Kilo Vermek İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

kilo vermek için yapılması gerekenler

Kilo Vermek; Pandemi döneminde hepimiz evdeydik ve pek fazla hareket edemedik ve bu yüzden bir çok kilo aldık. Ve internette nasıl kilo verebilirim? yada Kilo Vermek İsteyenler Nasıl Beslenmeli? aramalarını yaptınız ve sitemize ulaştınız.  Hoş geldiniz . Size burada nasıl kilo verilir ayrıntıları ile anlattık. Buyurun başlayalım.

 

Kilo Vermek İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

Eğer kilo vermek istiyorsanız şok diyetlere yönelmeniz mümkün. Günümüzde de malum, çok sayıda diyet türemiş durumda. Amacı zayıflamak olan birçok kişi de bu diyetlere umudunu bağlıyor, ancak birçoğu gerçekten işe yaramıyor bile.

Sorun şu ki bu diyetler ilk zamanlarda hayal ettiğinizden bile daha hızlı bir şekilde zayıflamanızı sağlıyor. Ancak hayat tarzınız haline gelmemiş ve bünyenizi zorlayan bir beslenme biçimi sonrasında sizi daha kötü etkiliyor. Sonuç: kısa sürede geri alınan kilolar.

Vücut yoyo etkisine kapılırken psikoloji de altüst oluyor. Aslında tek yapmanız gereken sağlıklı beslenmek. Belli bir yaşa kadar herhangi bir düzen oturtmamışsanız sağlıklı beslenmenin ne demek olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Fikir edinmeniz ve artık daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz için size bir rehber hazırladık.

 

Kısa Sürede Kilo Verdiren Diyetleri Unutun

Kilo kaybında tipik bir model vardır. Daha önce diyet yaptıysanız, muhtemelen siz de bunu deneyimlemişsinizdir. Temel olarak, insanlar ilk dört ila altı ay boyunca kilo kaybeder ve sonra bir duraklama dönemi yaşarlar. Sonrasında yavaş yavaş, kaybettikleri ağırlığın bir kısmını veya tamamını geri kazanmaya başlarlar. Bazıları başlangıçtan daha kilolu hale bile gelebilir.

Çok uzun süre kendinizi kısıtlamak zordur. Araştırmalar, kişilerin gerçekten katı kurallara sahip diyetler yaptıklarında bir süre sonra salmaya başlıyorlar. Bunun sebebi de ya hep ya hiç yaklaşımından kaynaklanıyor. Bir an için dahi olsa duraklamaya giren kişi buna dayanamıyor. Sonrasında da kendini başarısız ilan edip diyeti bırakıyor.

Uzun zamandır kilo problemi yaşıyorsanız, bu belki de kilolu olmanıza yol açan yaşam tarzınızı sevmenizden kaynaklanıyordur. Dolayısıyla kilo vermek için detoks yapmak, bebek maması yemek ya da glütensiz beslenmek yerine belki de sevdiğiniz şeylere yönelmelisiniz. Gerçekten sevdiğiniz ve uzun süre yapabileceğiniz değişiklik benimsemelisiniz.

Örneğin fitness yapmak size göre değilse sabah yürüyüşlerini deneyebilirsiniz. Tek başına sebze yemekten hoşlanmıyorsanız sebzelerinizi et ya da yoğurt ile tüketebilirsiniz. Ya da vazgeçemediğiniz şey tatlıysa günde bir küçük parça bitter çikolata yemekten mahrum kalmak zorunda değilsiniz. Önemli olan, zevk aldığınız ve sahip olmak istediğiniz yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır. Kilonuzu kaybederken deneyimlediğiniz hayatı sevmediğiniz sürece, bu şekilde yaşamaya devam edemezsiniz. Sonuç olarak da kaybettiğiniz ağırlık geri gelir.

 

Kilo Vermek Yerine Davranışsal Hedeflere Odaklanın

Kilo Vermek Yerine Davranışsal Hedeflere Odaklanın

Vücudumuz, genlerimiz, iş hayatımız, çevremiz ve sorumluluklarımız birbirinden farklıdır. Bütün bunlar çoğu durumda değiştiremeyeceğimiz faktörlerdir ve kilo verme çabalarımızı etkileyebilir. Yani tartıda belirli bir sayıyı görmeyi hedeflemek, çoğumuzun başarısız olmasına yol açabilir.

Tartı yalnızca kaç kilogram kaybettiğinizi gösterir. Ancak sağlığınızı, mutluluğunuzu, başarınızı, çabanızı ve öz değerinizi ölçemez. Belirli kilo verme hedefleri belirlemek yerine (örneğin, haftada 1 kilo vermek gibi), kontrolünüzdeki davranış hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin, dışarıda yemek ya da dışarıdan yemek söylemek yerine evde pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Basit bir değişiklik listesi yaparak işe başlayabilirsiniz. Şekerli içecek tüketimini durdurabilir, alkol alımını azaltabilirsiniz. Besin değeri olmayan atıştırmalıklardan kaçınabilir, fastfoodu hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Sadece bunları uyguladığınızda bile günlük 500 kalori açık yaratmış olursunuz. Uzun vadede de sağlık bir hayat tarzı benimserken kolayca kilo verirsiniz.

Kalori açığı, yaktığınızdan daha az kalori aldığınız anlamına gelir ve bu şekilde kilo verirsiniz. Ama kilo kaybı burada odak olmamalıdır. Asıl nokta, bu değişiklikleri yapmanın, ne kadar kilo verdiğinize veya hiç kilo vermemenize rağmen sizi daha sağlıklı hale getirebilmesidir. Başka bir deyişle, bunların hepsi de kendi başlarına sizi olumlu etkileyecek hedeflerdir. Saplantı haline gelme olasılıkları daha düşüktür.

 

Davranışlarınızı Bir Kerede Değiştirmeyin, Küçük Adımlarla Başlayın

Birçok kişi kilo verme sürecine başlarken tüm davranışlarını baştan aşağı değiştirmeye çalışıyor. Bu yöntemlerden biri de yemek günlüğü tutmak ve gün içinde yediğiniz – içtiğiniz her şeyi not etmek. Bazı kişiler için elbette bu faydalı olabilir. Ancak herkes için uygun bir davranış değildir, dahası kendinizi baskı altında ve robot gibi hissetmenize yol açabilir.

Özellikle yeme bozukluğu geçmişiniz varsa veya kalori sayma konusunda takıntılı olmaya eğilimliyseniz, bu tip yöntemlerden uzak durmalısınız, çünkü bu sizi tetikleyebilir. Ancak verilere tarafsız bir şekilde bakabiliyorsanız – öz değerlendirme olmadan – gıda takibi, kendinizi ve alışkanlıklarınızı tanımanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, belki de yemeyi kesebileceğiniz bir yiyecek vardır. Her sabah kahvenize 400 kalori krema eklediğinizi fark edebilirsiniz. Bunun aslında o kadar da gerekli olmadığını gördüğünüzde beslenmenizden kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak birçok insan ne tükettiğini takip etmeyi sıkıcı bulmaktadır. Bu yüzden bunun yerine hedeflerinizi takip etmelisiniz. Küçük hedeflere odaklanmak aslında ulaşılabilir olduklarınızı görmenizi sağlar. Dolayısıyla kilo verme macerasında küçük zaferlerinizi kutlayabilir hale gelirsiniz.

 

Küçük Kilo Kayıpları Büyük Sağlık Yararları Sağlayabilir

Vücut ağırlığınızın yaklaşık % 3’ünün kaybı sağlığınızı gerçekten anlamlı bir şekilde artırabilir. Kan basıncınızı değiştirebilir. Diyabetinizi iyileştirebilir. Gelecekte diyabet olmanızı engelleyebilir. Kolesterolünüzü düşürebilir. Bu yüzden çoğu insanın hayal ettiğinden daha küçük kilo kaybı bile sağlığı gerçekten anlamlı bir şekilde etkileyebilir.

Ama elbette, toplumumuzda kilo vermek baskısının büyük bir kısmı belli bir şekilde görünmekle ilgilidir. Bu küçük taktikler ise size inanılmaz kilolar verdirtmez. Bu yüzden de kendinizi durumdan ötürü memnun hissetmeyebilirsiniz. Ancak haftada 1 kilodan fazla vermenin sağlığınız için yararlı olmadığını unutmamalısınız.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap