Korona Virüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

korona virüs aşı randevusu

Korona Virüs Aşı Randevusu Nasıl Alınır? Hayatımızı 2020 Mart ayından beri esir alan, canımızı yakan, canlarımızı alan ve bizleri sevdiklerimizden ayırıp asosyal bir yaşama sürükleyen bu hastalık için aşı çalışmaları başladı. Öncelik olarak belirlenen bazı kesimlere aşılar vurulmaya başlandı. Öncelik sağlık çalışanları ve belli bir yaş üstü kişiler olarak belirlendi. Fakat öncelik durumunu sorgulamak ve Korona Virüs Aşı Randevusu almak için bazı işlemler gerekiyor. Bu işlemleri ayrıntılı olarak aşağıda anlatacağız. Kimler corona virüs aşı randevusu alabilir. Kimler öncelik grubundadır. Korona virüs aşı randevusu nasıl alınır? Bu sorularınızın cevabı için yazının devamını dikkatle okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Korona Virüs Aşı Randevusu Alma Yöntemleri

Bu işlem için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Fakat her yöntem için de sizin öncelik grubunda olmanız gerekir. Öncelik grubunda olup olmadığınızı aşağıdaki korona virüs aşı randevusu alma işlemleri ile öğrenebilirsiniz. Bu işlemler şu şekildedir:

  1. 182 Numarasını Arayarak Aşı Randevusu Alma İşlemi

Bu işlem en kolay ve kullanışlı işlemdir. Fakat şu an aşı işlemleri yeni başladığından ve hemen herkes aşı yaptırmak için sorgulama yaptığından hatlarda normalden daha fazla bir yoğunluk yaşanmaktadır. Bu sebeple 182 numarasını düşürmek biraz zor olabilir. Fakat sık sık ararsanız bir süre sonra hat düşecektir. Bu işlemi aşağıda ayrıntılı olarak nasıl yapacağınızı anlatalım.

Öncelikle cep telefonunuzdan ya da sabit telefonunuzdan 182 Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Çağrı Merkezini aramanız gerekir. Arama yapmadan önce hatta çok beklememek ve diğer arayan kişilerin hatta erişimini engellememek adına korana virüs aşı randevusu alma işlemi yapacağınız kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını hazırda bulundurmanız iyi olacaktır.

182 numarasını çevirdikten sonra sizi sesli bir yanıt sistemi karşılayacaktır. Sizden yapmak istediğiniz işlem hakkında bilgi almak için bazı numaralara tuşlamanızı isteyecektir. Siz aşı randevusu oluşturmak istediğinizden direkt olarak sekreterden tuşlama talebi geldiğinde “1” (bir) tuşuna basmanız gerekir.

Gerekli tuşlamanın ardından sekreter sizden randevu oluşturulmak istenen kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını (TC Kimlik No) tuşlamanızı talep edecektir. İlgili kişiye ait 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını tuşladığınızda sekreter size ya randevu tarihini ya da kişinin öncelik oluşturmadığını söyleyecektir. Eğer ki öncelik oluşturmuyor ise Sağlık Bakanlığı’nın ilgili açıklamalarını takip ediniz ya da daha sonra tekrar deneyiniz.

  1. MHRS ya da E Nabız Uygulamasından Aşı Randevusu Alma

Öncelikle E Nabız uygulamasına giriş yapmanız gerekecektir. Giriş için sizden kullanıcı adı ve şifre talep eder. Eğer kullanıcı adınız ya da şifreniz önceden yok ise E devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile de giriş sağlayabilirsiniz.

Giriş sağladıktan sonra karşınıza bir ekran çıkacaktır. Çıkan ekranda Covid-19 aşısı yazan bir kutucuk göreceksiniz. Orayı tıklamanız gerekir. Bu işlemden sonra eğer aşı önceliğine sahipseniz gerekli bilgiler ekranınıza gelecektir. Eğer ki aşı önceliğiniz  yok ise, aşı önceliğinizin olmadığını ve günlük olarak değişebileceğinden takip etmeniz gerektiğine dair bir bilgilendirme yazısı çıkacaktır.

MHRS üzerinden korona virüs aşı randevusu alma işlemleri için de benzer şekilde işlemler yapmanız gerekir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Covid-19 Aşı yazan bir kısım gözünüze çarpacaktır. Bu kısma tıkladığınızda gerekli işlemler için yönlendirmeler yapılır.

  1. SMS (Kısa Mesaj) Yolu İle Korona Virüs Aşı Randevusu Alma

Bu işlem diğer işlemlere göre daha rahat bir işlemdir. İnternette oluşan yoğunluktan kaynaklı siteye girişiniz yavaşlayabilir. Uygulamaya ya da siteye yoğun talep yani trafik olduğunda sunucu bazı hatalar vermesi normal karşılanır. Bu hataların arasında yavaş çalışma da vardır. Aynı zamanda 182 çağrı merkezinde de yoğun aramalardan dolayı çağrınız kabul edilmeyebilir ve hat meşgul çalabilir. O yüzden bu yol biraz daha kolay ve kullanışlıdır.

Öncelikle cep telefonunuzun mesaj yazma bölümüne girip, büyük harfler ile AŞI yazıp bir boşluk bırakmanız gerekmektedir. Boşluğun ardından randevu alacağınız kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını (TC Kimlik No) yazıp bir boşluk daha bırakmanız ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında bulunan seri numaranın son dört (4) hanesini girmeniz gerekir.

Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olduğunuzda bu mesajı 2023’e gönderiniz. Size konu ile ilgili gerekli bilgilendirme mesajı aynı numaradan sağlanacaktır.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu ömürler dileriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap