Kosgeb İş Planı Hazırlama

Kosgeb İş Planı Hazırlama Aşamaları 2020

KOSGEB iş planıKOSGEB iş planı girişimciler için destek olmak üzere programlar hazırlıyor. Yeni girişimcilere maddi açıdan destek olarak istihdamı artırmayı planlayan KOSGEB Her yeni girişimci için bir kısmı hibe bir kısmı da kredi olmak üzere çeşitli programlar düzenleyerek girişimcileri desteklemektedir. Girişimcilerin bir işe girişmeden önce ihtiyaç duyacakları maddi desteğin belli bir bölümünü karşılayan KOSGEB sayesinde düşük sermayesi olan yüzbinlerce insan, engelli, kadın girişimci, genç girişimci olarak bu desteklerden yararlanabilirler.

Projesi olup da bir türlü hayata geçiremeyen insanlar KOSGEB destekleri sayesinde kendi işlerini kurarak kendi işlerinin patronu olmayı başarıyorlar. Hiçbir başarının tesadüfen gerçekleşmediği gerçeğinden hareket ederek girişimciler, önlerindeki zor engelleri aşacak cesarete sahip olup KOSGEB kredilerinden yararlanabilirler.Ancak bunun için bir KOSGEB iş planı hazırlamak gerekiyor.

KOSGEB hibe kredilerinden yararlanmak için girişimcilerin ya üniversiteden girişimcilik dersi almış olmaları gerekiyor veya KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına katılmaları gerekiyor. Bu girişimcilik kurslarının ister üniversitede alınsın, ister KOSGEB tarafından alınsın, teorik ve pratik aşamaları vardır.

Girişimci kişi bu kurslar sayesinde hayal ettiği iş fikrini gerçeğe çevirme sürecini daha net görebilir. Hayallerin gerçekleştirilmesi için bu hayallerin gerçekliğin katılığı ile çarpıştırılması ve gerçeğin platformuna indirilmesi gerekiyor. Çok girişimci çok parlak sandığı fikirlerin aslında o kadar da parlak olmadığını acılı bir süreçten geçerek öğrenebiliyor.  Bu yüzden işi şansa bırakmadan bir iş fikri oluşturduğunuzda ve KOSGEB girişimcilik kursunu da tamamladığınızda artık girişimci iş planı hazırlama aşamasına gelmiş olursunuz.

Girişimci iş planı aşamasını geçtikten sonra KOSGEB memurları tarafından iş planı incelenmekte bir daha sonra girişimci çağırılarak bu iş planı ile ilgili önemli sorular sorulmaktadır. Bu açıdan iş planı hazırlarken başkalarına hazırlatmak yerine her girişimcinin belli bir araştırma evresinden geçerek iş planının her ayrıntısını bilmesi gerekiyor. Sadece hibe alacağım ve o parayı yiyeceğim diye düşünenler kesinlikle KOSGEB tarafından destek görmezler. Girişimcilik destek programı çerçevesinde hazırlanan KOSGEB girişimci desteği iş planı birkaç önemli bölümden meydana geliyor, bu makalede girişimci iş planı bölümlerini ve neler yapmanız gerektiğini genel çerçevede anlatmaya çalışacağız.

Kosgeb İş Planında İş Fikrinin Adının Belirlenmesi

 

Girişimcilik iş planını birinci bölümde girişimcinin adı soyadı kuracağı işletmenin tasarlanan adı ve iş fikrinin adı ifade edilir. Bu bölümde girişimci kendi deneyimlerini anlatacağı birkaç açık cümle yazmalıdır hangi işi yapmaya niyetlendi ise o işle ilgili önceden bir tecrübesinin olması artı puan kazandıracaktır. Bu bölümde kişi hem kendisinden hem de ortaklarından kısaca söz ettikten sonra İş fikrini ve bu fikri neden kurmak istediğini ifade etmelidir. Pazar payını ve finansman kaynaklarını da yine bu bölümde açıkça ortaya koymalıdır. Tasarladığı işte, daha önce araştırma yaparak, arz-talep dengesinin, düzgün olmadığını, talebin iyi karşılanmadığını bulabilir. Bu da Pazar payını belirlemede kendisine yardımcı olacak bir veridir.

 

"<yoastmark

Kosgeb İş Planında Ortak Belirleme Nasıl Yapılır?

 

Girişimci kişi kuracağı  İşletmeyi tek başına Ya da ortaklarla birlikte kurmayı tercih edebilir; burada önemli olan nokta kurulacak işletmenin başarılı olmasıdır. Genellikle Kosgeb desteği için başvuran girişimciler Limited Şirketi statüsünde bir işletme kurmak ile işe başlarlar. Bu bölümde iş fikrini neden seçtiğinizi anlatmanız ve işletmenizin geleceği hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. 1 yıllık kısa vadeli hedefinizde bu işletmenin neler kazanacağını ortaya koymanız gerekiyor. Daha sonra yine bir A4 kağıdı içerisine 2 yıllık 3 yıllık 4 yıllık 5 yıllık gelir gider ve kazanç rakamlarına yer vermeniz gerekiyor

 

Kosgeb İş Planında Market Araştırması Nasıl Yapılır?

 

Bu bölümde girişimci kişi pazarladığı alanın büyüklüğünü araştırmış olmalıdır ve bu pazarın kendisine birim bazda ne kadar ciro kazandıracağını tahmin etmelidir. Daha açık ifade ile girişimci kişi hedeflediği pazarın yüzde kaçını beklediğini tespit etmeli ve bu paya nasıl sahip olacağını ifade etmelidir, girişimci kişinin pazar profilini oluşturması müşterilerini tanıması müşterilerin davranışlarına cinsiyetini hangi bölgede yaşadıklarını, yaş durumlarını ve kazançlarını belirlemiş olmalıdır. KOSGEB iş planında girişimci kişi hangi işe girerse girsin, mutlaka rakipleri olacaktır, ve bu rakipleri ondan daha önce bu işe giriştikleri için daha avantajlı olacaklardır. Şimdi girişimci kişinin önünde rakip engeli bulunmaktadır.

Bu rakipleri iyi analiz etmek ve nasıl çalıştıklarını gözlemlemek girişimcinin görevidir, KOSGEB iş planında rakip analizi yaparken bu engellerin avantaj ve dezavantajlarını belirlemesi önemli bir noktadır. Yine bir A4 kağıdına tablo oluşturarak 12 aylık birim tutar bazında üretim hedeflerini veya satış hedeflerini yazmanız gerekiyor. Girişimci kişi gözünü diktiği pazardaki tehditleri dikkate almalı ve fırsatları da herkesten önce ön görebilmelidir. Yine bu bölümde girişimci kişinin İşletmesi için bir yer seçmesi, buranın fiziki özelliklerini dikkatle seçmesi seçtiği yerin kirası müşteriye olan uzaklığı avantaj ve dezavantajları iyice düşünmeli ve bu bölümde belirtmelidir. Müşteriye hangi kanallarla ulaşacağını da yine 3. bölümde ifade etmelidir. En önemli nokta ise bir tanıtım planı yapılmasıdır. Bu tarafın planında ürünün veya hizmetin müşteriye hangi zaman diliminde ne tür ulaşım araçları kullanılarak ulaştırılacağını netleştirilmesi

 

Kosgeb İş Planında Şema Oluşturma Nasıl Yapılır?

 

KOSGEB iş planında girişimci kişi müşterilerinin bu proseste hangi noktada dahil olacağını ve hangi noktada prosesten çıkacağını ifade etmesi gerekiyor. Girişimci kişinin düzenli bir iş akış şeması oluşturarak ürünün oluşturulduğu noktadan itibaren bütün aşamalarda sürecin nasıl işleyeceğini gösteren basit bir şema çizmesi durumu netleştirmek açısından önemlidir. Bu bölümde iş bulmadan önce gerekli belgelerin hazırlanma aşamasına yer verilmeli girişimci kişinin alacağı ruhsatlar belgeler izinler kayıt olacağı odalar hakkında bilgiler verilmelidir.

 

Kosgeb İş Planında Yönetimin Belirlenmesi Nasıl Yapılır?

 

Bu bölümün adı aslında Yönetim planı bölümüdür, girişimci kişi bir organizasyon şeması oluşturarak çalıştıracağı elemanların hangi konumda ve kaç kişi olacaklarını net olarak anlatmalıdır. KOSGEB iş planında Mühendis kadrosu tekniker ve teknisyen kadrosu vasıfsız işçi kadrosu ve belgeleri de sunulmalıdır.  Bütün personellerinin mesleki yeterlilikleri belgeleri görevleri ve sorumlulukları ifade edilmelidir. Bu noktada elemanları istihdam etmek dosyanızı inceleyen memurların en çok ilgilendiği alan olduğu için 5. bölüme dikkatle bakmanız ve doldurmanız gerekiyor.

 

Kosgeb İş Planında Asıl Planlanma Nasıl Yapılır?

 

Bu son bölümde işletmenin başlangıç maliyetleri hakkında bilgi vermeniz gerekiyor, iş kuracaksanız ne tür makinelere ihtiyacınız var; plan yapın!  Bu makineleri nereden temin edeceksiniz, kaç paraya satın alacaksınız, taksitler ne olacak? Bunun gibi bilgileri ayrıntılandırmak gerekiyor. Ayrıca kuracağınız ofisinize alacağınız bilgisayarlar, ofis malzemeleri, masa sandalye mobilyalar gibi kalemleri teker teker tespit etmeli ve bunları yazmalısınız. KOSGEB iş planında İşletme giderlerine çok iyi dikkat etmek gerekiyor. Çünkü her işletmenin kira giderleri, haberleşme giderleri, reklam giderleri,  hammadde gideri elektrik doğalgaz ısıtma soğutma her türlü masraflar aylık olarak ifade edilmelidir.

Gelir gider hesabı güçlü olmayan bir girişimci hiçbir zaman başarı elde edemez.  KOSGEB iş planında girişimci kişinin nakit projeksiyonları ile ilgili bilgi vermesi de gerekiyor. Bu tablo önünüzü görmeniz ve inceleme yapan memurların, işletmenizin önünü görmesi için gereklidir, tablo aylık gelir ve gider ve bunların farkından oluşan basit bir tablo şeklinde oluşturulur. Böylece tam olarak kar etmeye başlanan nokta tahmin edilebilir. Girişimci kişinin bu işe girişmeden önce mutlaka ailesinden ya da kendi birikimlerinden veya ortaklardan elde edeceği birikimlerden, finansal kaynaklarından söz etmesi gerekiyor.

 

Kosgeb İş Planında Kazançlı İş Fikri Nasıl Seçilir?

Yanlış bir iş fikri seçerseniz, tüm işletmenin geleceği tehlike altına girer, kredi ödemelerinizi yapamaz duruma gelirsiniz. Etrafınızda tek bir dostunuz kalmayabilir ve çıkmazın içine girebilirsiniz. Gerçekleri ve olabilecekleri önceden görebilmeniz çok önemlidir. Neticede her KOSGEB hibesi ve kredisi alan işletme yüzde yüz başarılı olacak diye bir kaide yok, bu yüzden iş fikrini uzunca derli toplu düşünüp riskleri de göz önüne alarak karar verin. Kararınızı verdikten sonra başvurunuzu yapmanız daha iyi olacaktır. İşe girişirken mutlaka, işlerin ters gitmesini de göz önüne alarak diğer kurtarma planlarınızı da oluşturun.KOSGEB iş Planı adlı makalemiz bu kadar.

KOSGEB iş Planı yazımızın sizlere yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Evet iş hayatı zor ve Devletten destek beklemek en doğal hakkınız. Ancak bu yardım için bazı kurallar var ve bu kurallardan biride KOSGEB iş planı hazırlamak.

Daha detaylı bilgi için KOSGEB websitesini ziyaret edin.

Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse diğer bir yazımız olan Acil Para Veren Yerler Şirketler Firmalar yazımızı okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap