Köpek Sahiplendirme

Ücretsiz köpek sahiplendirme

Köpek Sahiplendirme artık köpek bakımını üstlenmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem. Peki, köpek sahiplendirme nedir? Neden ücretsiz köpek sahiplendirme yapılır?

Köpek Nedir? Köpek Sahiplendirme Nedir?

Ülkenin hemen her köşesinde petshop vardır. Yıllardır bu petshoplarda yavru köpekler ve kediler sergilenip satışa sunulmuştur. İlk bakışta sevimli bir yavru insanda mutluluk hissi uyandırır. Fakat o sevimli yavru 1 metrekarelik kafeste eşya gibi sergilenmektedir.

Vitrinde sergilenen yavru köpekler hayvan severlerin ilgisini çekmek için özenle bakılır. Genelde popüler cinslerden olan bu yavrular kişide duygusal istismara sebebiyet verip, satın alınmayı hızlandırır.

Sergilenen yavruları elde etme biçimleri ise insanlık dışı bir olaydır. İnsanların seveceği ya da popüler olan hayvan cinsleri, bu işin ticaretini yapan kişiler tarafından alıkonur. Alıkoyulan bu hayvanlar ufacık kafeslerde normal döngüsünden daha sık çiftleştirilir. Çiftleşmeden olan yavrular toparlanmaya başladığında annelerinden ayrılır ve petshoplarda gördüğümüz kafeslere konur. Sık doğum yapan annelerin ise sağlığı bozulur ve çok erken ölürler. Ölen köpeklerin yerini vitrinde satılmayan köpekler alır.

Bu döngü sayesinde, hayvanlar mal ve köle haline dönüştürülür. Bu hayvanları satın alan köpek sahiplendirme yapmayan bireyler ise dolaylı olarak bu köle ticaretini besler.

Başlıkta belirtilen soruyu net bir şekilde açmak gerekir ise, köpekler canlıdır. Yıllardır insanlar ile birlikte yaşayıp birbirlerini kollamışlardır. Sizi koruyup kollayan, size dostluk eden bu canlılar “mal” değildir. Araba ya da cep telefonu gibi alınıp satılamaz.

Neden Köpek Sahiplendirme Yapılıyor ve Köpek Satışı Yapılmıyor?

Yukarıda ayrıntılı bahsettiğim sebeplerden kaynaklı, hayvan severler yıllardır pet hayvanlarının satışına tepki göstermekteydi. Bu tepkiler sonunda ilgili kurumlar tarafından algılanıp çözümler üretildi. Bu çözümler kapsamında, kedi ve köpek satışları tamamen yasaklandı.

Hala el altından satış yapanlar az da olsa bulunuyor. Fakat hayvan bakımını üstlenmek isteyen bireylerin bilinci sayesinde para ile köpek almaktansa, barınaklardan sahipleniliyor.

Köpek Barınakları

Köpek barınakları sokakta sahipsiz olan ya da sahipleri tarafından bir şekilde barınağa teslim edilmiş köpeklerin bakımını ve yeniden sahiplenmesini yapar. Bu kurumların büyük bir çoğunluğu belediye bünyesindedir. Fakat özel barınaklarda az da olsa mevcuttur.

Barınaklar bakıma ihtiyacı olmayan ve dışarıda yaşayabilecek köpekleri şehir merkezlerine bırakır. Sokaklarda gördüğümüz bazı köpeklerin kulaklarında küpe vardır. Bu küpeleri hayvan barınakları takar. Küpenin içindeki kod ile barınağın köpeğe yaptığı işlemler ve köpeğe dair diğer bilgiler elde edilir.

Köpek Barınağından Köpek Sahiplendirme Yapılır mı?

Hemen her ilde köpek barınağı vardır. Bu barınakların konumunu bağlı olduğunuz il ya da ilçe belediyelerine sorarak öğrenebilirsiniz. Ardından bu barınaklara gidip kafesler içinde bulunan köpeklerden sahiplenebilir ve bakımını üstlenebilirsiniz.

Köpek barınakları haricinde köpek sahiplendirmesi yapan bazı sayfalar ya da gönüllü kişiler vardır. Bunları ise İnstagram ya da Facebook gibi sosyal mecralardan bulabilirsiniz.

Bu kişiler ise genelde sözleşme ile köpek sahiplendirir. Peki, köpek sahiplendirmek için kişide ne gibi özellikler aranır.

Bunun yazılı bir kuralı yoktur. Barınak harici sahiplendirme yapanlar nu kuralları kendileri belirler. Fakat genel olarak köpeğe bakabilecek olgunlukta olan, öncelikle kendi sorumluluğunu alabilen, oturmuş bir yaşamı olan bireyleri tercih ederler. Aynı zamanda köpeğe kısırlaştırma işlemi yapılmasını ve düzenli olarak kontrol edilmesini şart koyarlar.

Cins Köpek Sahiplendirme

Birçok insan sahipleneceği köpeğin farklı bir cinse sahip olmasını ister. Bazıları araba markası seçer gibi köpek cinsi seçmektedir. Yani onlar için önemli olan köpeğin yakınlığı değil, görüntüsü ve yarattığı popülasyondur.

Fakat köpek sahiplenme işlemini görüntü ya da cins üzerinden değil, karşılıklı alınan etkileşim üzerinden yapmak gerekir. Çünkü sahipleneceğini köpek sizin ömür boyu dostunuz olacaktır. Eğer bir süre sonra sıkılıp köpeği sahiplendirmek isterseniz bunun köpekte yaratacağı psikolojik yıkım ağır olur.

Köpekler için hiç büyümeyen çocuklar diyebiliriz. Sürekli beş yaşında bir çocuğunuz olduğunu düşünün. O köpeğe sürekli ilgi ve sevgi vermelisiniz. Aynı zamanda gerekli bakımlarını ve beslenmesini karşılamalısınız. Kişinin köpeğe karşı sorumluluğu bununlar ile sınırlı değildir. Bahsettiğim gibi köpekler çocuk gibidir ve sahiplerine çocuk gibi karşılıksız ve saf duygular ile sıkı sıkıya bağlanır. Sahiplerinin yapacağı olumsuz bir davranış onlar için büyük bir travma yaratacaktır.

Köpekleri bir meta değil de canlı olarak ele aldığınız zaman yukarıda bahsedilenleri daha net anlayacaksınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap