Kosgeb İş Planı 2021

Kosgeb iş planı 2021

Kosgeb iş planı 2021 adlı yazımızda Kosgeb başvuru süreci, içeriği, hedeflenen pazar, sunum kısmı ve olası giderler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Keyifli okumalar.

Kosgeb iş planı nedir?

Kosgeb iş planı yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için büyük bir fırsat olarak görülebilir. Bu iş planı doldurulmadan önce girişimcinin kurs almış olması ya da okumuş olduğu üniversitede seçmeli veya zorunlu girişimcilik dersi almış olması gerekir. Kosgeb iş planı 2021 doldurma konusunda bilgi sahibi olmak için, bu kurslarda yeterli eğitim verilmektedir.

Yine de bazı insanlar Kosgeb iş planı doldurmanın zor olduğunu düşünerek bu konuda danışmanlık hizmeti almak istiyor. İş planını doldurmak son derece basittir, ancak öncesinde kurulacak işle ilgili yeterli bilgi toplanmış ve güncellenmiş olmalıdır. Zaten girişimci kişi yabancı olduğu bir iş dalında şirket açmak yerine; bilgi sahibi olduğu bir iş dalında çalışmak isteyecektir. Kursu devam Bu makalede Kosgeb iş planını nasıl doldurulacağı konusunda bazı önemli bilgiler ve ipuçları vererek, girişimcileri bilgilendirmek istiyoruz. Girişimcilerin öncelikle buraya tıklayarak resmi internet sitesinden girişimcilik destek programı dosyasını bilgisayara indirerek incelemesini tavsiye ediyoruz. Yapılması düşünülen işle ilgili hem teknik detaylar hem de istihdamı artırıcı yönler ön plana çıkarılmak koşulu ile, güzel bir iş planı hazırlanabilir. Plan hazırlarken, girişimci bireyin yapacağı işle ilgili gerek rakip analizi olsun gerekse bu işin piyasadaki geçerliliği konusundan emin olması gerekiyor. Çünkü iş planı hazırlandıktan sonra içerisindeki bilgilere hakim olup olmadığınızı denetleyecek bir komisyonun önünde savunma yapmanız gerekecektir.

Kosgeb iş planı 2021: İçerisinde neler var?

Dosyanın giriş bölümünde; girişimcinin/ ortaklarının ismi iş fikri, işletmesinin adı gibi bölümlerinin doldurulması gerekiyor. Bu yüzden işletmenin adı ve iş fikri hakkında girişimcinin geniş bilgi sahibi olması gereklidir. Girişimci ilk sayfada kendini kısaca tanıtarak özellikle iş tecrübeleri hakkında bilgi verir. Çalıştığı yerleri referans göstererek kuracağı bu işletmenin tecrübeli kişilerce kurulacağı ve işin şansa bırakılmayacağı izlenimini vermiş olacaktır. İş fikrini açıklarken, girişimci bireyin, elle tutulur sağlam gerekçelerinin olması gerekir. Ayrıca özet şeklinde girişimci kişinin Finans kaynaklarını da bu bölümde belirtilmesi gerekir.

Kosgeb İş Planı 2021: İş Fikri Seçmek

Kosgeb iş planı 2021
Kosgeb iş fikri seçmek

İş planının ikinci bölümünde İş fikrini neden seçtiği konusunu biraz daha ayrıntılı açıklamak girişimcinin görevidir. Kuracağı işletmenin geleceği hakkında misyon ve vizyon bilgilerini ortaya koymalıdır. Ayrıca kısa vadeli hedeflerini de bu bölümde ortaya koyması gerekir.. Girişimci bireyin hangi işi yapacaksa, o işin 1 yıllık 2 yıllık 3 yıllık gelir ve giderlerini önceden tutarlı bir şekilde tahmin etmesi, onun bu işe halim olduğunu gösterecektir. Hatta işletmenin kar etme noktasına hangi süreçte ulaşacağı da tahmin edilmelidir.

Kosgeb İş Planı 2021: Hedeflenen Pazar

Kosgeb İş Planı 2021: Hedeflenen Pazar
Hedeflenen Pazar

Kosgeb iş planı doldurulurken girişimci hedeflediği pazar payını da hesaplamalıdır. Girişimci seri üretim yapan bir atölye ya da bir fabrika açabileceği gibi sadece hizmet sektörüne odaklanabilir. Sektör ne olursa olsun önemli olan iş piyasasında birim bazda ciro ve pazarın durumunun farkında olmaktır. Girişimcinin bir diğer sorumluluğu müşterilerini tanımaktır. Müşterilerin yaş durumu maddi durumları ilgi alanları tüketim alışkanlıkları gibi bilgileri güncel istatistiki verilere dayanarak alıp bu dosyaya koymak işin ciddi bir şekilde araştırıldığının göstergesi olacaktır. Ayrıca işyeri açılmadan önce etrafta, gelişimin önüne geçecek rakiplerin durumunun incelenmesi gerekmektedir.

Girişimcinin rakiplerine karşı artıları ve eksileri objektif olarak ortaya konmalıdır. Dezavantajlar fazla ise bu durumun düzeltilmesine ilişkin alınacak önlemlerin belirtilmesi gerekir. İşletme kurulmadan önce en az 12 aylık bilim tutar bazında pazarlama ve satış hedeflerinin belirlenmesi gerekir. Ayrıca tasarlanan bu planda girişimcinin yöneleceği sektördeki yeni gelişmeler fırsat ve tehditler de araştırılmış olmalıdır. Girişimci kişi hem fırsatları değerlendirecek kadar gözü pek olmalı hem de beklenmedik durumlara karşı çeşitli alt planlara-sigorta planına sahip olmalıdır.

Bir diğer önemli nokta hizmet ya da ürünün tanıtımı noktasıdır. Günümüzde internet yerel medya ve ulusal Medya reklam amacıyla kullanılabilecek en etkili araçlardır. Bu yüzden girişimci kendi şirketini geliştirmek web ortamında da kendi şirketinin reklam çalışmalarını yapmalı ve e ticaret üzerine yoğunlaşmalıdır. Hatta e-ticaret sitelerindeki satış potansiyeli, günümüzde geleneksel yöntemlerden daha yüksektir. Yeter ki, üretilen ürünün fiyatının, rakiplerin sunduğu fiyattan daha düşük olması sağlansın, ürünün daha kaliteli olması ve müşteriye daha hızlı ulaştırılması gerçekleştirilebilsin. Girişimcinin müşteriye ulaşacağı bütün kanalları bu dosyada açıkça belli etmesinde yarar vardır. Ulaşım kanallarının hangi zaman diliminde ve nasıl tertip edileceği bu dosyada açıkça anlatılmalıdır

Kosgeb İş Planı 2021: Sunum Kısmı

Kosgeb İş Planı 2021: Sunum Kısmı
Sunum Kısmı

 

Kosgeb iş planı bu kısmında hizmetin ya da üretilen ürünün sunum süreç aşamaları anlatılmalıdır. Hizmetin Başlangıç noktasından son kullanıcıya varana kadar bütün sürecin planlı bir şekilde tasarlanması ve bu dosyada açıklanması gerekiyor. İş kurulurken gerekli olacak bütün resmi izinlerin ve belgelerin hazırlanma süreçleri masrafları tek tek belirtilmelidir. Girişimcinin başlangıçta şahıs şirketi veya Limited Şirketi açma konusunda kararsız kalması mümkündür. Bizim girişimciye önerimiz; en az iki kişiyle açılabilecek Limited Şirketi’nin açılmasıdır. Çünkü Limited Şirketi’nin büyümesi çok daha hızlı ve kolaydır. Resmi prosedürler ve engellerle karşılaşmamak için, başlangıçta LTD şirketi açılması daha mantıklıdır.

Kosgeb İş Planı 2021: Olası Giderler

Kosgeb İş Planı 2021: Giderler
Giderler

İşletmenizi kurmadan önce malzemelerin giderleri, ham madde giderleri, elektrik-kira doğalgaz yakıt internet su fatura giderleri ve sabit olan tüm giderleri liste halinde yazarak, aylı ve yıllık sabit giderleri yazın. İşyerinize girecek aylık para miktarı ile çıkacak aylık para miktarını da başka bir sayfada açık şekilde yazın. Şirketin tam olarak hangi ayda kar edeceğini ön görün. Son olarak da şirketi kurmadan önceki ana sermayenizi yazın. Kuracağınız şirket için gerekli olacak tüm tutarı bilmeniz, önünüzü görmeniz için gereklidir. Bu miktarın KOSGEB hariç nereden temin edileceğini de belirtin. Örneğin banka kredileri, kendi sermayeniz veya ortaklardan-hissedarlardan alacağınız nakit paraları belirtin. Elinizde hiçbir sermaye veya sermaye edinme umudu olmadan, tüm şirketin masraflarının sadece KOSGEB tarafından giderileceğini düşünmek; sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden önce sermayenizi oluşturun, sonra hibe destek için başvurun. KOSGEB nakit para veriyor mu? KOSGEB, işletmenizi kurduğunuzda yaptığınız masrafları faturalandırmanızı isteyecektir. Bu yüzden yapacağınız tüm harcamaları faturalandırın.

Kosgeb İş Planı 2021: Görev Dağılımı

Bir organizasyon şeması doldurularak, şirket içinde çalışacak tüm personellerin listesi ve her personelin yapacağı görevler, önceden belirlenmelidir. Siz de şirketinizde çalıştıracağınız personellerin kaç kişi olacağını belirleyip bir program oluşturun. Şirketinizde kimler hangi görevlerde yer alacak? Bu bilgileri hiyerarşik bir şema oluşturarak dosyaya ekleyin.

Eğer yazımızı beğendiyseniz lütfen diğer yazımız olan 30 Ay Vadeli 10 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap