Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri Nelerdir, Nasıl Değerlendirilir

Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri Nelerdir

Kısmi süreli çalışma saatleri ve ücretleri hem işçiler hem de işverenler tarafından merak edilen bir konu. Haftalık çalışma bazında hesaplanan part time sürelerde işverenlerin uyması gereken bazı kurallar ve sınırlamalar mevcut, bu sınırlamalar işletmeden işletmeye değişiklik göstermekle beraber devlet tarafından kanunlarla da desteklenmekte.

Part time işçilik, yani yarı zamanlı çalışma özünde Türkiye’de yeni uygulanan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa ve Amerika’da son derece popüler olan bu çalışma metodu Türkiye’de son 10 sene içerisinde yaygınlaşmaya ve popüler olmaya başlamıştır.

Kısmi süreli çalışma saatleri ve ücretleri nelerdir sorusu artık her şehirden işverenin merak ettiği bir konu haline geldi. Öncesinde sadece İstanbul’da bilinen ve uygulanan bu sistem, günümüzde Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin başı çekmesiyle beraber neredeyse bütün Türkiye’de uygulanmakta. Hemen hemen her şehirden işverenler kurye, garson, aşçı, danışman ve benzeri mevkilerini yarı süreli çalışan işçilerle kapatmakta.

Aylık çalışma gerçekleştiren bu işçilerin hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağladıkları hem de işsizlikte pozitif bir eğilim yarattıkları bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti de çıkarttıkları kanun ve yasalarla beraber part time çalışan işçileri destelemektedir. Part time çalışma ülkedeki genç nüfusun temelini oluşturmaktadır.

Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri

Türkiye’de 2003 yılında getirilen iş kanunu ile tam süreli ve yarı süreli çalışmalar resmi olarak birbirinden ayrılmıştır. Resmî Gazete’de yayınlanan 4857 sayılı iş kanununa göre kişiler haftalık tam saatin altında bir hizmet verirlerse bu hizmetin adına kısmi süreli iş denmektedir.

Türkiye’de part time iş imkanlarından faydalananlar genellikle genç kesim, öğrenciler, ev hanımları ve emekliler oluyorlar. Boş zamanlarını maddiyat olarak değerlendirmek isteyen bu insanlar hem günlük hayatlarına devam etmek hem de daha az çalışarak daha az ücretlerle maaş alarak para kazanmaktalar.

Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri Nedir?

Resmî Gazete’de yayınlanan kanunlara göre tam zamanlı çalışma saati 45 saat olarak belirlenmiştir. Haftalık olarak hesaplanan bu süre asgari ücretten değerlendirmeye alınmakta ve işverenlerden bu değerlendirmeye uyarak işçi çalıştırmaları beklenmekte. Haftalık çalışma süresi 45 saat olan bu zaman dilimi, part time çalışan bir kişi için daha azdır.

İş kanunu düzenlemelerine göre part time çalışan bir kişi haftalık 30 saati geçmemelidir. Bu 30 saat olan çalışma süresi bir haftadaki bütün iş günleri olan 6 gün için değerlendirilmektedir. 6 gün içerisinde toplamda 30 saatten az çalışan kişiler part time işçi olarak kabul edilmektedirler.

Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri Nelerdir
Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri Nelerdir

Sigorta Hesabı Nasıl Yapılır?

Yarı zamanlı çalışmalarda ücret ve günden ziyade çalışılan zaman dilimine göre sigorta hesaplamaları yapılmaktadır. Yani bir işçinin çalıştığı saat oranına göre sigorta primleri ödenir ve bu süreye göre değerlendirme yapılır, bu noktada hesaplamalar çalışılan zamanın 7,5’e bölünmesiyle gerçekleştirilir.

Örnek vermek gerekirse; bir ay boyunca 75 saat yarı zamanlı çalışan bir kişinin sigorta hesabı 75/7,5 işlemiyle bulunur, çıkan sonuç gün olarak hesaplanır ve güne göre sigorta primi yatırılır. Sigorta priminin işçi çalıştıran her kurum tarafından yatırılması ve takibi yapılması zorunludur, aksi durumlarda işçilerin çalıştıkları işletmeyi şikayet etme hakkı mevcuttur.

Kısmi Süreli Çalışma Saatleri ve Ücretleri Hesabı Nasıl Yapılır?

Part time çalışmada maaş hesabı yapılırken genel kriter tam zamanlı çalışanın alacağı maaştır. Yani tam zamanlı bir çalışanın aldığı ücret gün ve saat dilimine ayrılarak hesaplanır, sonrasındaysa saat dilimine göre yarı zamanlı çalışana ödemesi gerçekleştirilir.

Örnek vermek gerekirse;

  • Haftalık 45 saat çalışan bir kişinin 2500₺ maaş aldığını farz edelim.
  • Bu oran 45×4 ile aylık 180 saat yapar.
  • 2500/180 sonucundaysa 13,8₺’lik bir rakam bulunur, bu tam zamanlı bir çalışanın saatlik aldığı ücrettir.
  • Part time olarak çalışan bir kişi de çalışma süresinin her bir saati boyunca 13.8₺’lik bir rakam almak durumundadır.

Bu hesaplamalar Türkiye Cumhuriyeti Devleti iş kanunları tarafınca tescillenmiş, uyulması zorunlu kurallardır.

Bu yazımızda sizlere kısmi süreli çalışma saatleri ve ücretleri konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Siz de verdiğimiz bilgilerden yararlanarak iş bulma ya da işçi çalıştırma süreçlerinde Türkiye Cumhuriyeti kanunlarıyla sabitlenmiş yasal sorumlulukları yerine getirebilirsiniz. Ayrıca Evde Hazır Ürünler Satarak Para Kazanma Yolları yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz, daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap