Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme tedavisi

Kireçlenme tedavisi tıp alanında sıkça yapılan bir tedavi olup tıp dilindeki adı osteoartrit olarak bilinmektedir.Dünya çağındaki milyonlarca insanda olan artık kronikleşmiş eylem rahatsızlıkları olarakta tanımlanmaktadır. Bizde sizlere bu konu hakkında detaylı bir çalışma yaparak en doğru şekilde tedavinizin nasıl yapılacağını anlatmak istedik. İşte bu yüzdendir ki bu yazımızın içeriğinde Dizde kireçlenme tedavisi, Lazerle kireçlenme tedavisi, El parmaklarında kireçlenme bitkisel tedavisi, Sırtta kireçlenme belirtileri, Dizde kireçlenme ilaçları, Omuzda kireçlenme neden olur, Kireçlenme tedavisi beslenme, Kemik erimesi ve kireçlenme tedavisi gibi konulara değineceğiz.Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz kireçlenmesinin tıp dilindeki karşılığı Gonartroz kelimesi olarak geçmektedir. Diz kireçlenmesi tedavisi konusunu tam olarak ele almadan önce diz kireçlenmesinin belirtilerine bir bakalım. Diz kireçlenmesinin belirtileri:

  • Diz ağrısı
  • Dizlerde O şeklini almış deformite
  • Hareket sırasında dizlerden gelen sesler
  • Hareket kısıtlılığının yaşanması
  • Merdiven inerken veya çıkarken diz ağrısının artması

Gibi durumlarda kireçlenmeden şüphelenilebilir. Ancak bu listede yer alan belirtilere bakarak sadece bir tanesinin baş göstermesi kireçlenme olduğu anlamına gelmez. Bu belirtilerden birden çok belirti var ise işte o zaman kireçlenmeden bahsedilebilir. Peki bu dize kireçlenmesi nedenleri nelerdir?

  • Yaşlanma
  • Enfeksiyon
  • Hemofili
  • Romatizmal Hastalıklar
  • İnflamatuar Hastalıklar

Gibi nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Çıkış nedeni tedavi için önem arz eder. Çünkü çıkış nedenine göre farklı tedaviler kullanılabilir.

Diz Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri

Diz kireçlenme tedavisi çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu tedaviyi etkileyen durumlar ise hastanın yaşı, kireçlenmenin nedeni, hastanın beklentisine göre değişkenlik gösterecektir. Ancak en önemlisi hastalığın oluşum nedeninin ne olduğu tedavisinin gidişatını belirleyecektir. Diz kireçlenmesi tedavi yöntemleri şöyledir:

Yüksek Tibial Osteotomi

Bu tedavinin yapılabilmesi için hastanın 65 yaş ve altında olması gerekmektedir. Diz eklemlerinin iç kısmında tutan kireçlenmeler için yapılan tedavi yöntemleridir. Bu tedavideki asıl amaç, dizin yüklenme yükünün bir kısmını dış tarafa almaktır. Dizin iç kısmına baskılanmayı önleyerek kireçlenmenin ilerlemesini yavaşlatmaktır. Bu tedavi sonrası hasta kemik kayması yapılır ve kemir kaymasından sonra düzüne yük biner durumda olur.

Artroskopi

Diz eklem alanını açmadan ufak iki delik yardımı ile dizdeki patolojik durumu belirleyerek hastanın tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. Kireçlenme tedavi yapıldıktan sonra hasta geçici bir süre çok rahatladığını ve hatta bu ameliyatın ona çok iyi geldiğini söylese de ilerleyen yaşlarda bu şikayetlerin dahada artığı tespit edilmiştir.

Tek Taraflı Diz Protezi

Diz ekleminde yer alan iç yüzü tutan kıkırdağın aşınması ile yapılan bir yöntemdir. Bu tedavideki asıl amaç diz ekleminin sadece iç tarafında hasar görmüş kıkırdağını implantla değiştirerek hastanın ağrısız, hareketli bir diz yapısına kavuşması sağlanır. Bu dize tedavi yöntemi yapıldıktan hemen ertesi günü hasta dizine yük bindirebilir.


Osteoartrit

Kireçlenmenin tıp dilindeki karşılığı olan Osteoartrit, eklem kıkırdak yapısında meydana gelen bozulmalar ile oluşmaktadır. Bunun sonucunda ise eklem kıkırdaklarında meydan gelen kemik dokusundaki birtakım değişikler oluşmaktadır. Kemikteki büyüme ve eklem kenarlarında yer alan çıkıntılar eklemlerin normal yapısını bozmaktadır.

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki kireçlenmeye ne iyi gelir diye araştırma yaparken birçok besinle karşılaşabilirsiniz. Ancak Kireçlenmenin herhangi bir besin tedavisi bulunmamaktadır. Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar kireçlenmesi tedavi edememektedir. Sadece kireçlenmenin sebep olduğu ağrıları, şişlikleri azaltmaya yönelik tedavileri mümkündür. Ancak kireçlenmeye karşı vücudu korumak istiyorsanız. Kireçlenmeye ne iyi gelir bilmek zorundasınızdır.

Kireçlenmeye iyi gelen şeyler şöyledir:

İdeal Kiloda olmak

İdeal kilonuzda olmak kireçlenmenin önüne geçecektir. Kilonuz artıkça kireçlenme ağrıları daha da artar. Kilo verdikçe ise kireçlenmenin yol açtığı sorunların kendiliğinden azalacaktır.

Eklem egzersizleri yapmak

Kireçlenme esnasında egzersiz fikri iyi olmasada, kireçlenmenin ilerlemesini engellemesi açısından yarar sağlamaktadır.

Omega 3 besin takviyeleri almak

Kireçlenmeye bağlı ağrıları azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu yüzden balık, ceviz, zeytinyağı ve keten tohumu tüketilmelidir.

Okaliptüs yağı kullanmak

Egzama tedavisinde de sık sık kullanılan okaliptüs yağı kireçlenme ağrıları için birebirdir.

Glukozamin bazlı deniz hayvanlarını tüketmek

Deniz hayvanlarından üretilen amino-şeker olan glukozamin besinleri kıkırdağı koruyarak kireçlenmeye iyi gelmektedir.


Zerdeçal tüketimini artırmak

Zerdeçal kilo vermenize neden olduğundan ve aynı zamanda şişliğin azalmasına yardımcı olduğundan tüketilmesi önemlidir.

Yeşil çay kullanımı ile kıkırdak dokusu kaybını yavaşlatabilirsiniz.

Kireçlenmenin başladığı evrede yeşil çay tüketiminin artırılması kıkırdak dokusu kaybını en aza indirir. Böylece kireçlenmesinin yayılmasından zaman kazanılabilir.

İltihap önleyici gıdaların tüketimini artırmak

İltihaplanmaya iyi gelen gıdalara baktığımızda karşımıza turp, hardal, soğan, kereviz, limon, kuşburnu, sarımsak, tere ve maydanoz gibi gıdalar sayılabilir.

Kireçlenme neden olur? Sorusunun cevabını Kireçlenme Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizden öğrenebilirsiniz.Kireçlenme ile alakalı aklınıza takılan diğer sorular için saglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap