Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen Ne İşe Yarar Kolajen nedir_

Kolajen ne işe yarar? ;Yaşlanma belirtilerini iyileştirmek için mucizevi bir bileşen olarak görülen ve ağrılı eklemler sorununu ortadan kaldırmak için uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen Kolajen’i bu günlerde sıklıkla duymaya başladık. Peki Kolajen’i bu kadar özel kılan nedir? Gelin birlikte inceleyelim;

 

Kolajen Nedir?

Vücudunuzun dokularını birbirine bağlayan ve bir arada tutan bir protein türü olan kolajen, kemiklerden ve tendonlardan kalbinize ve saçınıza kadar her yerde bulunur. Cildin esnekliği, sıkılığı ve hücre yenilenmesindeki rolü ile ünlenmiştir, bu da onu takviyeler ve cilt kremlerinde harika bir bileşen haline getirmiştir.

Saçın neden daha az parlak hale geldiğini ve yaşlandıkça biraz “daha seyrekleştiğini” merak ettiyseniz, işte tüm bunların sebebi; Kolajen üretimi 25 yaşına geldikten sonra yavaşlar ve kadınlarda menopozdan sonra bir darbe daha alır. Ayrıca UV ışınlarına maruz kalmaktan, kirlilikten ve sigaradan da etkilenir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Eşsiz yapısı sayesinde bağ dokularınızın esnemeye dayanmasına yardımcı olan en az 16 çeşidi vardır. Mikroskop ile incelendiğinde, kolajen uzun iplere benziyor ve lifleri inanılmaz derecede esnek bir parçamız olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan bir çalışma, gram başına kolajenin çelikten daha güçlü olduğunu öne sürüyor.

O zaman bir şeyleri birbirine bağlayan vücudumuzun bu kıymetli parçası, korneanızdan kıkırdağınıza kadar vücudunuzdaki hemen hemen her yapıya şekil ve güç veriyor. En önemlisi ise, kolajen yara iyileşmelerine oldukça büyük fayda sağlar.

Kolajen Vejeteryanlar ve Veganlar İçin Uygun mu ve İşe Yarar Mı?

Yakın zamana kadar, yalnızca hayvansal gıdalardan kolajen elde edilebildiğine inanılıyordu, ancak günümüzde vejetaryen ve vegan beslenme tercihinde olan insanların sayısı arttığı için, vejetaryen kolajen takviyeleri de geliştirildi. Yapılan bilimsel araştırmalarda, genetiği değiştirilmiş maya veya bakteri kaynaklarından vejetaryen ve vegan kolajenlerde üretilmeye başlanmıştır.

Yaşlanma Karşıtı Kolajen Ne İşe Yarar?

İlk yaşlanma belirtileri genellikle sinir bozucu olan ve ilk fark ettiğimiz göz çevresinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, 45-65 yaşları arasındaki 114 insandan sekiz hafta boyunca bir kolajen takviyesi almasını isteyen bir çalışma, göz çevresindeki çizgilerin derinliğinde belirgin bir azalma gördü.

Kore’den yapılan bir araştırmada, bilim adamları ayrıca kolajen takviyesinin orta yaşlı kadınlarda dört haftalık kullanımdan sonra cilt elastikiyetini artırdığını ve aynı çalışmada 50 yaşın üzerindeki kadınların cilt nem seviyelerinin arttığını gözlemlendi.

Kaynak: Wikipedia – Yaşlanma karşıtı krem
Yaşlanma karşıtı kremler , cilt yaşlanma belirtilerini azaltarak, maskeleyerek veya önleyerek tüketiciyi daha genç gösterme vaadiyle pazarlanan, ağırlıklı olarak nemlendirici bazlı kozmesötik cilt bakım ürünleridir.

Kemik ve Eklem Sağlığını İyileştirir

Yapılan bir deneyde bilim adamları, kolajen takviyesi verilen deneklerde kemik yoğunluğu kaybının azaldığını gördüler, buda iskelet sistemimizin güçlü kalması için en önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kolajen İyileşmeyi Hızlandırır

Cilt hastalarını inceleyen bir bilimsel çalışmada, yaralı bölgelere uygulanan kolajenin iyileşmeyi artırdığını gözlemlenmiştir. Günümüzde üretilen ilaçların büyük bir kısmında kolajen ile ilaç bileşenlerin desteklenmesi ile iyileşme sürecinin hızlandırılabileceği görülmüş ve bazı ilaçlarda bu uygulamaya konulmuştur.

Kolajen Ne İşe Yarar Sorusunun Genel Cevabı, Kolajen Cildi İyileştirir

Vejeteryan kolajenin cilt sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bir pilot çalışma umut verici sonuçlar verdi. 50 gün boyunca günde 10 mg kolajen aldıktan sonra, tüm katılımcıların cilt yumuşaklığının arttığı ve yüzde 94’e yakın cilt nemlenmesi sağladığı görülmüştür.

Kolajenin işe yaraması için ne kadar Kolajene ihtiyacım var?

Kolajen kullanımının faydaları konusunda her ne kadar çok sık bir çalışma yapılmış olsa da, kullanım ölçüleri konusunda net bir çalışma yapılmamıştır. Düşük miktarda tüketmenin ya da takviye almanın, vücuda faydalı bir etki gösteremeden yok olacağı bilim insanları tarafından tartışılsa da, günlük alınması gereken miktar 6-10 mg arasında tavsiye edilmektedir. Kolajen takviyesi almanın herhangi bir yan etkisi görülmemiştir ancak, kullanmadan önce doktorunuza danışmak faydalı olacaktır.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ilginizi çekebiliceğini düşündüğümüz Yüz Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap