Köpek Eğitimi Hakkında Köpek Eğitimi nasıl yapılır

Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi Hakkında Birçoğunuz hayatında bir canlı olsun ister. Kimisi kedi, kimisi kuş, kimisi ise köpek beslemeyi düşünür. Her hayvanın kendine göre bakımı ve zorlukları vardır. Bu zorluklar ile baş etme yöntemleri de mevcuttur. Fakat bakımında en çok zorlanılan hayvanlar köpeklerdir. Köpek eğitimi bu konuda oldukça önemlidir. Köpeğine temel itaat eğitimi vermeniz durumunda yaşamınız oldukça kolaylaşacaktır. Köpeğinizi gezdirirken ya da evde vakit geçirirken bazı komutlara uygun davranışlar sergilemesi hem sizin hem de köpeğinizin yaşamını kolaylaştırır. Bu noktada köpek eğitimi ile ilgili bu yazımızı kaleme aldık. Gel, bekle, otur, git gibi basit komutları nasıl öğreteceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Köpek Eğitimi İçin Köpeğin İçgüdüsel Davranışlarını Bilmek

Bu canlılar evcilleşmeden önce sürü halinde yaşayan kurt cinleriydi. Sürü halinde yaşamlarında ise bazı kurallar vardı. Bu kurallara göre sürünün içinde Alfa diye tanımlanan lider ya da öncü de diyebileceğimiz bir çift oluyordu. Bu çiftler sürünün hareketini kontrol ediyor ve yönlendiriyordu. Avlanma, dinlenme gibi zamanları belirleyen Alfa çift bütün sürü hakkında kararlar alabiliyordu.

Bir süre sonra insanlar avladıkları hayvanların artıklarını yaşam bölgelerine atmaya başladı. Bu artıklar insanlar yiyemeyeceği fakat köpeklerin tüketebileceği gıdalardan oluşuyordu. Köpekler de avlanmaktansa bu gıdaları tüketmeye başladı ve bir süre sonra yaşamlar insanlar ile sürekli temas halinde ilerledi.

Bu ilerleyiş insanların köpekler ile yakın temasına da olanak sağladı ve insanlar köpekleri evcilleştirmeye başladı. İlk zamanlarda köpekler insanların sürülerini ya da evlerini korumak için eğitilmekteydi. Fakat bir süre sonra köpekler tamamen evcilleşip insanlara arkadaşlık da etmeye başladı.

Köpek eğitimi yapmak için ilk çağlardan bu yana insanlar köpek üzerinde hakimiyet kuruyordu. Bu hâkimiyet aslında köpeklerin sürü içindeki alfa hakimiyetine eş değerdi. Alfalar hakim oldukları sürü üyelerine bazen zarar veriyor bazen ise ödüllendiriyordu. Yani alfa sadece korkulan değil aynı zamanda saygı da duyulan bir konumdu.

Köpek Eğitimi ve Köpeğin Alfası Olma

İnsanlar köpekler üzerinde hakimiyet kurması için yukarıda bahsettiğimiz Alfa pozisyonuna gelmeleri gerekir. Bu pozisyonun en temel kuralı disiplin ve sevgidir. Bir sürü yönettiğinizi düşünün ya da büyük bir ailenin yönlendirici üyesi olduğunuzu. Sürekli kızar ve şiddet uygularsanız aile dağılır ya da gücünüz azaldığında ailenin iktidarını başka bir üye eline alır. Sürekli iyi davranırsanız bu sefer de sürüyü kontrol etmekte oldukça zorlanırsınız.

Bu sebeplerden kaynaklı köpek eğitimi öncesi köpeğinize gerekli yaşam konforunu sağlamalısınız. Ardından onu sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Bunu oyun oynayarak, sözcükler ile ve okşayarak hissettirebilirsiniz. Aynı zamanda olumsuz davranışlarında kızmalı ve bazı cezalarda vermelisiniz. Bu işlemlerin hepsini bir bütün halinde disiplinli bir şekilde yaptığınızda köpeğiniz sizin sözünüzden çıkmayacaktır. Fakat söylenen kelimelerin köpek dilinde bir karşılığı olmadığından ve biz insanlarda köpek dili konuşamadığımızdan bazı işitsel ve görsel komutlar ile köpeği bir harekete şartlandırmamız gerekir.

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi köpeğinizin alfası olduğunuzda bazı davranışlarını düzeltmeye başlayabilirsiniz. Köpek eğitimi için kullanılan bazı komutları başlıklar altında anlatalım:

  • Gel Komutu:

Köpeğinize gel diye seslenin, başta anlamayacaktır. Gelmesi için gel komutu ile birlikte sevdiği bir yiyeceği ya da oyuncağı gösterin. Yanınıza geldiğinde ödül maması verin ve okşayın. Bu faaliyeti belli aralıklar ile tekrarladığınızda köpeğinize her gel dediğinizde yanınıza ödül maması almak için gelecektir. Fakat köpeğiniz komuta alışmaya başladığında ödül mamasını her komut sonrası vermemeniz gerekir. Sadece kafasını okşamanız yeterli olacaktır.

Ödül mamalarını da köpek maması satılan yerlerden temin edebilirsiniz.

  • Otur Komutu:

Köpeğinize otur diye seslenin ve oturmasını sağlayın. Bunun için komut ile beraber kalçasını hafif aşağı itebilir ya da oturması için beline biraz bastırabilirsiniz. Oturduktan soran aferin deyip köpeğinizi okşayın ve ödül mamasını verin. Bu işlemi yukarıdaki gibi tekrar edin ve mamayı seyreltin.

  • Git Komutu:

Bazı durumlarda köpeğinizin ayağınızın altında dolaşmasını istemeyebilirsiniz. Bunun için git komutu uygun bir komut olacaktır. Köpeğinize git diye seslenin ve ileriye doğru götürüp ödül mamasını verin ve aferin deyin. Bunu bir süre tekrarlayın. Alışmaya başladığında komut ile beraber mamayı gitmesini istediğiniz yöne atın ve sonrasında yeniden aferin şeklinde sevin. Alıştıktan sonra mamayı atar gibi yapın fakat atmayın ve sadece aferin deyin. Bunu bazen mama vererek bazense sevgi sözcükleri ile tekrarlayın.

Köpek eğitimi bu şekildedir.  Başkaca öğretmek istediğiniz komutları da yukarıdaki örneklere benzer bir şekilde öğretebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar



Giriş Yap