Kortizon Nedir? Ne İşe Yarar?

kortizon nedir kortizon ne işe yarar

Kortizon Nedir? Ne İşe Yarar? Birçok kişi, kortizon kelimesini gündelik hayatta bile sık sık duyar. Bu nedenle de merak eder. Bugün kortizona dair her şeyi birer birer anlatıyor olacağız.Hadi başlayalım >>>

Kortizon, bağışıklık ve iltihap yanıtlarını azaltıcı etki gösteren bir molekül olarak ifade edilmektedir. Bazı tür hormonlar için yerine koyma tedavisi (replasman tedavisi) şeklinde de kullanılabilmektedir. Kortizonun aktif olarak kullanıldığı sendrom ve hastalıkları ise net olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anemi
 • Lupus
 • Adrenal türde yetmezlik
 • Astım hastalığı
 • Osteoartrit ve romatoid artrit
 • Ülseratif kolit
 • Mevsimsel alerjiler
 • Şiddetli sedef hastalıkları

Kortizon, bu hastalıklarda çoğu zaman olumlu etkiler gösterir. Bu yüzden de birçok doktor, hastasını kortizon tedavisine başlatma kararı alır. Hastalardan beklenen en önemli şey ise, morallerini her daim yüksek tutmaları ve tedavileri ile alakalı umutlu olmalarıdır. Aksi halde tedavi zor bir sürece girebilir, stresten uzak bir tedavi süreci geçirmek her şeyden önemli olmaktadır.

Kortizon Nedir?

kortizon nedir ne işe yarar

Kortizon, her zaman için glukokortikoidler isimli ilaç sınıfına dahil edilir. İlaç sınıfı demek, birbiri ile tamamen aynı prensiplerle beraber çalışan bir grup ilaç manasına gelir. Aynı ilaç sınıfına mensup olan ilaçlar, birbirlerine benzeyen tıbbi olayları tedavi etme konusunda son derece etkin olarak sık sık kullanılır. Kortizon, enflomasyona sebep olan moleküllerin salınmasını tamamen durdurur. Çalışması ise bu şekilde gerçekleşir. Bu durum, aynı zamanda tüm vücudun bağışıklıkla alakalı tepkisinin ani bir şekilde düşmesine neden olur.

Kortizon İğnesi Kilo Aldırır mı?

Kortizon iğnesi, birçok hasta açısından çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Kortizon iğnesinin kilo aldırıp aldırmadığı sorusu ise çok sık soruluyor. Evet, kortizon iğnesi ne yazık ki hastaya kilo da aldırıyor. Kortizonun en sık rastlanan zararlarından biri de aşırı derecede kilo almaktır. Bireyler birkaç haftalık bir sürede 15 kilo birden alabiliyor. Yine de bu durum sizi korkutmasın. Her şey sizin daha iyi hissetmeniz içindir. Doktorunuz size kötü bir tedavi şekli sunmaz. Kortizon iğnesinin diğer zararlarına da kısa şekilde bir göz atalım:

 • Kortizon; kadınların birçoğunda adet düzensizliğine neden oluyor. Kadınlarda en çok rastlanan kortizon yan etkisi, adet düzensizliğidir. Bazı hastalar aylarca adet olamıyor, bazıları da 28 günde tam 2 kez adet görebiliyor. Bu bir derece normal görünmese de kaçınılmaz bir yan etki türü olmaktadır.
 • Kortizonun en rahatsız edici zararlarından bir diğeri de çeşitli bölgelerde kıllanma ve sivilcelenmeye neden olmasıdır. Yüz bölgesinde çıkmaya başlayan konfor bozucu kıllar, kortizon iğnesinin en belirgin etkileri arasında yer almaktadır.
 • Aşırı derecede yemek tüketimi gerçekleştirmek, çoğunlukla insanların çok kilolu veya da obez olmasının asıl sebebi olarak ifade edilir. Birçok kişi, bu durumun aslında bireylerin kendi hür iradeleriyle alakalı olduğunu düşünür. Yeme davranışı, aynen uyuma davranışı gibi, biyolojik birtakım süreçlerin himayesi içerisinde tamamen aktif bir şekilde yürütülür. Bu sebeple, aşırı derecede yemek tüketiminin iradeniz ile herhangi bir alakası yoktur. Bu durum hakkında başka etmenler de vardır. Kortizon da bu nedenlerden bir tanesidir.
 • Kortizol ise stres hormonu olarak bilinen bir hormon çeşidi olmaktadır. yapılan birçok bilimsel çalışma, stresli olduğunuz zamanlarda ya da gergin olduğunuzda vücudunuzun kortizol hormonu üretimini yükselttiğini ortaya koymuştur. Kortizol, vücut içerisinde böbrek üstü bezlerde doğal bir şekilde üretilen hormonlardan biri olarak bilinmektedir. Kortizol, stres tepkisi içerisinde aldığı rol nedeni ile genel olarak stres hormonu olarak da bilinir.
 • Kortizon, kortizolün dışarıdan alınabilen sentetik halidir. Kortizon ilaçları, kortizolün tesirini net bir biçimde taklit edebilmektedir. İkisi de, glukokortikoidler ismiyle bilinen bir hormon grubuna mensup olan steroid hormonu olmaktadır. Steroid ilaçları krem, sıvı ya da hap halinde olacak şekilde birçok farklı formda kullanılabilmektedir. Kortizol ve kortizon, vücut ağırlığına da etki etmektedir. Aslında etki etmesinin temel nedeni de budur diyebiliriz. Kortizol, kan şekerini yükseltir. Bunun yanı sıra, iltihabı azaltır. Besin metabolizmasına da katkı sağlar. Bağışıklık sistemini baskılamasıyla bilinir.

Kortizon Ne Demek?

Kortizon Ne Demek

Kortizon, sayısız hastalığın tedavisinde kullanılan özel bir molekül olmaktadır. Kortizon, böbreküstü bezleri içerisinde üretilmektedir. Vücuda birçok yarar sağlayan kortizon hormonu, ilaçlara da ilave edilmektedir. Kortizon fazla üretilir ve kullanılırsa birçok hastalığa temel oluşturur. Vücudun kortizon üretim seviyesi, kişiden kişiye değişiklik göstermesi ile dikkat çeker. Stresli, gergin ya da çok sinirli olduğunuz anlarda vücudunuzda yer alan kortizonun seviyesi yükselmeye başlar.

Kortizon Yan Etkileri Nelerdir?

Her hormonda olduğu gibi kortizon hormonunun da birçok yan etkisi bulunmaktadır. Kortizonun yan etkileri, vücudun hemen hemen her noktasında görülebilir. Mide bulantısı, vücutta şişlik oluşması, karın bölgesinde yağlanma meydana gelmesi, çocuklarda rastlanan gelişim bozukluğu durumu, tansiyon ve şekerin yükselmesi, kemik erimesi, depresyon, duygu durum değişimleri, sivilcelenme, aşırı kilo alımı, adet düzensizliği, nefes darlığı, baş ağrısı ve dönmesi gibi birçok yan etki, kortizondan kaynaklanıyor olabilir.

Kortizon, kas ve iskelet sistemini de etkiler. Kas güçsüzlüğü, kas kaybı ve kemik erimesi gibi hastalıklara neden olabilir. Bu tür yan etkiler, tedavi sürecinin ilk senesinde karşılaşılan yan etkiler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra; şiddetli derecede anksiyete ve depresyon da yine psikiyatrik kökenli kortizon yan etkilerinden biridir. Hasta kişi, uzun zaman süren bir kortizon kullanımı nezdinde baş ağrısı, vertigo, halsizlik gibi birçok sinir sistemi yan etkisine maruz kalabilmektedir. Alerjik türdeki reaksiyonlar da kortizonun yan etkileri arasındadır. Ürtiker, kaşıntı, dudak ve dilin nefes aldırmayacak kadar şişmesi, deri döküntüsü gibi yan etkiler de sıklıkla görülür.

Kortizonun yan etkilerinden korunmak

Kortizonun yan etkileri, beraber kullanıldığı ilaçlarla da bağlantılı olmaktadır. Doktorlar ve eczacılar, herhangi bir ilaç etkileşimini açıkça görebilirler ve bu konuda sizi takip edebilirler. Kortizon kullanımı sırasında meydana gelebilecek bir ilaç etkileşiminden kaçınabilmek adına ilacı kullanmadan evvel, bir eczacıya ya da uzman olan bir hekime kullanabileceğiniz bütün reçetesiz ve reçeteli ilaçları, bitkisel ve gıda türündeki takviyeleri söyleyin. Aldesleukin, diyabet ilaçları, doğum kontrol hapları, mifepriston, östrojen replasman türündeki tedaviler, karaciğer enzimlerine etki edebilen ilaç türleri, kanamaya ya da morarma gibi durumlara neden olabilecek ilaç çeşitleri, kortizonun yan etkilerini ortaya çıkarabilmektedir.

Hastalardan bazıları, kortizon kullanımı esnasında doktorlar tarafından reçeteye eklenen düşük dozdaki aspirinlerden kullanabiliyor. Hastalar, uzmanlar herhangi bir şekilde aksini belirtmediği sürece bu türdeki ilaçlara devam etmekle yükümlüdür. Kullanılan bütün takviyeler ve ilaçlar, uzmanlara tam olarak bildirildiği şekilde, ilaç etkileşiminin yönetim kısmı daha kolay gerçekleştirilmiş oluyor.

Uzman kişi size kalp krizi ya da inme gibi durumları engellemek amacıyla düşük bir dozda aspirin reçetelemişse, kendisi aksini belirtmediği sürece ilacınıza devam edin. Daha çok bilgi almak için eczacınıza ya da hekiminize danışmanız gerekiyor. Kortizon kullanımı, laboratuvarda yapılan testlerin sonucuna tesir edip yanlış bir neticenin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bir test yaptıracağınız esnada, laboratuvarda çalışan kişiye ve doktorunuza kullandığınız ilaçları söylemeniz gerekiyor. Bu, sizin iyiliğiniz açısından büyük önem taşıyor.

Kortizon Tedavisi Nasıl Olur?

Kortizon tedavisi, birçok hastalığı iyileştirme konusunda son derece etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Kortizon tedavisi; hem devlet hem de özel hastanelerde gerçekleştirilebilmektedir. Doktor tavsiyeleri ışığında tedaviden olumlu sonuç alınabilmektedir. Doktor ne kadar dozu ne kadar günde almanız gerektiği hakkında çeşitli bilgiler verecektir.

Birçok kişi, kortizon tedavisinin nasıl gerçekleştiğini merak etmektedir. Bilinen en yaygın kortizon tedavi yöntemi ise kortizon iğne takviyesi olmaktadır. Tabii ki hasta bu iğneyi kendi fikrine göre alamaz. Muhakkak doktor tavsiyesi, tedavisi ve reçetesi ile satın alabilir. Yapılan birçok araştırma sonucunda kortizonun birçok hastalığa müthiş derecede iyi geldiği ortaya çıkmıştır.

Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Kortizon tedavisinin yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin ne zaman geçeceği ise net değildir. Bu durum, kişiden kişiye değişmektedir. Bir kişide yan etkiler 1 ayda geçiyorsa başka bir kişide 4 ayda geçebilir. Bu tamamen tedavinin kalitesine ve hasta olan bireyin bünyesine bağlı olmaktadır.

Kortizon Zararları Nelerdir?

Birçok kişi, kortizonun çok fazla yararı var fakat zararları nelerdir sorusunu sıklıkla sormaktadır. Bu soruyu sürekli olarak sormakta son derece haklısınız. Sizleri tabii ki asla yanıtsız bırakmıyoruz. Kortizonun zararlarının neler olduğunu detaylı olarak anlatacağız. Mutlaka duymuşsunuzdur, toplum içinde kortizon kullanmanın çok zararlı olduğuna dair birçok hurafe dolaşmaktadır. Fakat bu hurafeler aynen diğerlerinde olduğu gibi büyük bir anlamsızlık ile sonuçlanır. Haydi gelin, bu mühim konuyla alakalı hayati detaylara hep birlikte bakalım. Korkuların bu minvalde tamamen anlamsız olduğunu beraberce gözlemlemiş olalım. Ne dersiniz? O halde başlayalım:

Tabii ki her ilaçta olduğu gibi kortizon içeren ilaçlarda da gereksiz kullanım, hasta açısından birçok zarara neden olur. Fakat bazı tür hastalıklar yaşanırken kortizon kullanılmadığı takdirde hasta bir anda zarar görmeye başlayacaktır.

Daha net ifade edebilmek adına sizlere daha güzel bir örnek verelim: Bir hastanın aktif şekilde sistemik lupus hastalığı bulunuyorsa; beyin, böbrek ya da başka bir organı tutuk bir haldeyse kortizon çok yüksek dozda kullanılmalıdır.

Aksi takdirde hasta birey vefat bile edebilir. Kortizon, aktif olan eklem iltihaplarının baskılanması konusunda da sık sık kullanılan bir şeydir. Mühim olan ise bu ilacı asla kontrolsüz bir biçimde kullanmamakla alakalıdır. Kontrolsüz ilaç kullanımı çok sakıncalıdır, bu durum dikkate alınmalıdır.

Kortizon nasıl kullanılır?

Gerektiği takdirde, doktorun tavsiye ettiği doz ve sürede kullanılması gerekmektedir. Bir kişi eğer kortizonlu ilaç kullanıyorsa; doktorunun önerilerine her zaman uymalıdır.

Hasta birey, asla tuzlu yemek yememelidir. Enfeksiyonlardan kendini büyük bir dikkatli tamamen korumalı ve bol bol yürüyüş yapmalıdır. Şekerli ve yağlı gıda tüketimini ise tamamen azaltmalıdır. Protein değeri açısından yüksek besinler tüketerek potasyumu da ihmal etmemelidir. Çünkü protein ve potasyum, hastalar açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.

Sıra geldi hastaların tüketmesi gereken besin tür ve gruplarını anlatmaya! Kayısı, muz ve narenciye (portakal, mandalina, greyfurt) çeşitlerinde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerini (süt, peynir ve ev yapımı süzme yoğurt, ayran, kefir) sık sık tüketmelidir. Bu ve bunun gibi önemli kural türlerine uyduğu zaman hiçbir hasta sorun yaşamamış olur.

Bu yazıda kortizonla ilgili birçok detaylı bilgi yer almaktadır. kortizon nedir adlı yazımızın yanında Ayrıca diğer bir yazımız olan Kortizon ne kadar sürede kilo aldırır? adlı yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.Yine de aklınızda konuyla alakalı çeşitli soru işaretleri varsa, muhakkak bir uzman hekime ya da eczacıya danışın saglik bakanlığı sitesine başvurabilirsiniz. Her iki seçenek de tüm soru işaretlerinizi cevaplandırmanız açısından uygundur. Her zaman sevdiklerinizle ve sağlıkla kalın!

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap