Kedi Cinsleri Nelerdir? Beyaz Kedi Cinsleri Nelerdir?

Kedi Cinsleri Nelerdir? British Shorthair

Kedi cinsleri nelerdir?, büyümeyen kedi cinsleri, beyaz kedi cinsleri gibi sevimli dostlarımızın türlerini size sunacağız. Umarım yeterli bilgi verebiliriz. Hadi başlayalım. 

 

Kedi Cinsleri Nelerdir? 

Van kedisi, Tekir, Ege kedisi, Siyam kedisi, Bombay kedisi gibi birçok çeşit cinsi bulunan kediler, hayatımızın bir parçası olmuştur. En sakininden en huysuzuna, en mutlusundan en saldırganına, kediler insanoğlunun en yakın arkadaşlarından biri olmuştur. İnsanları kıtalar boyunca takip eder, fareleri, yılanları ve zehirli örümcekleri yer, etrafında yaşayanları bu tür tehlikelerden korurlardı.

Fakat son zamanlarda görev tanımları medeniyetimizin gelişmesi ve şehirde etrafımızda fare, yılan, zehirli örümcek bulunmadığından epeyce değişmiştir. Kendileri bütün gün yatıp sahiplerinden yemek beklemektedirler. Eğer oynamak isterlerse oynar, uyumak isterlerse uyur, sevilmek istenirse sırnaşırlar. Peki bu sevimli ama bir o kadar karakterleri ve görünüşleri çeşit çeşit olan ve kediden kediye değişen özelliklerini yüksek oranda etkileyen cinslerinin ortak özellikleri nelerdir? 

Kedi Cinsleri Nelerdir? Van Kedisi

 

 

Van Kedi Cinslerinin Özellikleri Nelerdir? 

Van Kedisi, çok iyi yüzmesi ile tanınır. Kendisine bakıldığında en belirgin özelliği gözlerinin birinin mavi, diğerinin kehribar olmasıdır. Çok asil bir cinstir. Tüyleri beyaz ve parlaktır. Bu cinsin yavrularında belirgin olarak iki kulağı arasında bir veya iki adet siyah nokta mutlaka bulunur. Dünya çapında sevilen, talep gören bir kedi cinslerindendir. Karakterleri ise en ufak sevgi belirtisinde size karşılık vermeleri, diğer cinslere göre çok konuşkan (tabikide meşhur miyavlamaları) olmaları belirgin karakteristik özelliklerindendir. İnsanlarla çok iyi anlaşır, muhteşem bir şekilde uyum sağlarlar. Çok ünlü bir kedi cinslerindendir. Fakat sokakta yaşama şansı çok düşüktür. Eğer alınacaksa evde bakılmalıdır. 

 

Tekir Kedi Cinslerinin Özellikleri Nelerdir? 

Tekir Kedisi, hayatta kalma bakımından en şanslı genlere sahip sokak kedileridirler. Sokakta gördüğünüz neredeyse tüm kediler tekir kedi cinslerindendir. Gözlerinin rengi siyah, mavi, sarı, gri, beyaz veya kahverengi olabilir. Melez bir kedi cinslerinden olduğundan en belirgin olarak Afrika Vahşi Kedisi ve Avrupa Mahalli Vahşi kedisi karışımıdır. Tüyleri genellikle beneklerle süslü, kül rengi veya boz rengidir. Evde yaşamaya alışabilmesinin yanında, sokakta da yaşayabilmektedir. Karakteri çok inatçıdır, boyun eğmez. Eğer bahçede, yüksek olmayan binalarda bakılırsa hem evde hem sokakta yaşayabilir. Sürekli bakım istemez. Sevmek için güvenini kazanmak gerekir. Eğer güvenini kazanırsanız sizi hayatta bırakmaz. İlginç bir bilgi olarak, eğer Tekir Kedi cinslerini sokağa salıyorsanız, sizi kendi yavrusu olarak görüp size ölü fare, kelebek, örümcek getirip beslemeye çalışabilir. Sokaklarımızdaki tatlı patili dostlarımızdır. 

 

Ege Kedi Cinslerinin Özellikleri Nelerdir? 

Ege Kedisi, maalesef resmi bir kedi cinslerinden sayılmamaktadır. Yunanistan’daki Kiklad Adaları bölgesinde kendi kendine oluşan bir kedi cinslerindendir. Tüyleri uzun, atletik ve kaslı vücudu olan bir kedi cinslerindendir. Fakat herhangi bir belirleyici görünümleri yoktur. Her kedi cinsleri neredeyse Ege kedisine benzer. Bu yüzden bir resmi bir cins olarak kabul ettirme çalışmaları 1990’dan beri devam ettirilmesine rağmen sonuç alınamamıştır. Kaynak: Wikipedia – Ege Kedisi 

 

Siyam Kedi Cinslerinin Özellikleri Nelerdir? 

Siyam Kedisi, kökenleri Tayland’a kadar dayanan bir kedi cinslerindendir. Kulakları, arka ayakları, patileri ve kuyruklarında renkli noktaları olan açık renkli kürke sahiptirler. Siyam Kedi Cinsleri doğduklarında beyaz veya krem renkte olurlar ve noktaları biraz büyümelerinden sonra gözle görülebilir hal alır. Siyam Kedilerinin yaşları ilerledikçe daha koyulaşırlar. Safkan ve asil bir ırktır. Zekaları çok üst seviyededir, sahiplerini koruma içgüdüleri çok yüksektir. Sahiplerine bağlıdırlar ve oynamayı çok ama çok severler. 

 

Bombay Kedi Cinslerinin Özellikleri Nelerdir? 

Bombay Kedisi, pantere benzer simsiyah postlu, tüyleri çok uzun olmayan bir kedi cinslerindendir. Kendisine tatlı bir ‘mini panter’ lakabı takılmıştır. Bombay kedi cinsleri, ev sahipleriyle bağ kurmasıyla ünlüdür. Çok oyun oynarlar ve eğer evde kedi, çocuk, bebek varsa onlarla bağ kurmaları kaçınılmazdır. Fakat onları yalnız bırakmak çok iyi bir fikir değildir. Depresyona girebilir, hasta olabilirler. Tam bir aile kedisidir. 

 

Büyümeyen Kedi Cinsleri Nelerdir? 

Yakınımızdan örnek vermek gerekirse İran Kedisi, biraz daha açılırsak Cornish Rex kedisi, Devon Rex kedisi, Singapura kedisi, Munchkin Kedisi çok fazla büyümeyen kedi cinsleri ndendir. Diğer kedi cinslerine göre çok küçük ve yavru izlenimi verebilirler. Çok tatlılardır. Fakat aralarından en az büyüyen kedi cinslerinden ise Munchkin Kedisidir. 

 

Beyaz Kedi Cinsleri Nelerdir? 

Ülkemizden örnek vermek gerekirse Van Kedisi, Ankara Kedisi beyaz kedi cinslerindendir. Eğer yabancı ülkelere bakarsak Balinese Kedi Cinsleri, Colorpoint Shorthair Kedi Cinsleri, Khao Manee Kedisi beyaz kedi cinslerindendir. 

 

Kedi Cinsleri Gri Olan Kediler Nelerdir? 

Gri kedi deyince akla şüphesiz ilk gelen kedi cinslerinden British Shorthair’dir. Kendileri çok uysal ve sıkıntısızdır. Tüyleri kısa ve genel olarak çok bakım istemezler. Scottish Fold kedi cinsleri gri renktedirler. Yuvarlak yüzlü düşük ve kısa kulaklı bu kedi türü her kedi severin bayıldığı bir kedi cinslerindendir. 

 

Kedi Cinsleri Nasıl Anlaşılır? 

Herhangi bir kedi cinslerini anlayabilmek için dış görünüşünü incelemek yeterlidir. Her kedi cinslerinin farklı bir görünüşü vardır. Örneğin Van Kedileri’nin en belirgin ayırt edici özellikleri olarak göz renkleri gösterilebilir. Veya Scottish Fold, British Shorthair gibi kedi cinslerinde tüylerinin gri olması ve kulaklarının kısa, tüylerinin uzun olmaması en belirgin özelliklerindendir. 

 

Umarım Kedi Cinsleri yazımızı beğenmişsinizdir. Diğer konuyla alakalı yazılarımız olan Köpek Sahiplendirme ve Köpek Eğitimi Hakkında Köpek Eğitimi nasıl yapılır yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Sağlıcakla kalın.

 

 

 

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap