Kredi Kartı Ekstre Tarihi Değiştirme

Kredi kartı ekstresi tarihi değiştirme nasıl yapılıyor? Kartın son ödeme tarihini değiştirme nasıl oluyor? Hepimiz kredi kartı kullanıyor ve bazen ekstre tarihlerini değiştirme ihtiyacı duyuyoruz. Kredi Kartı Ekstre Tarihi Değiştirme nasıl yapılır ? Bunu nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak anlattık. iyi okumalar umarız işinize yarar.

 

 

 

Kredi Kartı Ekstre Tarihi Değiştirme

Kredi kartı kullanan kişiler, kendilerine ait gelirlerine paralel olarak kredi kartlarına hesap kesim tarihi belirlemektedir. Kredi kartlarının dönem borçlarını aksatmadan ödeyebilmek için bu tarihin kişiye özel belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü aksatılan ödemeler, kişinin bankalardaki kredi puanını düşürmektedir. Bu durum ise güven azalması anlamına gelmektedir.

İlk kez kredi kartı alınırken belirlenen ekstre tarihi hep aynı tarih olarak devam edecek anlamı taşımamaktadır. Özel durumlarda bu tarihi değiştirmek mümkündür. Örneğin iş değişikliği nedeni ile ilk kez kart talebinde bulunduğu tarihteki gelir tarihi (maaş aldığı tarih) değişmesi durumunda bankaya müracaat ederek gerekçesi ile birlikte bu tarihin değiştirilmesi talebinde bulunulabilir. Böylece hesap kesim tarihleri, talep edilen tarihe göre ayarlanmaktadır.

Hesap Kesim Tarihi Ne Demektir?

Yapılan harcamalar sonucunda her ay toplam harcamaları gösteren ekstreler ile dönem borçlarının hesap kesim tarihleri ve son ödeme tarihleri belirtilmektedir. Yani hesap kesim tarihi o tarihe kadar yapılan harcamaların bittiği tarihtir de denebilir. Son ödeme tarihine riayet edilerek asgari ödeme ya da tümü ile ödeme alternatiflerinden birini tercih ederek ödeme yapılmalıdır.

Ekstre Tarihi Hangi Durumlarda Ve Nasıl Değiştirilir?

Ekstre tarihi dönem harcamalarının bittiği ve geri ödeme yapılması gereken tarihtir. Bu tarih kart çıkartılırken kişinin gelirinin yani maaşının eline geçtiği tarihe göre ayarlanmalıdır. Ancak bazı özel durumlar nedeni ile bu tarihi yani hesap kesim tarihini değiştirmek mümkündür. Ödeme zorluğunun çekilmesi, gelirlerinin aksaması, işten çıkarılma ya da maaşını alamama gibi durumlarda ekstre tarihini değiştirmek mümkündür.

Ekstre Tarihi Nasıl Değiştirilir?

  • Banka yetkilisine giderek bir dilekçe ile gerekçe belirtilerek ekstre tarihi değiştirilebilir.
  • İnternet bankacılığı kullananlar için internet üzerinden kredi kartları bölümünden ekstre tarihinin değiştirme işlemi yapılabilir.
  • ATM üzerinden de ekstre tarihinin değiştirilmesi talebinde bulunulmaktadır.

Ancak, bu tarihin gerekçesiz olarak ve sıklıkla değiştirilmesi mümkün değildir. Bu protokol bankaların ortak prensibi olmanın yanında özel ya da devlet bankaları olarak bazı küçük farklılıklar gösterebilmektedir. Mesela senede sadece 1 kez ya da özel durumlarda 2 kez değişiklik yapılabilir gibi bazı sınırlamalar da bulunmaktadır.

Dilerseniz bir başka içeriğimiz olan Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor ? adlı makalemizi inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan farklı sorularınız için ekonomi.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.