Kelime İ Tevhid Nasıl Çekilir, Faziletleri Nelerdir? Kelime-İ Tevhid Okunuşu

Kelime İ Tevhid Nasıl Çekilir, Faziletleri Nelerdir?

Kelime i tevhid nasıl çekilir ;Kelime i Tevhid nedir , Kelime-i Tevhid Nasıl Okunur? Yüce Allah’ımızın Varlığını ve Birliğini gösteren  Kelime-i Tevhid yani ‘La ilahe illallah’ kelimesi en doğru ve en sevap sözlerden biridir. İmanınızı  yenilemek adına söylenebilecek en faziletli kelimelerden biri  Kelime-i tevhid hakkında tüm bilgiler aşağıdaki gibidir. Buyurun başlayalım.

Kelime i Tevhid ve Anlamı

Dinimize göre Müslümanlığı kabul eden tüm herkesin bilmesi ve içten inanılması gereken kelime-i tevhîd; en yalın en kısa haliyle “Lâilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur” anlamına geliyor. Bizler sözlü olarak bu kelimeleri  söylerken  kalb olarak  ve  tüm içtenliğimizle hissedip Yüce Allah (c.c)’un birliğine ve tek olduğuna inanmalıyız.

“La ilahe illallah” yani “Allah’tan başka ilah yoktur” anlamında olan Allah’ı bir olduğunu cümlesi, gündelik hayatımızda Yüce Allah’ı anmak için tesbih yaparken çekebileceğimiz en önemli zikirlerdendir. Şudur ki Yüce Peygamber Efendimiz (SAV) hadis-i şerifin birinde, “Zikrin (Allah’ı anmanın) en faziletlisi “La ilahe İllallah” demektir.” (Tirmizi) buyurmaktadır.

Yüce Allah, İbrahim Suresindeki 24-25. ayetinde bu zikir ile ilgili şunu söylemektedir: “Görmedin mi Allah nasıl bir misâl getirdi: Hoş bir kelime (olan kelime-i tevhîd), kökü yerde sâbit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzer. (O ağaç), Rabb’inin izniyle her zaman meyvesini verir durur. (Kulu Hakk’a yüceltir ve O’nun ebedî dostluğuna kavuşturur.) Öğüt alsınlar diye Allah, insanlara böyle misaller verir. Kelime-i tevhid‘in uzun halinde isei ”Muhammedün Resulullah” anlam olarak Muhammed Allah’ın elçisidir” manasını taşır.

KELİME-İ TEVHİD’İN ARAPÇA OKUNUŞU

KELİME-İ TEVHİD'İN ARAPÇA OKUNUŞU
Kelime-i tevhid nedir? Kelime-i tevhid okunuşu ve anlamı

 

Okunuşu: “La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah” Manası : “Allah’tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah’ın Peygamberidir”

KELİME-İ TEVHİD’İN MEALi ve AÇIKLAMASI:

1. Lâ: Yoktur. 2. ilâhe: Hiç Bir İlah.3. İllallâh: Ancak Allah’u Tealadan Başka.4. Muhammedün: Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem. 5. Resûlüllah: Yüce Allah’ın c.c göndermiş olduğu Resulüdür.

KELİME-İ TEVHİDİN FAZİLETLERİ 

“İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir.” (Buhârî, Îmân 3; Müslim, Îmân 58)

Ebu Hureyre (ra)’un naklettiklerine göre; Peygamber Efendimiz (SAV); “İmanınızı tazeleyiniz.” buyurdu.“Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?””La ilahe illallah’ı çok söyleyiniz.” buyurdu. (Ahmed bin Hanbel)

“Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir.” (Buhari)

“Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar.” (Taberani)

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap