Kimler Kilolu Sayılır?

vücut kitle endeksi

Kimler kilolu sayılır? Sorusu kilo problemi olan veya olmaya yatkın kişilerce gerçekten kilolu olup olmadığını net bir şekilde öğrenebilmeleri için sık araştırılan konulardan biridir. Bizde sizler için bu konuyu detaylıca araştırıp kaleme aldık. Bu yazımıza Kaç kilo obeziteye girer, Yaşa göre obezite sınırı, Obezite testi yap, Tip 2 obez, 12 yaş obezite kilo sınırı, Tip 2 obez Nedir, Who BKİ sınıflaması, Obezite sınıflaması, vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır gibi konularına değinerek geniş anlatım sağlayacağız.Kimler Kilolu Sayılabilir?

Kilo ile ilgili detaylıca bilgi edinmek için sizler için ele aldığımız bu yazımızda belki de en önemli şeylerden biri vücut kitle endeksi hesaplama yapılması olacaktır. Çünkü vücut kitle endeksinin hesaplamasını öğrenmek size birçok konuda bilimsel bilgi vereceklerdir. Vücut yağ endeksi hesaplama sizlere ne katkı sağlar:

  • İdeal kilonuzun ne olması gerektiğini belirler,
  • Sağlık açısından doğru kiloda olup olmadığınızı bilmenize katkı sağlar,
  • Boy ve kilo endeksinin hesaplamasında elde edilen değer yükseldikçe kişinin vücudundaki yağ oranı da o derece yüksek demektir.
  • Kalp krizi, diyabet veya kanser gibi hastalıklar için risk taşıyıp taşımadığını belirlemeye katkı sağlar,
  • Kişinin hangi ağırlık kategorisi içerisinde yer aldığını anlamasına katkı sağlar

Gibi veriler vücut endeksi tarafından bizlere verilen değerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla vücut kitle endeks hesaplama bizim açımızdan hesaplamasını öğrenmek son derece önemlidir.

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Her şeyden önce doğru boy oranı ve kilo ağırlığını net olarak bilmemiz gerekmektedir. Bu değerleri bildikten sonra hemen ardından boy ile kilo endeksini hesap edebilmek için vücut ağırlığı ile boy uzunluğu karesi formül olarak kullanılmaktadır. Merak etmeyin dört işlem harici sizi matematik ile sınamayacağım. Herhangi bir kilinin 1.76 m uzunluğun sahip olduğunu varsayarak 70 kg ağırlığında olduğunu düşünelim. BU durumda hesaplama şöyle yapılacaktır:

1.76 x 1.76 = 3,09 değerini buluruz.

Hemen ardından kg ve boy değeri bölünür. 70 / 3.09 = 22,65 değerini buluruz. Şimdi bu değer tabi ki konuşmuyor. Çünkü sayıların dili yoktu. Şimdi elde ettiğimiz BMI değeri olan 22.65 kişinin vücut kitle endeks puanıdır. BMI 22.65 değeri normal bir değerdir. İdeal kilo ve boy oranına sahip olduğunu gösterir. Bu değerde olan kişiler düzenli, sağlıklı veya aynı zamanda dengeli beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ancak bu değer 25 veya 29.9 aralığında çıkmış olsa idi o zaman fazla kilolu diyebilirdik. 30 ve 34.9 değerleri ise şişman kategorisine girmektedir. Bu kişiler birinci derecede obez olarak tanımlanmaktadır. Bu aşamada diyetisyen’ e mutlaka gidilmelidir.

35 ve 44.9 arasında BMI değeri ise şişman sınıfını girmekte olup ikinci derece obez olarak tanımlanabilmektedir. Bu gibi değerler kalp ve damar hastalıkları bakımından yüksek riskli kategorisine sahiptir. Diyetisyen bu aşamada da gerekledir. Son olarak 45 + değerinin üstünde BMI değeri olmuş olsa idi bu durumda aşırı şişman kategorisi oluşacaktı. Buda son seviye yani üçüncü derece obez sınıfında değerlendirilmektedir. Bir doktor ve diyetisyen eşliğinde müdahale şarttır.

Dolayısıyla vücut kitle endeksi 29,9 BMI değerinden yukarı değere sahip olan kişiler kilolu denmektedir.

Yaşlara Göre BMI Değerleri Ne Olmalı?

Her bir yaşın kendine hasta vücut kitle endeksi vardır. Bu endeksi tamamlamak kişi için son derece önemlidir. Bu yüzden yaşlara göre vücut kitle endeksine ayrıca önem verilir. İşte yaşlara göre vücut kitle endeks değerleri:Yaş Aralığı

 

İdeal BMI Değeri

 

19-24 yaş aralığı

 

19 – 24 BMI değeri

 

25 – 34 yaş aralığı

 

20 – 25 BMI değeri

 

35 – 44 yaş aralığında

 

21 – 26 BMI değeri

 

45 – 54 yaş aralığındakiler

 

22 -27 BMI değeri

 

55 -64 yaş aralığında olanlar

 

23- 28 BMI değerinde

 

65 yaş ve üstündeki kişiler içinse

 

24 -29 BMI değeri ideal olandır

 

Yaş ve BMI değeri bu şekildedir. Ancak şunu belirmemiz gerekiyor ki yaşınız her ne olursanız olsun 29 BMI değeri son nokta olarak kabul edilmektedir. Bu noktadan sonra kaslar erimeye yağlar ise daha da artmaya başlar. Bu durum son derece tehlikeli bir sonuç olur. Çünkü bir vücutta ne kadar çok yağ var ise Vücutta o kadar çok sorun var demektir.

Eğer sizde fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz Akupunktur ile zayıflama yöntemini deneyebilirsiniz. Akupunkturla Zayıflama nedir? Akupunkturun faydaları nelerdir? başlıklı içeriğimizde akupunktur ile zayıflama tedavisinden bahsettik, göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Zayıflamak ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınız için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap