E-ticarette aynı anda yüzlerce mağazayı gezebilir ve en uygun fiyat nerede hemen bulabilirsiniz fakat geleneksel ticarette gezebileceğiniz ve görebileceğiniz dükkân sayısı azdır. Bu, hem tüketicilerin en uygun fiyattan tüketim yapmasını sağlamış hem de ciddi oranda, kargo firmaların gelirlerini artırmıştır. Kargo firmaları, e-ticaret sektörünün büyümesi ile ivmelenmiş ve ciddi değerlere ulaşmıştır. Peki sizde bir kargo bayiliği alarak kargo firması işletmek ister misiniz?

 

 

 

Neden Kargo Firması?

 

Kargo firmaları, gelirlerinin yüzde 60-70’lik bir bölümünü e-ticaret gönderilerinden elde etmektedirler. Amerika veya Avrupa’daki gelişmiş ülkelere baktığımız zaman kişi başına düşen gelirde e-ticaret harcaması, Türkiye’ye kıyasla çok daha fazladır ve bu Türkiye’de sektörün hala büyümeye devam ettiği ve tavan noktaya ulaşamadığını göstermektedir. Kargo firmasının gelirleri yüzde 70 e ticaret sektörüne bağlıdır, e- ticaret sektöründeki satışlar, kargo firmalarının gelirlerini de artırır. Bu nedenle gelişen bir e-ticaret sektöründe kargo firmalarına da mutlaka yer vardır. Bu nedenle yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Kargo Bayiliği Veren Firmalar

 

  • Yurtiçi Kargo
  • Aras Kargo
  • UPS Kargo
  • MNG Kargo
  • Sürat Kargo

 

 

 

 

 

Yukarıdaki firmaların herhangi birinden kargo bayiliği alabilmek için, bir araç sahibi olmanız gerekir. Araç talebi, firma büyüklüğü ve şube lokasyonuna göre değişir. Kimi şubeler için en az 3 araç, kimi şubeler için ise bir araç yeterli olmaktadır.

 

 

 

Kargo Firması Bayilik Bedelleri

 

Kargo firmalarının bayilik için talep ettiği bedeller, firmadan firmaya göre değişmekle birlikte, şube büyüklüğüne göre de değişir. Örneğin İstiklal Caddesi’nde 100 liraya açtığınız bir şubeyi, mahalle arasında 10 liraya açabilirsiniz, bu yüzden net bir şey söylemek mümkün değil, fakat kargo firmaları genelde 200 bin TL minimum yatırım gereksinimi talep ediyor.

 

 

 

Sıfırdan bir kargo firması kurmak ise ciddi anlamda çok zor ve maliyetli. Şube ve ofis sayısı az olan kargo şubeleri genelde çok daha yüksek ücretler talep ederler. Eğer 2 km yakınınızda herhangi bir kargo şubesi yoksa, bu durumda ücretleriniz yüksek de olsa sürekli bir gönderi akışı elde edebilirsiniz

 

Sıfırdan bir kargo şirketi kurmak aslında imkansızdır. Çünkü en az 20 milyon TL sermaye gerekir. Bir ana depo, en az 100 dağıtım aracı ve diğer illerde açılacak şubeler gibi pek çok gereksinim ile karşılaşılır. Kendi kargı firmanızı kursanız bile yine bir kargo firmasının dağıtım ağını kullanmak zorunda kalacaksınız bu da biraz maliyetli olacak.

 

 

 

Kargo Firması Açmak Ne Kadar Kazandırır?

 

 

Kargo firması nasıl açılır konusunda bir sorun olmadığını umarak girişimcilerin sıklıkla merak ettiği soruya geçiyorum.

 

 

 

1-Kargo firması açmak, yerine ve lokasyonuna göre değişen oranlarda kazanç elde etmenizi sağlar.

 

2-Kargo firmaları, bayilik usulü ile açılan işletmeler için, gönderimlerden yüzde 13, gelen gönderiler için ise yüzde 18 kâr marjı vermektedir.

 

3-Örneğin bedeli 20 TL olan bir kargo, şubeye geldiğinde 3,60 TL kar edersiniz. Bedeli 20 TL olan bir kargo, sizin şubenizden çıktığında ise 2,60 TL kar elde edersiniz.

 

4-Özellikle uzaktan gönderilen, ağır kargolarda ücretler fazla olabilir ve kargo firmaları 50-100 TL gibi ücretler alabilir, bu tarz gönderilerden çok yüksek kar elde edersiniz.

 

5-Kargo firmasının pek bir gideri yoktur, bu nedenle brüt ve net kar marjları birbirine çok yakındır.

 

6-Günde ortalama 2000 liralık sirkülasyon elde eden kargo bayileri yaklaşık 300 lira kar elde ederken, daha işlek yerlerde açılmış şubeler günlük 1000 TL kar elde edebilirler.

 

7-200 bin TL yatırım bedeliyle açtığınız kargo bayisinden ayda 10 bin TL’ye kadar gelir elde edebilirsiniz.

 

Dilerseniz diğer iş fikirlerine de göz atabilirsiniz. Sermayesiz Yapılabilecek En Karlı İşler iş fikirleri ile de yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün. Eğer hazır bir işte çalışmak istiyorum diyorsanız iskur.gov.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap