Kredi çekmek için Kredi notu kaç olmalı?

Kredi çekmek için Kredi notu kaç olmalı

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı? İhtiyacınız oldu bankanıza başvurdunuz ama sonucu bekliyorsunuz. Bu krediyi hemen alabilmek için Kredi notu kaç olmalıdır? KKB notum kaç olursa kredim sorunsuz çıkar? Bu sorularınızın cevabı yazımızda.

 

 

 

Kredi Çekmek için Kredi Notum Kaç Olmalı? ?

Kredi Notu, kişilerin kredi geçmişlerindeki puanlarına göre güvenilir olup olmadıklarının analizinin yapılarak belli kriterlerde puanlanması işlemidir.

Kredi çekmek ya da kredi kartı talep etmek isteyen kişilerin isteklerine, kredi notuna bakılarak ve kredi geçmişlerindeki ödemelerinde aksaklıklar görülmesi ya da ödemelerini aksatmadan yapmış olmaları gibi durumlarının incelenmesi ile karar verilmektedir.

Peki kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı ?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ülkemizdeki bankaların birleşerek kurdukları bir kurumdur ve bu kurum bireylerin geçmişteki kedi notlarını hesaplayarak sorgulayanlar için bilgi vermek amaçlı kurulmuştur. Findeks olarak adlandırılan bu sistem 1- 1900 puan arasında tespitler yaparak puanlama belirlemektedir. Dolayısı ile kredi kartı ya da kredi talebinde bulunacak olan kişilerin kredi geçmişlerine bakılarak talep edilen kredi ya da kredi kartının verilip verilmemesi konusunda karar verilmektedir.

Kredi talep eden kişinin kredi notu ne kadar yüksekse, bankanın güveni o kadar yüksektir. Kredi notu ne kadar düşükse banka o kişiye o kadar güvensiz görmekte ve kredi ya da kredi kartı verme konusunda olumsuz bakmaktadır. Hatta bankalar düşük puanlı kişileri riskli grup olarak adlandırmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

  • Kredi notunuz 1500 -1900 arası ise hiç sorun yaşamadan kredi alabilir, kredi kartı talep edebilirsiniz. Üstelik bu puanlı kişiler bankaların en tercih ettiği kişilerdir.
  • 1000-1500 arası puana sahip olan kişiler de, son dönem banka hareketlerinde düzenli bir işleyiş sergilediklerinde bankalara güven verebilmektedir. Ayrıca kefil göstermek ya da teminat vermek bu kişiler için olumlu düşünmeyi sağlamaktadır.

Ayrıca;

  • Bankalara olan borçların toplamı ile aylık taksitler ve gelir toplamı, o kişi hakkında karar verilmesi konusunda önemli rol oynamaktadır.
  • Çalıştığı kurum (resmi kurum ya da özel kurum olup olmadığı) ile çalışma şartları da bankalar için önemli kriterler arasındadır.
  • Verilecek olan kredi miktarı ya da kredi kartı limiti kişinin geliri ile orantılıdır. Yani kişinin ne kadar çok geliri var ise o oranda kredi tutarı ya da kredi kartı limiti fazla olmaktadır. Aksi durumda ise daha az ve düşük miktar olarak belirlenmektedir.

 

Kredi notu kaç olmamalı, kredi notunda riskli rakamlar neler ? Sorularının cevabını öğrenmek için Kredi Notunda Riskli Rakamlar adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Farklı sorularınız için ekonomi.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili YazılarGiriş Yap